Անալոգայինից թվային հեռարձակման անցնելու ժամկետ կսահմանվի 2016-ի հունվարի 1-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անալոգային հեռարձակումից թվային հեռարձակման անցնելու ժամանակացույցը ՀՀ կառավարությունը կերկարաձգի՝ 2015 թվականի հուլիսի 1-ից այն սահմանելով 2016 թվականի հունվարի 1-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ««Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» նախագիծն ընդգրկված է կառավարության մայիսի 21-ի նիստի օրակարգում: Նախաձեռնությունը պայմանավորված է Հայաստանում թվային ռադիոհեռարձակման անցման ժամկետների փոփոխության անհրաժեշտությամբ։ Համաձայն գործող օրենքի, 2010 թվականի հուլիսի 20-ից մինչև 2015 թվականի հուլիսի 1-ը համարվում է անալոգային հեռարձակումից թվային հեռարձակման անցման ժամանակաշրջան, որի ընթացքում պետության կողմից անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովմամբ իրականացվում է աստիճանական (ըստ Հայաստանի Հանրապետության առանձին մարզերի) անցում թվային հեռարձակման: Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության կողմից կառուցված է թվային հեռուստահեռարձակման ցանցի 90 տոկոսը, որը ավարտին կհասցվի և ամբողջությամբ պատրաստ կլինի շահագործման մինչև սույն թվականի հուլիսի 1-ը, ընդ որում ներկայումս իրականացվում է նաև թվային հեռարձակում, որը հասանելի է ՀՀ բնակչության 90 տոկոսին:
«Օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվող` անալոգային հեռարձակումից թվային հեռարձակմանն անցումը վեց ամսով երկարաձգելը հնարավորություն կտա հստակեցնել ՀՀ վերգետնյա թվային հեռուստահեռարձակման համակարգի ներդրման շրջանակներում սոցիալական ծրագրի մոտեցումները և միևնույն ժամանակ անալոգայինից թվային հեռարձակմանը անցման գործընթացը դարձնել ավելի սահուն և ամբողջական: Այն հնարավորություն կտա նաև ապահովել հանրության առավել արդյունավետ իրազեկում»,- նշված է հիմնավորման մեջ:

January 1, 2016 to be set as digital broadcasting transition period from analogue
YEREVAN, 18 MAY, ARMENPRESS. The Government of the Republic of Armenia will prolong the schedule of transition to digital broadcasting from the analogue broadcasting, from July 1, 2015 defining on January 1, 2016. As “Armenpress” reports, the draft On making amendments in the law of the Republic of Armenia “On Television and Radio" was included in the session of the Government's agenda. The initiative is driven by the necessity of changing the terms of the transition to the digital broadcasting.
According to the current law, from July 20, 2010 until July 1, 2015 is considered to be a period of the transition from the analogue broadcasting to the digital broadcasting, during which by providing necessary infrastructures by the State, the transition to the digital broadcasting is gradually implemented (according to certain regions of the Republic of Armenia).
According to the substantiation of the project, the 90% of the digital broadcasting network was constructed by the Ministry of Transport and Communications of the Republic of Armenia, which will be completed and ready for the exploitation until July 1 of this year. Meanwhile, currently the digital broadcasting is being implemented, which is available to the 90 percent of the population of the Republic of Armenia.