ԵՄ-ն հայտարարություն է արել ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը հերթական հայտարարությունն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵՄ տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ընտրությունը չի կարող կանխորոշել Լեռնային Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակի հարցը: «ԵՄ-ն հաստատակամորեն աջակցում է ստատուս-քվոյի հարցի շուրջ առաջընթաց գրանցելու և համընդհանուր խաղաղ բանակցությունների հասնելու հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և դրա համանախագահների ջանքերին: ԵՄ-ն պատրաստ է հետագայում էլ աջակցել այն ջանքերին, որոնք ուղղված են հակամարտության շուտափույթ խաղաղ կարգավորմանը»,- ասվում է ԵՄ տարածած հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 3-ին Արցախի խորհրդարանական ընտրություններում համամասնական ընտրակարգով հինգ տոկոսի շեմը հաղթահարել է առաջադրված 7 կուսակցություններից 5-ը: Ներկայիս իշխող կուսակցությունը ստացել է 32 հազար 632 ձայն կամ ընդհանուր ձայների 47,35 տոկոսը: Ազգային ժողովրդավարական կուսակցության օգտին քվեարկել է 13 հազար 105 մարդ կամ ընդհանուր թվի 19.1 տոկոսը, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունը երրորդն է: Դաշնակցության օգտին քվեարկել է 12 հազար 965 մարդ կամ ընդհանուր թվի 18,81 տոկոսը: «Շարժում 88» կուսակցությունը ստացել է 4 հազար 777 քվե կամ 6,93 տոկոս, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը ստացել է 3 հազար 709 քվե կամ 5,38 տոկոս:

ЕС сделал заявление по поводу парламентских выборов в НКР
ЕС сделал очередное заявление по поводу парламентских выборов в НКР. Как передает «Арменпресс», в заявлении сказано, что выборы не могут предопределить последующий статус НКР.
«ЕС четко способствует прогрессу в вопросе status quo и усилиям Минской группы в проведении всеобъемлющих мирных переговоров. ЕС готов в дальнейшем поддержать эти усилия, направленные на скорейшее мирное урегулирование конфликта»,- сказано в заявлении.
По предварительным итогам выборов 3-го мая, в парламент НКР прошли 5 партий из 7. Голоса избирателей распределились следующим образом: за партию «Свободная Родина» (лидер – премьер-министр НКР Ара Арутюнян) проголосовало 32 632, или 47,35% избирателей, «Демократическая партия Арцаха» (лидер – спикер парламента Ашот Гулян) получила голоса 13 105 человек, или 19,1%. На третьем месте Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн» с 12 965  (18,81%).
«Движение 88» получила 4 777 голосов - 6,93%, «Национальное возрождение» - 3 709 голосов - 5,38%.
Две партии - Коммунистическая партия НКР и «Свобода и развитие» не преодолели 5-процентный барьер: Коммунистическая партия НКР набрала 1136 - 1,65%, а «Свобода и развитие»  -  591 голос, или 0,86%.