Թուրքիայի հերթական ջղաձիգ քայլը. այդ երկիրը հետ է կանչել Ավստրիայում իր դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող հայտարարությունից ժամեր անց Թուրքիան հետ է կանչել այդ երկրում իր դեսպանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ վկայակոչելով «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Նշվում է, որ Ավստրիայի խորհրդարանի հայտարարությունը զայրացրել է թուրքական իշխանություններին: Հավատարիմ իր գործելաոճինˋ Թուրքիան սպառնացել Ավստրիայի հետ հարաբերությունների վատթարացմամբ: Թուրքիայի դիրքորոշումը հարցի վերաբերյալ ներկայացվել է նաև Անկարայում Ավստրիայի դեսպանին, իսկ Վիեննայում Թուրքիայի դեսպան Հասան Գոգուսը հետ է կանչվել: «Ակնհայտ է, որ սա երկարատև բացասական հետք կթողնի թուրք-ավստրիական բարեկամության և հարաբերությունների վրա»,- նշվում է հաղորդագրությունում:
Ավստրիայի Հանրապետության խորհրդարանն ապրիլի 22-ին, գումարված 25-րդ նստաշրջանի 68-րդ լիագումար նիստի ընթացքում, ճանաչեց և դատապարտեց Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը: Ելույթով հանդես եկավ Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դորիս Բուրեսը, ով, մասնավորապես նշեց, որ 1915 թվականի ապրիլի 24-ին Օսմանյան կայսրությունում հայ մտավորականության և առաջնորդների ձերբակալմամբ սկիզբ առած տեղահանությունների և հալածանքների քաղաքականությունը ավարտվեց հայերի ցեղասպանությամբ: Ավստրիայի խորհրդարանի բոլոր` վեց խմբակցությունների ընդունած հայտարարությունը հստակ սահմանում է, որ 1915թ. հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր, կոչ է հղում Թուրքիային` առերեսվելու պատմության հետ, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Ավստրիան ընդունում է իր պատասխանատվությունը` Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան կայսրության և Ավստրո-Հունգարիայի դաշնակցության առումով:

YEREVAN, 23 APRIL, ARMENPRESS. Turkey has summoned its ambassador to Austria after the Austrian Parliament described mass deportation and systematic extermination of 1,5 million Armenians in the Ottoman Turkey as genocide. As Armenpress reports, referring to the official Anadolu Agency, the Turkish Foreign Ministry threatened that recognition of the historical reality will harm bilateral relations between the two countries: "Obviously, this will leave long-lasting negative marks on Turkey-Austria friendship and relations”. Turkish Anadolu also reports, that “The ministry also said that Turkey’s views over the issue had been conveyed to the Austrian ambassador to Ankara, and that Turkey’s Ambassador to Vienna Hasan Gogus was recalled to Ankara for consultations”.
All the six fractions of the Austrian Parliament adopted a joint statement on the recognition and condemnation of the Armenian Genocide. The statement clearly defines that the massacre of Armenians in 1915 was a genocide and calls on Turkey to face with its history and recognize the Armenian Genocide. Austria admits its responsibility in the regard of the alliance between the Ottoman Empire and Austria-Hungary during the World War I.