Ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի` ապրիլի 23-ին կղողանջեն Լեհաստանի բոլոր եկեղեցիների զանգերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարշավայի Մարիա Մագդալինայի Մայր տաճարում Վարշավայի և Համայն Լեհաստանի Ուղղափառ եկեղեցու Պատրիարք, Մետրոպոլիտ Սավայի հանդիսապետությամբ ապրիլի 4-ին մատուցվել է Սուրբ պատարագ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, պատարագին ներկա են եղել Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Պատարագի ընթացքում Վարշավայի և Համայն Լեհաստանի Ուղղափառ եկեղեցու Պատրիարք, Մետրոպոլիտ Սավան իր աղոթքում վկայակոչելով 100 տարի առաջ զոհ գնացած միլիոնավոր հայերին, դիմելով դեսպան Ղազարյանին` խնդրել է իր և Ուղղափառ եկեղեցու զորակցությունը փոխանցել հայ ժողովրդին:
Հոգևոր առաջնորդը հիշատակել է 2015թ. մարտի 17-ին կայացած Լեհաստանի Ուղղափառ եկեղեցու Եպիսկոպոսական ընդհանուր ժողովի որոշումը, ըստ որի 2015թ. ապրիլի 23-ին` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասաման ծեսի ավարտից հետո, Երևանի ժամանակով 19:15-ին, (Վարշավայի ժամանակով` 17:15-ին) Լեհաստանի տարածքում գտնվող բոլոր Ուղղափառ եկեղեցիներում կղողանջեն զանգերը:

Bells of all churches of Poland to ring in memory of Armenian Genocide victims on April 23rd
YEREVAN, 7 APRIL, ARMENPRESS. On the occasion of the Armenian Genocide Centennial and in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide, Metropolitan Sava, the Patriarch of Warsaw and the Polish Orthodox Church served a Divine Liturgy at the Maria Magdalena Church of Warsaw. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Poland Edgar Ghazaryan, ambassadors, politicians, public figures, diplomats, as well as representatives of the Armenian community and journalists attended the Divine Liturgy.
In his prayer during the Divine Liturgy, Metropolitan Sava, the Patriarch of Warsaw and the Polish Orthodox Church, referring to the millions of Armenians who were killed 100 years ago and addressing Ambassador Ghazaryan, asked to convey his support and the support of the Orthodox Church to the Armenian people.
The spiritual leader has recalled the decision that the General Episcopal Assembly of the Polish Orthodox Church took on 17 March 2015, according to which, on 23 April 2015, the bells of the Orthodox churches of Poland will ring at 19: 15 Yerevan time (17: 15 Warsaw time) after the canonization ceremony of the Armenian Genocide victims to be held at the Mother See of Holy Etchmiadzin.