Սթիվեն Հոքինգը կդառնա առեւտրանիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սթիվեն Հոքինգն սկսել Է իր անվան՝ որպես առեւտրանիշի գրանցման ընթացակարգը: Ֆիզիկոսն արդեն անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացրել Է Մեծ Բրիտանիայի Ինտելեկտուալ սեփականության գրասենյակ, որտեղ սկսվել Է նրա անվան առեւտրային օգտագործման իրավունքների ձեւակերպման ընթացակարգը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Nature-ը:
Այն միջոցները, որոնք գիտնականը կարող Է ստանալ իր անունը կրող արտադրանքի վաճառքից, Հոքինգը պատրաստվում Է օգտագործել բարեգործական նպատակներով, մասնավորապես, ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարելու համար: Քեմբրիջի համալսարանի ներկայացուցիչը, որտեղ աշխատում Է գիտնականը, նորությունը մեկնաբանել Է հետեւյալ կերպ. «Դա պրոֆեսոր Հոքինգի, այլ ոչ թե համալսարանի  անձնական գործն Է, բայց ես կարծում եմ, որ նա ճիշտ որոշում Է կայացրել իր անունը պաշտպանելու համար»: Այժմ Համացանցում կարելի Է գտնել հուշանվերներ եւ ներքնազգեստ, որոնց վրա պատկերված Է գիտնականը:
Բրիտանացին հայտնի Է տիեզերաբանության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ գիտության մասսայականացման իր աշխատություններով:
Գիտնականի մոտ տակավին ուսանողական տարիներին, երբ նա սովորում Էր Օքսֆորդի համալսարանում, հայտնաբերել են հազվադեպ հանիպող հիվանդություն (կողային ամիոտրոֆիկ սկլերոզ), որի հետեւանքով Հոքինգի մկանային ակտիվությունը ներկայում հասել Է նվազագույնի: Այնուամենայնիվ շրջակա աշխարհի հետ հաղորդակցվելուն նրան օգնում Է այն համակարգչային համակարգը, որը մշակել Է Intel ընկերությունը:
Հիվանդությունը Հոքինգին չի խանգարում շարունակելու հրապարակել գիտական աշխատություններ, ինչպես նաեւ որպես մեդիական գործող անձ հանդես գալու տարբեր թոք-շոուներում եւ ֆիլմերում: Օրինակ՝ նրա մասին վերջին ֆիլմը («Ամեն ինչի տեսություն») «Օսկարի» Է արժանացել տղամարդու լավագույն դերի համար (այն ստացել Է բրիտանացի դերասան Էդդի Ռեդմեյնը):

Стивен Хокинг станет торговой маркой
Стивен Хокинг начал процедуру регистрации своего имени в качестве торговой марки. Физик уже подал необходимые документы в Офис интеллектуальной собственности Великобритании, где запущена процедура оформления прав на коммерческое использование его имени. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Nature.
Средства, которые может получить ученый за продажу изделий со своим именем, Хокинг собирается потратить на благотворительные цели, в частности борьбу со СПИДом. Представитель Кембриджского университета, где работает ученый, прокомментировал новость следующим образом: «Это личное дело профессора Хокинга, а не университета, но я полагаю, что он принял правильное решение для защиты своего имениե. Сейчас в интернете можно найти сувениры и нижнее белье, на которых изображен ученый.
Британец известен своими работами по космологии, а также популяризации науки.
У ученого еще в студенческие годы, когда он учился в Оксфордском университете, обнаружили редкое заболевание (боковой амиотрофический склероз), вследствие которого мышечная активность Хокинга к настоящему времени сведена к минимуму. Тем не менее общаться с окружающим миром ему помогает компьютерная система, разработанная компанией Intel.
Заболевание не мешает Хокингу продолжать публиковать научные работы, а также выступать в качестве медийного персонажа в различных ток-шоу и фильмах. Например, последний фильм о нем («Теория всегоե) был удостоен «Оскараե за лучшую мужскую роль (его получил британский актер Эдди Редмэйн).