Իսպանական Պինտո քաղաքը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանական Պինտո քաղաքի քաղաքապետարանի լիագումար նիստը մարտի 26-ին միաձայն պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, որոշման մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Պինտոյի քաղաքապետարանի լիագումար նիստը միաձայն հաստատում է Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը և դատապարտում օսմանյան թուրքերի կողմից մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները: Այս տարի լրանում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 100 տարին, որի ընթացքում սպանվեցին 1.5 մլն քաղաքացիներ, իսկ 2 մլն հայեր ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը»:

YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. On March 26, plenary session of City Council of Pinto (Spain) unanimously officially recognized Armenian Genocide. The Press, Information and Public Relations Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the decision, particularly, reads:
“Plenary session of Pinto City Council unanimously confirms official recognition of the Armenian Genocide and condemns crimes against humanity committed by the Ottoman Turks. This year marks 100th year of the first genocide of the 20th century, during which 1.5 million citizens was massacred and 2 million was forced to leave places of their residence.”