Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հրեաների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, հիրավի, մարդկության պատմության ամենադաժան և ողբերգական էջերից մեկն է: Հունվարի 27-ը, որը խորհրդանշում է Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրումը, Հոլոքոստի չարիքին վերջ դնելու կարևորագույն հանգրվաններից եղավ:
Հոլոքոստի զոհերի ոգեկոչումը և այդ եղեռնագործության դատապարտումը արդիական է այնքան ժամանակ, քանի դեռ աշխարհում շարունակում են գլուխ բարձրացնել ազգային, ռասայական, կրոնական հողի վրա հիմնված ատելության և անհանդուրժողականության ամենատարբեր դրսևորումները, քանի դեռ չի վերացել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կրկնության սպառնալիքը:
Աներկբա ճշմարտություն է, որ ցեղասպանությունների զոհերին մոռացության մատնելը և ժխտողականությունը՝ հատկապես պետական մակարդակով, այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է: Այն կրկնակի հանցանք է ոչ միայն անմեղ զոհերի, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ: Թերևս հնարավոր լիներ կանխել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի քողի ներքո իրականացված ոճրագործությունները, եթե Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները միջազգային լիարժեք դատապարտման արժանանային, իսկ դրանց պատասխանատուները կրեին արժանի պատիժ:
Վերստին խոնարհվելով Հոլոքոստի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև՝ ցանկանում եմ զորակցություն և համերաշխություն հայտնել հրեա ժողովրդին, Հայաստանի հրեական համայնքին: Հայ ժողովուրդը, որն այս տարի ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին:
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը համատեղ պայքարելու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ՝ «այլևս երբեք» ասելու վճռականությամբ»:

YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan has issued an address on the International Day of Commemoration in Memory of the victims of the Holocaust. The Mass Media and Public Relations Department of the President’s Office informed “Armenpress” that the address runs as follows:
“The genocide committed against the Jews during the World War II is actually one of the most fierce and tragic pages of human history. January 27, which symbolizes the liberation of Auschwitz concentration camp, became one of the significant dates to end the evil of Holocaust.
The commemoration of the victims of Holocaust and condemnation of that massacre are topical as long as ethnic, racial and religious hatred and intolerance find their expressions in the world in various forms, as long as the threat of repetition of the crimes against humanity has not been eliminated.
Undoubtedly, the denialism and forgetting the victims of genocides, particularly on the state level, is one of the stages of that crime. It is a double crime not merely against the innocent victims, but against the present and the future as well. Maybe it would be possible to prevent the crimes committed during the World War II, if the crimes committed during the World War I were duly condemned on the international level and those responsible for them faced the punishment they deserved.
I again bow before the memory of the innocent victims of Holocaust and I want to express my support and solidarity with the Jewish people and the Jewish community of Armenia. The Armenian people, who mark the 100th anniversary of the Armenian Genocide, are more than familiar with the pain of the Jewish people.
I reaffirm our commitment to jointly struggle for the prevention of crimes against humanity and decisively say ‘never again’.”