Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հրեաների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, հիրավի, մարդկության պատմության ամենադաժան և ողբերգական էջերից մեկն է: Հունվարի 27-ը, որը խորհրդանշում է Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրումը, Հոլոքոստի չարիքին վերջ դնելու կարևորագույն հանգրվաններից եղավ:
Հոլոքոստի զոհերի ոգեկոչումը և այդ եղեռնագործության դատապարտումը արդիական է այնքան ժամանակ, քանի դեռ աշխարհում շարունակում են գլուխ բարձրացնել ազգային, ռասայական, կրոնական հողի վրա հիմնված ատելության և անհանդուրժողականության ամենատարբեր դրսևորումները, քանի դեռ չի վերացել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կրկնության սպառնալիքը:
Աներկբա ճշմարտություն է, որ ցեղասպանությունների զոհերին մոռացության մատնելը և ժխտողականությունը՝ հատկապես պետական մակարդակով, այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է: Այն կրկնակի հանցանք է ոչ միայն անմեղ զոհերի, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ: Թերևս հնարավոր լիներ կանխել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի քողի ներքո իրականացված ոճրագործությունները, եթե Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները միջազգային լիարժեք դատապարտման արժանանային, իսկ դրանց պատասխանատուները կրեին արժանի պատիժ:
Վերստին խոնարհվելով Հոլոքոստի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև՝ ցանկանում եմ զորակցություն և համերաշխություն հայտնել հրեա ժողովրդին, Հայաստանի հրեական համայնքին: Հայ ժողովուրդը, որն այս տարի ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին:
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը համատեղ պայքարելու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ՝ «այլևս երբեք» ասելու վճռականությամբ»:

Серж Саргсян направил послание к Международному дню Памяти жертв Холокоста
Президент Армении Серж Саргсян направил послание к Международному дню Памяти жертв Холокоста. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью администрации президента Армении, в послании говорится:
«Геноцид евреев в годы Второй мировой войны - воистину одна из наиболее трагичных и жестоких страниц истории человечества. 27-го января, в день, когда был освобожден концлагерь Освенцим, отмечается важная дата в прекращении Холокоста.
Поминание жертв Холокоста и осуждение геноцида будут актуальны так долго, пока в мире продолжают поднимать голову явления расизма, национализма, религиозной вражды и других проявлений нетерпимости, пока не преодолена возможность повторения преступлений против человечества.
Неоспорима та истина, что забвение памяти жертв и неприятие геноцида, особенно на государственном уровне, являются этапами этого преступления. Это двойное преступление в отношении не только невинных жертв, но и настоящего и будущего. Возможно, что можно бы было предотвратить преступления, совершенные под покровом Второй мировой войны, если бы преступления, совершенные под покровом Первой мировой войны были бы достойно осуждены мировым сообществом, а их исполнители понесли бы достойное наказание.
Еще раз преклоняя голову перед Памятью невинных жертв Холокоста, желаю выразить поддержку и согласие еврейскому народу, еврейской общине в Армении. Армянский народ, который в этом году отмечает 100-летие Геноцида армян, более, чем приобщен к боли еврейского народа.
Подтверждаю нашу решимость совместно бороться с преступлениями против человечества с целью предупредить их и сказать «никогда больше»».