Նախահարձակ ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր. ԼՂՀ ՊԲ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում անցած շաբաթվա ընթացքումհակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1800 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 20 000 կրակոց:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից,նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր հատվածներում ձեռնարկել եներկուտասնյակից ավելի հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնքհանդիպելով հայ դիրքապահների կուռ պաշտպանությանը, կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:
«Հարկ է ընդգծել, որ չնայած ադրբեջանական կողմը այդ երկրի նախագահի 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո լիովին կասեցրել է սեփական զինուժին վերաբերող ցանկացած բացասական, առավել ևս` շփման գծում ձախողումներին վերաբերող տեղեկատվության հրապարակումը, այնուամենայնիվ ՊԲ-ի տրամադրության տակ եղած միջոցների կիրառմամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում նախահարձակ հակառակորդը` ղարաբաղյան ուժերի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր, շարքից հանվել է մեկ հրամանատարական և զինվորներ տեղափոխող «Սադկո» տիպի մեկ մարդատար ավտոմեքենա:
ՊԲ-նշփման գծի ողջ երկայնքով ոչ միայն վստահորեն կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրը, այլև ըստ անհրաժեշտության ձեռնարկում է օպերատիվ մարտավարական նշանակության պատժիչ գործողություններ և ճնշում հակառակորդի դրսևորած ակտիվությունը»,-ասված ՊԲ հաղորդագրության մեջ:

Инициировавшая диверсию азербайджанская сторона понесла 14 жертв, более 20 человек ранены – Армия обороны Арцаха
Инициировавшая  диверсию азербайджанская сторона понесла 14 жертв, более 20
человек ранены  – Армия обороны Арцаха
Инициировавшая  диверсию азербайджанская сторона понесла 14 жертв, более 20 человек ранены  – Армия обороны Арцаха.
За прошедшую неделю   на линии соприкосновения  карабахских и азербайджанских противоборствующих сил противник нарушил режим прекращения огня  около  1800   раз. В сторону армянских позиций произведено более 20.000 выстрелов из орудий разного калибра.
Как сообщили  Арменпресс  в пресс-службе АО НКР, в тот же промежуток времени спецподразделения азербайджанской армии  предприняли более 20 попыток диверсионно-разведывательного  проникновения,  которые встретили  непробиваемую защиту армянских  бойцов.  Противник понес потери и был отброшен  на исходные позиции.
«Следует отметить: несмотря на то, что  своим  указом от  24 сентября 2014г. «О   некоторых  правилах безопасности  на линии соприкосновения  вооруженных сил   Армении и Азербайджана» президент  Азербайджана  пресек  публикацию любой  негативной  информации  о собственной армии, особенно о ее провалах  на линии соприкосновения, тем не менее в результате применения  находящихся в  распоряжении Армии обороны Арцаха средств  выяснено,  что в  указанный период  противник, предпринявший нападение, в результате  превентивных действий  карабахской армии понес большие потери – 14 погибших и более 20 раненых, выведена из строя  машина типа «Садко», перевозившая  командиров и солдат.
Передовые силы АО не только  успешно выполняют поставленные перед ними боевые задачи,  но и в случае  необходимости  предпринимают карательные  действия оперативно-тактического значения, подавляя активность противника», - говорится  в заявлении Армии обороны Арцаха.