Նախահարձակ ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր. ԼՂՀ ՊԲ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում անցած շաբաթվա ընթացքումհակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1800 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 20 000 կրակոց:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից,նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր հատվածներում ձեռնարկել եներկուտասնյակից ավելի հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնքհանդիպելով հայ դիրքապահների կուռ պաշտպանությանը, կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:
«Հարկ է ընդգծել, որ չնայած ադրբեջանական կողմը այդ երկրի նախագահի 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո լիովին կասեցրել է սեփական զինուժին վերաբերող ցանկացած բացասական, առավել ևս` շփման գծում ձախողումներին վերաբերող տեղեկատվության հրապարակումը, այնուամենայնիվ ՊԲ-ի տրամադրության տակ եղած միջոցների կիրառմամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում նախահարձակ հակառակորդը` ղարաբաղյան ուժերի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր, շարքից հանվել է մեկ հրամանատարական և զինվորներ տեղափոխող «Սադկո» տիպի մեկ մարդատար ավտոմեքենա:
ՊԲ-նշփման գծի ողջ երկայնքով ոչ միայն վստահորեն կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրը, այլև ըստ անհրաժեշտության ձեռնարկում է օպերատիվ մարտավարական նշանակության պատժիչ գործողություններ և ճնշում հակառակորդի դրսևորած ակտիվությունը»,-ասված ՊԲ հաղորդագրության մեջ:

Azerbaijan attacked, has at least 14 casualties and more than 20 injured-NKR DA
STEPANAKERT, 24 JANUARY, ARMENPRESS. Over the past week, Azerbaijan has committed nearly 1,800 ceasefire violations at the contact line of the Karabakhi-Azerbaijani forces, firing more than 20,000 shots at Armenian military positions. As the press service of the Ministry of Defense of the Nagorno-Karabakh Republic reports to “Armenpress”, in that same period, the subdivisions of special significance of the Azerbaijani army made more than 20 investigative-diversion penetration attempts in different sectors of the contact line and were thrown back by Armenian guards, suffering casualties.
“It should be emphasized that even though the Azerbaijani side has fully suspended the release of any negative information about the country’s armed forces and especially information related to the army’s failures at the contact line following a decree “On several security rules at the contact line of the forces of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan” issued by the President of Azerbaijan on 23 September 2014, based on information at its disposal, the Defense Army has clarified that in the mentioned period, Karabakh’s preventive actions have made the opponent suffer at least 14 casualties and have more than 20 injured, and have destroyed one car transporting commanders and one “Sadko” car transporting soldiers.