Հռոմի պապը ժամանել է Թուրքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Անկարայի Էսենբողա օդանավակայանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մեկնարկել է Հռոմի արդեն 4-րդ պապի եռօրյա այցը Թուրքիա:Օդանավայականում Ֆրանցիսկոս պապին դիմավորել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն: Նոյեմբերի 28-ին Հռոմի պապը կայցելի Աթաթուրքի դամբարան, այնուհետև նախագահական նոր պալատում նրան կընդունի Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Հռոմի պապի այցը կտևի մինչև նոյեմբերի 30-ը: Ֆրանցիսկոս պապը նախ կժամանի Անկարա, այնուհետև կայցելի Ստամբուլ: Հռոմի պապի այցի ընթացքում աշխատանքի մեջ կլինեն շուրջ 2700 ոստիկան: Նրանցից հազարը կհսկեն այն փողոցները, որոնցով անցնելու է Ֆրանցիսկոս պապը: Անկարայի դատարանը իրավապահ մարմիններին նաև թույլատրել է բոլոր վերոնշյալ փողոցներում զննել կասկածելի թվացող անձանց: Ֆրանցիսկոսի այցը կլուսաբանի 900 հավատարմագրված լրագրող:
Հռոմի պապի այցելությունը կայանում է Պոլսո Հունաց տիեզերականպատրիարք Բարդուղիմեոսի հրավերով: Ֆրանցիսկոսն ու Բարդուղիմեոսը նոյեմբերի 30-ին Ստամբուլում միասին պատարագ կմատուցեն: Կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդ Ֆրանսիկոսը կլինի Հռոմի չորրորդ պապը, ով այցելում է Թուրքիա:

Папа Римский прибыл в Турцию
Самолет духовного пастыря католического мира Папы Римского Франциска совершил посадку в аэропорту Эсенбога Анкары. Как передает «Арменпресс», начался трехдневный визит четвертого Папы в Турцию. В аэропорту Папу Франциска встретил министр ИД Турции Мевлут Чавушоглу. 28-го ноября Папа посетит мавзолей Ататюрка, затем в новом президентском дворце его примет Реджеб Таип Эрдоган.
Визит Папы Римского Франциска продлится до 30-го ноября. Вначале он посетит Анкару, затем – Стамбул. Во время визита Папы Римского Франциска в Турцию будут задействованы 2700 полицейских. Тысяча из них будут наблюдать за улицами, по которым он будет проезжать. Суд Анкары разрешил досматривать подозрительных лиц на этих улицах. Визит состоится по приглашению Константинопольского Вселенского патриарха греческого Варфоломея, с которым Папа Франциск отслужит в Стамбуле совместный молебен 30-го ноября. Папа Франциск – четвертый глава Римской католической церкви, посещающий Турцию.