Ժամանակն Է, որ Արեւմուտքը եւ Ուկրաինան հաշտության հասնեն Ռուսաստանի հետ. Financial Times
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակն է, որ Արեւմուտքը եւ Ուկրաինան հաշտության համաձայնությունների հասնեն Ռուսաստանի հետ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված է նոյեմբերի 24-ին The Financial Times թերթում հրապարակված հոդվածում:
«Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ քաղաքական համապարփակ համաձայնության համար հիմք կարող են դառնալ հրադադարի շուրջը Մինսկի համաձայնությունները, որոնք ձեռք են բերվել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության միջնորդությամբ»,- նշել է թերթը:
Այն կոշտ հայտարարությունները, որոնք հնչեցին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հասցեին վերջերս «քսանյակի»՝ Բրիսբենում կայացած գագաթնաժողովում, անշուշտ, կարող են, հրատարակության արտահայտությամբ, «գոհացնել արեւմտյան ղեկավարների ինքնասիրությունը, սակայն դրանք քիչ բան են տալիս Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու առումով»: Ժեստերի քաղաքականությունը չի փոխարինի հետեւողական ռազմավարությանը, որն անհրաժեշտ Է աճող սպառնալիքները լուծելու համար, շարունակում Է հրատարակությունը:
Թեեւ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումն, ինչպես կարծում են արւմտյան ղեկավարները, անհրաժեշտ քայլ Էր, սակայն դրանք «զսպման թույլ միջոց եղան», արձանագրում Է թերթը:
Արեւմտյան տերությունները «պետք Է արձագանքեն եվրոպական անվտանգության ճարտարապետությունը քննարկելու Պուտինի կոչին», ինչպես նաեւ «ընդունեն այն, որ ՆԱՏՕ-ն չի ընդլայնվի դեպի Ուկրաինա»: Արեւմուտքի՝ Ռուսաստանին ուղղված   քաղաքական պահանջները պետք Է հաշվի առնեն Ռուսաստանի շահերը, վնաս չհասցնեն ՌԴ-ի հեղինակությանը, եզրափակում Է  Financial Times-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Западу и Украине пора пойти на достижение мирных договоренностей с Россией
Западу и Украине пора пойти на достижение мирных договоренностей с Россией. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом говорится в опубликованной в понедельник статье в газете The Financial Times.
"Основой для всеобъемлющего политического соглашения между Россией и Украиной могут стать Минские договоренности о прекращении огня, достигнутые при посредничестве Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе", - отмечает газета.
Жесткие высказывания, которые прозвучали в адрес российского президента Владимира Путина на недавнем саммите "двадцатки" в Брисбене, конечно, могут, по выражению издания, "потешить самолюбие западных лидеров, однако они мало что дают в плане достижения мира на Украине". Политика жестов не заменит последовательной стратегии, необходимой для решения возрастающих угроз, продолжает издание.
Хотя введение санкций в отношении России, как считают западные лидеры, было необходимым шагом, однако они "оказались слабой мерой сдерживания", констатирует газета.
Западные державы "должны откликнуться на призыв Путина обсудить архитектуру европейской безопасности", а также "признать то, что НАТО не будет расширяться на Украину". Любые политические требования Запада, обращенные к России, должны учитывать ее интересы России, не наносить ущерба престижу РФ, заключает Financial Times.