ՆԱՏՕ-ում զարմացած են դաշինքին Ուկրաինայի չանդամագրվելու երաշխիքների մասին ՌԴ-ի հայտարարությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ն զարմացած Է դաշինքին Ուկրաինայի չմիանալու երաշխիքների վերաբերյալ ռուսական կողմի հայտարարություններից, որոնց Մոսկվան սպասում Է, եւ դրանք համարում Է իրականությունից կտրված: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Օանա Լունգեսկուն:
Ավելի վաղ ՌԴ-ի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը է BBC News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ Ռուսաստանին «այն բանի 100-տոկոսանոց երաշխիքներ են անհրաժեշտ, որ ոչ մի երկիր չի մտածում, որ Ուկրաինան անդամագրվի ՆԱՏՕ-ին»: Նրա խոսքով՝ դեպի Ռուսաստանի հետ սահման դաշինքի աստիճանական առաջխաղացումը Մոսկվային ստիպեց «անհանգստանալ» եւ նախազգուշական լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել: «Մենք ցանկանում ենք լսել, որ ՆԱՏՕ-ն կդադարեցնի Ռուսաստանի սահմաններին մոտենալը, որ ՆԱՏՕ-ն կդադարեցնի ուժերի հաշվեկշռի խախտման փորձերը: Բայց, ցավոք, մենք դա չենք լսում»,- ասել Է մամուլի քարտուղարը:
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն նոյեմբերի 17-ին գերմանական Bild թերթի կայքում հրապարակված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ ներկա փուլում հանրապետության համար վաղ Է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը:
«Ռուսաստանի պաշտոնատար անձի նման հայտարարությունը զարմացնում Է, կտրված Է իրականությունից եւ խախտում Է միջազգային այն պարտավորությունները, որոնք Ռուսաստանն ինքն Է ստորագրել»,-հայտարարել Է Լունգեսկուն: Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան 2010 թվականին որոշել Է անցկացնել արտադաշինքային քաղաքականություն եւ այն ժամանակվանից չի փոխել իր դիրքորոշումը: «ՆԱՏՕ-ն հարգում Է Ուկրաինայի ինքնիշխան որոշումները, Ռուսաստանը նույնպես պետք Է դա անի: Ինչ վերաբերում Է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուն, ապա դաշինքի ղեկավարները Ուելսի գագաթնաժողովում հստակ հայտարարել են, որ ՆԱՏՕ-ի բաց դռների քաղաքականությունը դաշինքի առավել մեծ հաջողություններից մեկն Է, եւ որ ընդլայնման վերաբերյալ որոշումները վերաբերում են հենց իրեն՝ ՆԱՏՕ-ին»,-հայտարարել Է դաշինքի ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ «Ռուսաստանն ինքն Է ստորագրել այն հիմնարար սկզբունքների ներքո, ըստ որոնց յուրաքանչյուր պետություն իրավունք ունի ընտրելու անվտանգության իր գերակայությունները միջազգային համաձայնագրերի ընդգրկույթում, ներառյալ 1975 թվականի Հելսինկիի փաստաթուղթը, 1999 թվականի Եվրոպական անվտանգության խարտիան եւ Ռուսաստան-ՆԱՏՕ 1997 թվականի հիմնարար փաստաթուղթը: «Այդ բոլոր համաձայնագրերը դեռեւս  գործում են»,-հայտարարել Է Լունգեսկուն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В НАТО удивлены словами РФ о гарантиях невступления Украины в альянс
НАТО удивлена заявлениями российской стороны о гарантиях неприсоединения Украины к альянсу, которых Москва ждет, и считает их оторванными от реальности, заявила официальный представитель НАТО Оана Лунгеску.
Как передает Арменпресс, об этом ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков в интервью британской телерадиокорпорации Би-би-си заявил, что России нужна "стопроцентная гарантия того, что ни одна страна не думает о том, чтобы Украина вступила в НАТО". По словам Пескова, постепенное размещение сил альянса ближе к границе с РФ вызывает в Москве беспокойство.
"Подобное заявление российского официального лица удивляет, оторвано от реальности и нарушает международные обязательства, которые Россия сама подписала", — заявила Лунгеску. По ее словам, Украина решила в 2010 году проводить внеблоковую политику и с тех пор не меняла свою позицию. "НАТО уважает суверенные решения Украины, России тоже следует это делать. Что касается вступления в НАТО, лидеры альянса ясно заявили на саммите в Уэльсе, что политика открытых дверей НАТО — это один из величайших успехов альянса, и что решения по расширению касаются самой НАТО", — заявила представитель альянса.
По ее словам, "Россия сама подписалась под основополагающими принципами о праве каждого государства выбирать свои собственные приоритеты по безопасности в диапазоне международных соглашений, включая Хельсинский акт 1975 года, Хартию европейской безопасности 1999 года и Основополагающий акт Россия-НАТО 1997 года". "Все эти соглашения по-прежнему действуют", — заявила Лунгеску.