Իրանում «Էլեկտրական ոստիկանություն» Է ստեղծվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում Էլեկտրականություն գողանալը Էպիկական չափերի Է հասել: Օրինազանցներին չի կանգնեցնում նաեւ Էներգիայի ցածր արժեքը. եթե կիլովատ ժամ Էլեկտրականության առավելագույն արժեքը կազմում Է շուրջ 500 ռիալ (2 ցենտ), իսկ տնային տնտեսության ամսական միջին սպառումը՝ մոտավորապես 300 կիլովատ ժամ, վճարման ընդհանուր գումարը կազմում Է 6 դոլարից ոչ ավելի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Չնայած դրան, շատ ընտանիքներ, շրջանցելով հաշվիչները, անօրինականորեն միանում են Էլեկտրահաղորդման տեղական գծերին: Իսլամական Հանրապետության Էներգետիկայի նախարարությունը Էներգախնայողական տեխնոլոգիաների զարգացման եւ ներդրման պլանի կատարման շրջանակներում սկսել Է ԷլեկտրաԷներգիայի ապօրինի օգտագործման փաստերի բացահայտման ու կասեցման աշխատանքը: Ինչպես հաղորդել Է Մեհր գործակալությունը, այդ պլանը կատարելու համար ստեղծվել Է «Էլեկտրական ոստիկանություն», որը կոչված Է վերջ դնելու հափշտակումներին:
Էներգետիկայի փոխնախարար Խուշանգ Ֆալախաթիանի խոսքով՝ «կառավարությունը խնդիր Է դրել Էլեկտրականության կորուստները 15 տոկոսից կրճատել մինչեւ 10 տոկոս: Մենք սկսում ենք օպերատիվ միջոցներ ձեռնարկել այդ պլանն ամենակարճ ժամկետում կատարելու համար: Ամբողջ երկրում կտրելու ենք անօրինական միացումները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Иране создана "электрическая полиция"
Хищения электричества в Иране достигли эпического размаха. Не останавливает "любителей бесплатного сыра" и низкая стоимость энергии: если максимальная цена за киловатт-час электричества составляет порядка 500 риалов (2 центов), а среднемесячное потребление домашнего хозяйства - около 300 киловатт-часов, общая сумма к выплате составляет не больше $6. Несмотря на это, многие семьи незаконно подключаются к местным линиям электропередачи (ЛЭП)в обход счетчиков,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Министерство энергетики ИРИ в рамках выполнения плана по развитию и внедрению энергосберегающих технологий начало работу над выявлением и пресечением нелегального потребления электроэнергии. Как сообщает агентство Мехр, во исполнение плана создана "Электрическая полиция", призванная покончить с хищениями.
По словам заместителя министра энергетики Хушанга Фалахатиана, "правительство поставило задачу сократить потери электричества с 15 до 10%. Мы начинаем оперативно применять меры, чтобы выполнить этот план в кратчайшие сроки. Будем обрезать незаконно подключенные провода по всей стране".