«Վիկիպեդիայի» աշխարհում առաջին հուշարձանի հեղինակը հայ է` Լեհաստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանում կկանգնեցնեն «Վիկիպեդիա» ինտերնետ-հանրագիտարանի՝ աշխարհում առաջին հուշարձանը: Կոթողը կհայտնվի Սլուբիցե քաղաքում՝ Գերմանիայի հետ սահմանից ոչ հեռու: Այս մասին տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը:
Հուշարձանը կանգնեցնելու նախաձեռնությամբ չորս տարի առաջ հանդես Է եկել Սլուբիցեի Կոլեգիում Պոլոնիկումի տնօրեն Կշիշտոֆ Վոյցեխովսկին: Երկու գործընկեր համալսարանների՝ Պոզնանի՝ Ադամ Միցկեւիչի անվան համալսարանի եւ Օդերի Ֆրանկֆուրտի Վիադրինա եվրոպական համալսարանի այդ համատեղ գիտադիդակտիկ հարթակը հիմնվել Է 1992 թվականին:
Պլանի համաձայն՝ հուշարձանը կկանգնեցնեն քաղաքի Ֆրանկֆուրտյան հրապարակում: Նախագծի հեղինակը 30-ամյա քանդակագործ Միհրան Հակոբյանն Է, որը Կոլեգիումում ուսումնասիրում Է բանասիրություն: Հուշարձանի կոմպոզիցիայի մասին միայն հայտնի Է, որ դրա բարձրությունը 1,7 մետր Է: Նախագծի արժեքը 50 հազար զլոտի Է (12 հազար եվրո): Այդ միջոցները տրամադրվում են մունիցիպալ բյուջեից: Հուշարձանի բացման արարողությունը պլանավորված Է հոկտեմբերի 22-ին:

В Польше появится первый в мире памятник "Википедии"
В Польше возводят первый в мире памятник интернет-энциклопедии "Википедия". Монумент появится в городе Слубице недалеко от границы с Германией, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
С инициативой установить монумент выступил четыре года назад директор Коллегиум Полоникум в Слубице Кшиштоф Войцеховский. Эта совместная научно-дидактическая площадка двух университетов-партнеров - Университета имени Адама Мицкевича в Познани и Европейского университета Виадрина во Франкфурте-на-Одере - была основана в 1992 году.
Согласно плану, памятник установят на Франкфуртской площади города. Автор проекта - 30-летний скульптор Мигран Акобян, изучающий в Коллегиуме филологию. О композиции памятника известно только, что его высота - 1,7 метра.
Стоимость проекта - 50 тыс. злотых (12 тыс. евро). Эти средства выделяются из муниципального бюджета.