Արցախն առանձին տաղավարով ներկայացել է Փարիզի միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում սեպտեմբերի 23-26-ը կայացել է IFTM Top- Resa-2014 ամենամյա միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը, որին մասնակցել է նաեւ ԼՂՀ պատվիրակությունը ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչության պետ Սերգեյ Շահվերդյանի գլխավորությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչության մամուլի բաժնից, պատվիրակությունը հանդես է եկել առանձին տաղավարով, որը ձեւավորված է եղել ավանդական ոճով ու որտեղ ներկայացվել է Արցախի մասին տեղեկատվական հարուստ գրականություն, զբոսաշրջավայրերի, հյուրանոցների մասին քարտեզներ եւ այլն:
Ցուցահանդեսի մասնակիցների պնդմամբ, աշխատանքները շատ հաջող են ընթացել, տաղավարը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ոչ միայն զբոսաշրջային մասնագետների, այլեւ սովորական այցելուների մոտ: Ուրախալի է հատկապես այն, որ տարեցտարի ավելանում է այն այցելուների քանակը, ովքեր նախապես արդեն տեղեկացված են Արցախի մասին եւ հատուկ այցելում են Արցախի տաղավար:
«Ավանդույթի» համաձայն, ադրբեջանցիները կազմակերպիչների միջոցով փորձել են խոչընդոտել ԼՂՀ պատվիրակության աշխատանքները, որը սակայն, ինչպես միշտ, ձախողվել է:
Զբոսաշրջային մասնագետների կողմից հիշյալ ցուցահանդեսը համարվում է էլիտար: Ցուցահանդեսն առաջին անգամ անց է կացվել դեռեւս 1978 թվականին Ֆրանսիայի Դեւիլ քաղաքում, իսկ 2008-ից այն տեղափոխվել է Փարիզ` դառնալով աշխարհում ամենամեծ զբոսաշրջային ցուցահանդեսներից մեկը:

Artsakh presented at Paris international tourism expo in separate pavilion
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS: IFTM Top- Resa-2014 annual international tourism expo was held September 23-26 in Paris. Nagorno Karabakh delegation headed by Nagorno Karabakh Chief of Tourism and Historical Environment Protection Department Sergey Shahverdyan participated in the exhibition.
The delegation came forward with a separate pavilion, which was decorated in a traditional style and presented rich literature on Artsakh, sights, maps of hotels, etc. The pavilion appeared to be interesting not only for tour specialists but ordinary visitors as well, NKR Tourism and Historical Environment Protection Department informed Armenpress.
According to “tradition”, the Azerbaijani tried to impede the works of the Nagorno Karabakh delegation by means of the organizers, but failed as always.
The above-mentioned exhibition is considered as elite by tourist experts. Established in 1978, Top Resa was in Deauville, a specialist in leisure target. In 2008, IFTM Top Resa moved to Paris and became a multi-target show and covering all grounds of travel: Business, Leisure and Events.