Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի բացվելուց հետո արդեն 150 ավտոմեքենա հատել է սահմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատարված մեծածավալ աշխատանքների շնորհիվ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի երթևեկությունը օգոստոսի 30-ին ՝ժամը 13:30-14:00-ի սահմաններում, վերականգնվել է: Վրաստանի Հանրապետության ենթակառուցվածքների նախարարության ճանապարհային դեպարտամենտից Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի և կապի նախարարությանը հայտնում են, որ թեթև մարդատար ավտոմեքենաներին Վերին Լարս սահմանային անցակետով թույլատրում են մաս-մաս հատել սահմանը:
Ինչպես «Արմենպրեսե-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունից, ճանապարհը բացելուց հետո` մեկ ժամվա ընթացքում, շուրջ 150 ավտոմեքենաներ արդեն հատել են սահմանը: Ավտոբուսների և բեռնատար ավտոմեքենաների համար երթևեկությունը կվերականգնվի օգոստոսի 31-ից:
Ճանապարհի շահագործումը նախատեսված էր ավելի վաղ, սակայն օգոստոսի 28-29-ը տեղացած անձրևների հետևանքով գետի հունը բարձրացել էր՝ հեղեղելով ճանապարհի ծածկը՝ դրանով իսկ խոչընդոտելով աշխատանքների ընթացքին: Ճանապարհի վերականգնման աշխատանքները վերջնական ավարտին հասցնելու նպատակով՝ առաջիկա օրերին՝ գիշերային ժամերին երթևեկությունը կդադարեցվի:
Վրաստանի Դարիալի կիրճում օգոստոսի 21-ին սողանք է տեղի ունեցել: Նախնական տվյալներով` սողանքից տուժողներ չեն եղել: Կազբեկի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Գիվի Կիրիկաշվիլին հայտնել է, որ սողանքը տեղի է ունեցել նույն այն վայրում, որտեղ եղել էր 2014 թվականի մայիսին: Ռազմավիրական ճանապարհը ժամը 22:45-ից Վրաստանի հատվածում ավտոմեքենաների երթևեկության համար փակվել է: Վրաստանի տարածքում Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս մայրուղային գազատարի վրա տեղի ունեցած վթարի պատճառով օգոստոսի 20-ի ժամը 23:45-ից ժամանակավորապես դադարեցվել է Հայաստան բնական գազի մատակարարումը: Վթարավերականգնողական աշխատանքների կատարման արդյունքում այսօր՝ օգոստոսի 23-ին` առավոտյան ժամը 11-ից, վերսկսվել է Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս մայրուղային գազատարով Հայաստան մուտք գործող բնական գազի մատակարարումը:

После открытия автодороги Степанцминда-Ларс границу пересекли уже 150 машин
В результате широкомасштабных  работ  30 августа в  13.30-14.00 часов восстановлено движение на  автодороге  Степанцминда-Ларс. Минтрансу  Армении сообщили из Департамента  дорог Мининфраструктур Грузии, что разрешен поэтапный пропуск  легких пассажирских машин через КПП Верхний Ларс.
Как сообщили Арменпресс из Министерства транспорта и связи Армении, после открытия автодороги  в течение часа  границу пересекли уже 150 машин.  Движение  автобусов и грузовых автомобилей  будет восстановлено   31 августа.
Открытие дороги планировалось раньше, однако  из-за  сильных  дождей 28-29 августа уровень  воды значительно повысился,  дорожное покрытие размыло,   работа затормозилась. С целью завершения работы  в ближайшие дни в ночное время движение будет остановлено.
Вечером 21 августа в Дарьяльском ущелье Грузии сошел оползень. По предварительным данным, жертв не было. По словам заместителя главы администрации Казбегского муниципалитета Гиви Кирикашвили,  оползень сошел в том же месте, где и в мае.  На месте происшествия сразу же прибыли  специалисты.
В связи с аварией на магистральном газопроводе Северный Кавказ-Закавказье на территории Грузии 20 августа с 23:45 часов временно  была  прекращена подача природного газа в Армению
Газоснабжение потребителей Республики Армения  по магистральному газопроводу  Северный Кавказ-Закавказье  было  восстановлено с 11.00 часов 23 августа.