Արսեն Խոջոյանը Երևանում անցնում է ստացիոնար բուժում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած, Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի 23-ամյա բնակիչ Արսեն Խոջոյանը ստացիոնար բուժում է անցնում ՀՀ առողջապահության նախարարության Մաշկաբանության և սեռավարակների գիտաբժշկական կենտրոնում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, գերությունից վերադառնալուց հետո նրա մոտ ախտորոշվել է «վուլգար փսորիազ» հիվանդությունը, որի սրացման պատճառով Արսեն Խոջոյանը Սևանից, որտեղ զբաղվում է անասնապահությամբ, տեղափոխվել է Հրազդանի բժշկական կենտրոն, որեղից էլ ուղեգրվել և ՀՀ առողջապահության նախարարության փորձագետի ուղեկցությամբ տեղափոխվել է երևանյան մասնագիտացված հիվանդանոց:
Նա ենթարկվել է համալիր` կենսաքիմիական, կլինիկական, ինչպես նաև բոլոր տեսակի վարակների հետ կապված բուժզննության: Խոջոյանին հետազոտած բժիշկ-մասնագետները նրա առողջական վիճակը գնահատել են բավարար: Արսեն Խոջոյանին նշանակվել է համապատասխան բուժում: Նրա առողջական վիճակը և բուժումը գտնվում է ՀՀ առողջապահության նախարարի անմիջական հսկողության ներքո:
Մարտի 7-ին, 12:30-ի սահմաններում Թովուզում տեղաբնակները գերեվարել են խիտ ամպամածության պատճառով մոլորվելով հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած Տավուշի շրջանի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի 23-ամյա հովիվ Արսեն Խոջոյանին: Գերեվարված հայ երիտասարդին բնակիչներն անմիջապես հանձնել են Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության աշխատակիցներին: Արսեն Խոջոյանը ադրբեջանական գերությունից մարտի 4-ին վերադարձված եւ այնտեղ խոշտանգումների ենթարկված Հայաստանի 77-ամյա քաղաքացի Մամիկոն Խոջոյանի հեռու ազգականն է: Ապրիլի 10-ին Արսեն Խոջոյոնը հայրենիք է վերադարձվել:

В Ереване Арсен Ходжоян проходит стационарное лечение
23-летний  житель села Верин  КармирахпюрТавушской области Армении Арсен Ходжоян, вернувшийся из азербайджанского плена,  проходит стационарное  лечение в Научно-медицинском  центре  кожвенерических заболеваний.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Минздрава,  после возвращения из плена у него диагностировали  «вульгарный псориаз».  По  этой  причине  Ходжоян из Севана, где он занимается  скотоводством,  переведен в Разданскиймедцентр, откуда и был направлен  в специализированное учреждение в Ереване.
Он прошел комплексное биохимическое, клиническое обследование на предмет обнаружения  различных вирусов.  Врачи  оценили состояние Ходжояна как  удовлетворительное, ему назначено соответствующее лечение.  Его состояние и лечение находятся под личным контролем министра здравоохранения РА.
7 марта  жители  Товуза взяли в плен  23-летнего  жителя села Верин  КармирахпюрТавушской области Армении,  пастуха  Арсена  Ходжояна, который заблудился в густом тумане и пересек  армяно-азербайджанскую границу.  Его сразу же передали сотрудникам  госбезопасности Азербайджана.
Арсен Ходжоян   является  дальним  родственником возвращенного 4 марта  из азербайджанского плена  77-летнего   МамиконаХоджояна, подвергавшегося в  плену жестоким пыткам.