Նա բազմագիտակ էր, ուներ ճշմարիտ կեցվածք ու նկարագիր. կյանքից հեռացել է Մարգարիտա Յախոնտովան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքի 79-րդ տարում վախճանվել է թատերական քննադատ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Մարգարիտա Յախոնտովան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը՝ ցավակցական խոսք գրելով ՀԹԳՄ կայքում:
«Կյանքից հեռացավ Երևանի ամենագեղեցիկ կանանցից մեկը, բարձր ինտելեկտի, նուրբ ճաշակի տեր, ազնիվ ու շիտակ անհատականություններից մեկը: Մենք կորցրինք բազմագիտակ, իր ճշմարիտ կեցվածքն ու նկարագիրն ունեցող Մարգարիտա Վիկտորովնային, ով մոտ 50 տարի ծառայեց հայ և ռուս թատրոններին, եղավ Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական և Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնների գրական մասի վարիչը, ՀԹԳՄ «Բարեկամություն» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը, իր բազմաթիվ հոդվածներով զարդարեց հայ և ռուսալեզու մամուլը: Շնորհիվ խոր գիտելիքների, հրաշալի բեմազգացության՝ Մարգարիտա Յախոնտովան ճշգրտորեն էր վերարտադրում ռեժիսորական և դերասանական աշխատանքները, տալիս օբյեկտիվ գնահատականներ: Մեր թատերական կյանքն աղքատացավ մեկ անհատականությամբ ևս, մի գեղեցկություն էլ հեռացավ մեզանից: Հազար ափսոս»,-նշել է Հակոբ Ղազանչյանը՝ իր ցավակցությունը հայտնելով Մարգարիտա Յախոնտովայի ընտանիքին, դստերը՝ Գ. Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնի դերասանուհի, ՀԹԳՄ քարտուղար, «Արմմոնո» փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանին:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության աշխատակազմը ցավակցություն է հայտնում հանգուցյալի ընտանիքի անդամներին, մերձավորներին:

Ушла из жизни Маргарита Яхонтова
На 79-м году жизни скончалась известный театральный критик, заслуженный деятель искусств Армении Маргарита Яхонтова. Как сообщает Арменпресс, запись об этом и слова соболезнования оставил на сайте Союза театральных деятелей Армении председатель СТДА Акоп Казанчян.
«Ушла из жизни одна из самых красивых женщин Еревана, человек высокого интеллекта, изысканного вкуса, честный и прямодушный человек. Мы потеряли Маргариту Викторовну, которая около 50 лет служила армянскому и русскому театру, была заведующей литературной частью Русского драматического театра имени Станиславского и Драматического театра имени Г.Капланяна. художественным руководителем театра СТДА «Дружба», многочисленными своими статьями украсила армянскую и русскоязычную прессу.
Благодаря блестящей эрудиции, прекрасному чувству сцены Маргарита Яхонтова точно и объективно оценивала режиссерские и актерские работы. Наша театральная жизнь оскудела еще на одну личность, нас покинула еще одна красота», - пишет Акоп Казанчян, выражая соболезнования семье Маргарите Яхонтовой, ее дочери, актрисе Академического драматического театра имени Г.Сундукяна, секретарю СТДА, директору фестиваля «АрмМоно» Марианне Мхитарян.
Информационное агентство Арменпресс выражает соболезнования членам семьи и близким Маргариты Яхонтовой.