Ավագովն Ուկրաինայում 20 հազար դասալիք միլիցիոներ Է հաշվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրանիայի արեւելքում ռազմական գործողության իրականացման ընթացքում միլիցիայի աշխատակիցների կոչումը վարկաբեկել Է գրեթե 20 հազար մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է հանրապետության ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավագովը:
«Ինչպե՞ս գտնել, մեր հաշվումներով, գրեթե 20 հազար մարդու, որոնք պետք Է փոխարինեն դասալքած եւ իրենց վարկաբեկած միլիցիոներներին: Ինչպե՞ս արձագանքել աշխատակիցների ստուգումների ճչացող ցուցանիշներին, որ միլիցիայի համազգեստ են հագել, Դոնբասում երեք ամսվա դադարից հետո»,- հուլիսի 29-ին գրել Է նախարարը  Facebook-ում (ուղղագրությունն ու կետադրությունը պահպանված են):
Ավագովի խոսքով՝ ՆԳ նախարարության շենքի «հրամանատարական հարկերում» եւ, ամբողջությամբ վերցված, վարչություններում ամայի Է: Առանց միլիցիայի եւ տեղական իշխանության են մնացել նաեւ Ուկրաինայի արեւելքի քաղաքները, որտեղից հեռացել են աշխարհազորայինները:
«Իրավապահ համակարգի վերականգնման ծանրագույն աշխատանք Է ընթանում՝ հաշվի առնելով ամբողջ տեղի ունեցածը»,- գրել Է ՆԳ նախարարության ղեկավարը:

Аваков насчитал на Украине 20 тыс. милиционеров-дезертиров
За время проведения военной операции на востоке Украины звания сотрудников милиции дискредитировали почти 20 тыс. человек, заявил министр внутренних дел страны Арсен Аваков, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Как найти, по нашим оценкам, почти 20 000 человек, которые должны заменить дезертировавших и дискредитировавших себя милиционеров? Как реагировать на кричащие показатели проверок полиграфом сотрудников, что одели форму милиции, после трех месяцев паузы на Донбассе?" - написал министр в "Фейсбуке" во вторник (орфография и пунктуация сохранены).
По словам Авакова, в здании МВД "на командирских этажах", да и в целом по управлениям - пустынно. Без милиции и местной власти остались и города востока Украины, откуда ушли ополченцы.
"Идет тяжеленная работа по восстановлению системы порядка с учетом всего произошедшего", - написал глава МВД.