Թուրքագետը Թուրքիայի կողմից սահմանը բացելու բազմաթիվ հայտարարություններ է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԻԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին թուրքական «Taraf»-ի կողմի տեղեկատվության տարածման նպատակն էր շոշափել տրամադրություններն ու այդ կերպ փորձել հասկանալ նաեւ հասարակության վերաբերմունքը: Հուլիսի 7-ին հրավիրված ասուլիսում նման համոզմունք հայտնեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը, ով հենց սկզբից էլ կասկածանքով է վերաբերվել թուրքական լրատվամիջոցներում շրջանառված եւ ԱԳՆ-ի կողմից արդեն հերքված տեղեկատվությանը, որ հայ-թուրքական սահմանն աշնանը բացվելու է: Սահմանը վստահաբար չի բացվի, սակայն թուրքագետը խորհուրդ է տալիս առավել լրջությամբ վերաբերվել հատկապես «Taraf»-ի տարածած տեղեկություններին: «Առաջին անգամ չէ, որ «Taraf»-ը հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ տեղակություններ է տարածում, որոնց մի մասը, հետագայում հաստատվում են»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ասաց Շաքարյանը:
Որ նման հայտարարություններ մինչեւ 2015թ. ապրիլի 24-ը շատ կլինեն` թուրքագետը չի բացառում: Դրանց նպատակն է լինելու աշխարհին ցույց տալ, որ Թուրքիան որեւէ խնդիր չունի հայերի եւ Հայաստանի հետ: Հենց այս համատեքստում է Շաքարյանը գնահատում ապրիլի 23-ին Էրդողանի ուղերձն ու վերջերս Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հոդվածը:
Թուրքագետի դիտարկմամբ` Թուրքիան փորձում է Հայոց ցեղասպանությունը «ընդհանուր ցավի» ներքո ներկայացնել, սակայն թե’ այդ փոփոխությունները, թե’ բարձրաստիճան  պաշտոնյաների ուղերձները գաղափարական առումով ոչինչ չեն փոխում, քանի որ ինչպես 20 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր Հայաստանի հետ հարաբերությունների հաստատման համար Թուրքիան առաջադրում է երեք պայման` հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից, հրաժարվել տարածքային պահանջներից եւ ԼՂՀ հարցում ունենալ միակողմանի զիջումներ:
«Դավութօղլուի` վերջերս հրապարակած հոդվածում ակնհայտ էր, որ այս երեք պահանջները շարունակում են մնալ օրակարգային Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մեջ: Ոչ մի բան չի փոխվել: Բառապաշարը գուցե փոխված է, եւ ժխտողականությունը դիվանագիտորեն է մատուցվում եւ խոսվում ընդհանուր ցավի մասին, բայց հիմնական գաղափարախոսությունը չի փոխվել: Թուրքիան հին երգն է երգում, բայց ավելի գեղեցիկ ու իմաստուն կերպով ոճավորված»,- ասաց Շաքարյանը: Թուրքագետի գնահատմամբ` այսօրվա Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակը հաշվի առնելիս, Էրդողանի համար ավելի դյուրին է սահմանը բացել, քան հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացնել: Նրա ներկայացմամբ, Մեջլիսում ԱԶԿ-ն չունի պատգամավորների անհրաժեշտ քանակը, որով կարողանա վավերացնել արձանագրությունները, մինչդեռ մինչեւ ապրիլի 24-ը Թուրքիան, ի տես ամբողջ աշխարհի, կարող է բացել սահմանը, եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո, ասենք, հայ-ադրբեջանական սահմանի որեւէ միջադեպով կրկին փակել այն:   Ըստ թուրքագետի, ամենաիրատեսականն այն կլինի, որ հայկական կողմը չբավարարվի հայ-թուրքական սահմանի բացելով եւ պահանջի դիվանագիտական հարաբերություններ և այլ գործողություններ, որոնք կամրապնդեն սահման բացելու որոշումը: «Մենք պետք է ցույց տանք աշխարհին, որ սահման բացելը դրական, բայց ոչ բավարար քայլ է»,- նշեց Շաքարյանը` հստակեցնելով, որ Թուրքիան կարող է բացել սահմանը զուտ մարդկանց ելումուտի համար, բայց դա որևէ տնտեսական խնդիր չի լուծի:
Ըստ Շաքարյանի, միանշանակ չէ նաեւ սահմանի բացման վերաբերյալ երկու երկրների հասարակությունների վերաբերմունքը:Կարսի, Իգդիրի շրջանում, թեպետ բնակչության 50 տոկոսը ադրբեջանցիներ են եւ այնտեղ տիրում է առավելապես հակահայկական տրամադրվածություն, սակայն այնտեղ հասկանում են, որ սահմանի բացումը կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանն ու տնտեսական ակտիվությանը: Շաքարյանը խոստովանում է, որ վերջերս եղել է Գյումրիում եւ գրեթե նույն տրամադրվածությունն էլ այնտեղ է: «Սահմանի բացում նրանք ընկալում են, որպես տնտեսական վերածննդի, թարմ օդ շնչելու հնարավորություն»,- ասաց Շաքարյանը` հավելելով, որ հայ հասարակության մոտ բացասական մոտեցումը թուրք պետության դեմ է, սակայն թուրք ժողովրդի եւ թուրքերի հետ բիզնես անելու խնդիր կարծես թե չկա:
Թուրքական «Taraf»-պարբերականը գրել էր, որ սեպտեմբերին հայ-թուրքական սահմանը բացվի: Հետագայում, սակայն, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքել էր այդ տեղեկատվությունը: Մինչ այդ էլ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Foreign policy կայքում հոդված էր տպագրել հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ եւ շեշտել, իբր, Հայոց ցեղասպանությունը երկու հասարակությունների ընդհանուր ցավն է, որ նախորդ դարի սկզբին, հայերի պես թուրքերն էլ են ողբերգություն ապրել: Միաժամանակ, Դավութօղլուն, կրկին նախապայմաններ առաջ քաշելով, շեշտել որ, որ Հարավային Կովկասում կա չլուծված հակամարտություն եւ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարող են հաստատվել միայն այդ հակամարտության կարգավորումից հետո:

Тюрколог прогнозирует многочисленные заявления с турецкой стороны об открытии границы
Цель распространения турецким агентством «Taraf» информации об открытии армяно-турецкой границы – понять отношение и настрой общества к этому вопросу. На пресс-конференции 7 июля такое мнение выразил тюрколог Артак Шакарян, который изначально с сомнением отнесся к распространенной турецкой прессой и опровергнутой МИД Турции информации о том, что армяно-турецкая граница откроется осенью.
Граница не будет открыта, однако тюрколог советует более серьезно относиться к информации «Taraf». «Это не первый раз, когда «Taraf» распространяет информацию об армяно-турецких отношениях, часть которых в дальнейшем подтверждается», - в ответ на вопрос Арменпресс сказал Шакарян.
Он не исключает, что до 24 апреля 2015 года будут еще подобные заявления. Цель этих заявлений – показать миру, что у Турции нет никаких проблем с армянами и Арменией. Именно в этом контексте и оценивает Шакарян послание премьер-министра Турции Эрдогана, сделанное 23 апреля, и статью главы МИД Турции Ахмета Давутоглу.
Тюрколог отмечает, что Турция пытается представить Геноцид армян в контексте «общей боли», однако и эти изменения, и послания высокопоставленных лиц ничего не меняют в идеологическом плане, так как Турция, как и 20 лет назад, выдвигает три условия для утверждения дипломатических отношений с Арменией: отказ от международного признания Геноцида армян, отказ от  территориальных претензий и односторонние уступки в вопросе нагорно-карабахского конфликта.
«В недавно опубликованной статье Давутоглу было очевидно, что три этих требования продолжают главенствовать в повестке внешней политики Турции. Ничего не изменилось. Возможно, изменилась лексика, однако основная идеолога осталась неизменной. Турция все поет о старом, но в более красивом и мудром стиле», - сказал Шакарян.
По его словам, с учетом внутриполитической ситуации сегодняшней Турции для Эрдогана легче открыть границу, чем ратифицировать армяно-турецкие протоколы. В парламенте партия Эрдогана не имеет необходимое количество депутатов, чтобы суметь ратифицировать протоколы, однако 24 апреля, напоказ всему миру, Турция может открыть границу, а после 100-летней годовщины Геноцида армян, из-за какого-либо инцидента на армяно-азербайджанской границе закрыть ее.
Шакарян отметил, что будет правильно, если армянская сторона не удовлетворится открытием армяно-турецкой границы, требуя дипломатических отношений и других действий, которые укрепят решение об открытии границы.
«Мы должны показать миру, что открытие границы является положительным, но не удовлетворительным шагом», - сказал тюрколог, подчеркнув, что Турция может открыть границы ради дохода людей, но это не решает никаких экономических проблем.
По словам Шакаряна, неоднозначным является отношение обществ двух стран к открытию границы. В районах Карса и Игдира, хотя около 50% населения там является азербайджанским и превалирует антиармянский настрой, однако жители понимают, что открытие границы будет способствовать развитию туризма и экономической активности.
Тюрколог признался, что недавно был в Гюмри, и настрой людей там похожий. «Открытие границы там воспринимают как возможность экономического возрождения», - сказал он, добавив, что армянское общество негативно настроено против турецкого государства, однако с турецким народом и бизнесом проблем, кажется, никаких нет.
Напомним, что турецкая газета «Taraf» сообщила, что в сентябре будет открыта армяно-турецкая граница, однако МИД Турции опровергло данную информацию.
До этого, глава МИД Турции в журнале Foreign policy опубликовал статью об армяно-турецких отношениях, подчеркивая, что, якобы, Геноцид армян является общей болью двух обществ, что в начале 20-го века турки, как и армяне, пережили огромную трагедию. Вместе с тем Давутоглу выдвинул предусловия, подчеркнув, что на Южном Кавказе есть нерешенный конфликт, и армяно-турецкие отношения будут нормализованы только после урегулирования этого конфликта.