ԿԺԴՀ-ում հաստատված տեւական երաշտն սպառնում է սրել առանց այդ էլ աղետալի պարենային իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԺԴՀ-ի ընդարձակ տարածքներ տուժում են տեւական երաշտից, որը կարող է դառնալ ամենասաստիկը 2001 թվականից ի վեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է Ճապոնիայի NHK հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Կորեայի կենտրոնական հեռագրական գործակալությունը:
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ երկրում դեռ գարնանից շատ տաք եղանակ Է հաստատվել, իսկ ԿԺԴՀ-ի մայրաքաղաք Փենյանում եւ մյուս արեւմտյան տարածաշրջաններում ամռան սկզբից նկատվում Է տարեկան տեղումների մակարդակի զգալի անկում:
Փորձագետները երկյուղ են կրում, որ ԿԺԴՀ-ի ընդարձակ տարածքում երաշտը կարող Է վատթարացնել երկրի առանց այն Էլ աղետալի պարենային իրավիճակը: Մասնավորապես, երաշտն սպառնում Է ցորենի եւ եգիպտացորենի լայնարձակ ցանքերին:
Ներկայում Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունները փորձում են որոշել վնասի ստույգ չափը:
Ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների՝ վեջին ամիսներին ԿԺԴՀ-ի բնակիչների կողմից ստացվող կերակրի օրական նորման կազմել Է ընդամենը 420 գրամ՝ հանձնարարելի 600 գրամի փոխարեն:  2013 թվանկանին ԿԺԴՀ-ում բնակչության շուրջ 46 տոկոսը ստացել Է «բավակարար քանակությամբ» պարեն: Շուրջ 17 տոկոսն ստացել Է «աղքատիկ» սնունդ, մինչդեռ 38 տոկոսը սովի եզրին Է եղել», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Продолжительная засуха в КНДР может стать самой сильной с 2001 года
Обширные территории КНДР страдают от продолжительной засухи, которая может стать самой сильной с 2001 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом передает японский телеканал NHK со ссылкой на Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
По информации ЦТАК, в стране еще с весны установилась очень теплая температура, а в столице КНДР Пхеньяне и других западных регионах с начала лета отмечается значительное падение уровня ежегодных осадков.
Эксперты опасаются, что засуха на обширной территории КНДР может ухудшить и без того плачевную продовольственную ситуацию в стране. В частности, засуха угрожает обширным посадкам пшеницы и кукурузы.
В настоящее время северокорейские власти пытаются определить точный размер ущерба.
По данным ООН, дневная норма еды, получаемая жителями КНДР в последние месяцы, составляла всего 420 вместо рекомендуемых 600 граммов. В 2013 году в КНДР около 46% населения получали "достаточный объем" продовольствия. Около 17% получали "скудное" пропитание, в то время как 38% процентов находились "на грани голодания".