Դավութօղլուն կրկին սպառնացել է ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի վերջնական ընդունումը լուրջ հակազդեցություն կարող է առաջացնել պաշտոնական Անկարայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberler.com-ը, այս մասին Մեքսիկայում հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն:
«Եթե բանաձևն անցնի Սենատ կամ ներկայացուցիչների պալատ, կամ էլ այս կապակցությամբ ղեկավարությունը հադնես գա հայտարարությամբ, ապա մենք կցուցաբերենք նախկինում ցույց տված արձագանքը, իսկ օրինագծի վերջնականապես որևէ ձևով ընդունվելու դեպքում, բնականաբար, մի սպասեք, որ Թուրքիան լուռ կմնա»,- ասել է Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Միացյալ Նահանգների սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ապրիլի 10-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանության փաստը դատապարտող բանաձև: Վերջին 25 տարում սա առաջին դեպքն է, որ Սենատը նման բանաձև է ընդունում:Բանաձևն անցել է 12 կողմ և 5 դեմ ձայներով: Սենատին առաջարկվում է 2014թ. ապրիլի 24-ը հայտարարել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Բանաձևի ընդունումից անմիջապես հետո Թուրքիայի արտգործնախարարը զանգահարել էր ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին: Հեռախոսազրույցի ժամանակ Դավութօղլուն Քերիին հայտնել էր, որ իրենք «բացասական ակնկալիքներ չունեն այս բանաձևից»: Նրա հավաստմամբ, Թուրքիայի կառավարությունը համապատասխան միջոցառումներ է իրականացնում այն նախաձեռնությունների դեմ, որոնք «կարող են անհանգստացնել Թուրքիային»: Դավութօղլուն հույս էր հայտնել, որ իրադարձությունները նման զարգացում չեն ստանա:

Давутоглу снова озвучивает угрозы в адрес Конгресса США в связи с принятием резолюции о Геноциде армян
Давутоглу снова озвучивает угрозы в адрес Конгресса США в связи с принятием
резолюции о Геноциде армян
Окончательное принятие законопроекта о Геноциде армян в США может вызвать серьезное противодействие со стороны официальной Анкары. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкий Haberler.com, об этом заявил в Мексике министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу.
«Если резолюция попадет в Сенат или Палату представителей, или  руководство выступит с заявлением по этому поводу, то с нашей стороны будет та же реакция, что и в прошлом, а если законопроект окончательно в каком-либо виде будет принят, то, естественно, не ждите, что Турция промолчит», - заявил министр ИД Турции.
Комиссия внешних отношений Сената США 10 апреля приняла резолюцию об осуждении факта Геноцида армян. Впервые за 25 лет Сенат принимает подобную резолюцию. Резолюция принята 12 голосами «за» и 5 «против».
Сенату США предлагается объявить 24 апреля 2014 года Днем памяти жертв Геноцида армян.
Резолюцию представили председатель комиссии внешних отношений Сената США Роберт Менендес и сенатор Марк Кирк 3 апреля. Она призывает  президента США содействовать установлению стабильных и конструктивных армяно-турецких отношений, основанных на признании Турцией факта и истины Геноцида армян.