Յուրի Վարդանյանն ակնհայտ է համարում հայ մարզիկների առաջընթացը ձմեռային օլիմպիական խաղերում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Յուրի Վարդանյանը դրական է գնահատում հայ մարզիկների ելույթները Սոչիի Օլիմպիական խաղերում: «Մենք չենք անտեսում որեւէ մարզիկի` լինի նա առաջին տեղում, թե 100-րդ: Ակնհայտ է, որ մեր մարզիկների մոտ առաջխաղացում կա, և մենք անչափ ուրախ են դրա համար: Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ասել, որ ուրախ եմ նրանց դրական առաջադիմության համար»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նախարար Վարդանյանը:
Հայաստանի մարզիկները Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունում չեն հյուրընկալվելու. նրանք մեդալներ չեն բերել, պարզապես բարելավել են արդյունքները:
22-րդ  «սպիտակ» խաղերին Հայաստանը ներկայացավ 4 մարզիկներով` դահուկորդներ Սերգեյ Միքայելյան, Արթուր Եղոյան, Կատյա Գալստյան ու լեռնադահուկորդ Արման Սերեբրակյան: Դահուկորդներից Սերգեյ Միքայելյանը և Արթուր Եղոյան դահուկավազքի սքիաթլոնի 30 կմ մրցավազքում, համապատասխանաբար, զբաղեցրեցին 46-րդ և 63-րդ տեղերը: Միքայելյանը 46-րդ էր նաև ազատ ոճի դասական մրցավազքում: Հայաստանի միակ կին ներկայացուցիչ Կատյա Գալստյանը դահուկավազքի դասական ոճում զբաղեցրեց 64-րդ տեղը: Վերջինը մրցասպարեզ դուրս եկավ ամերկահայ Արման  Սերեբրակյանը: Վերջինս լեռնադահուկի հսկա ոլորավայրէջքում 46-րդ էր (72 մարզիկների թվում), իսկ ոլորավայրէջքում  34-րդը:

Юрий Варданян считает очевидным прогресс армянских спортсменов на Зимней Олимпиаде в Сочи
Министр спорта и по вопросам молодежи Армении Юрий Варданян положительно оценивает выступления армянских спортсменов на зимних Олимпийских играх в Сочи. «Дело не в том, на первом они месте, или на 100-ом. Очевидно одно, что наши спортсмены добились прогресса и мы очень рады этому», - как сообщает Арменпресс, сказал министр.
Да, армянские спортсмены не завоевали медалей на этих Играх, но, безусловно, улучшили свои результаты.
На 22-ой «белой» Олимпиаде в Сочи Армения была представлена 4-мя спортсменами: лыжниками Сергеем Микаеляном, Артуром Егояном, Катей Галстян и горнолыжником Арманом Серебрекяном. Лыжники Сергей Микаелян и Артур Егосян в скиатлоне на 30 км .заняли, соответственно, 46-ое и 63-тье места. Микаелян 46-ое и в классическом забеге свободного стиля.
Единственная женщина-спортсменка от Армении Катя Галстян  в лыжном забеге  классического стиля заняла 64-ое место. Последним выступил горнолыжник Арман Серебрекян – 46-ое и 37-ое место.