Սոչիի օլիմպիական խաղերի ժամանակ կհնչի հայկական դուդուկը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիի ձմեռային 22-րդ օլիմպիական խաղերի շրջանակում անցկացվող Միջազգային 7-րդ երաժշտական փառատոնում այդ փառատոնների շրջանակում առաջին անգամ կհնչի հայկական ծիրանափողը` դուդուկը: Հայկական ազգային երաժշտական գործիքը կնվագի անվանի դուդուկահար Գևորգ Դաբաղյանը: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Դաբաղյանը պատմեց, որ ինքն առաջարկն ստացել է համաշխարհային հռչակով ռուս ալտահար և դիրիժոր Յուրի Բաշմետից:
«Բաշմետի հետ իմ ծանոթությունն արդեն հինգ-վեց տարի է ձգվում:  Մենք առաջին անգամ ելույթ ենք ունեցել Իտալիայի կղզիներից մեկում, երկրորդ անգամ` Մոսկվայի կոնսերվատորիայում, երբ նվագել ենք Վաչե Շարաֆյանի և Կոմիտասի ստեղծագործություններից»,- նշեց դուդուկահարը:
Երկու երաժիշտները մշտապես կապի մեջ են եղել: Բաշմետի` Օլիմպիական խաղերի ընթացքում համատեղ ելույթ ունենալու առաջարկը հաճելիորեն զարմացրել է Դաբաղյանին: «Ինձ համար անսպասելի էր հրավերը, բայց շատ ուրախ եմ»,- ընդգծեց երաժիշտը:
Նրանք կատարելու են Վաչե Շարաֆյանի և Կոմիտասի ստեղծագործությունների հիման վրա գրված 15 րոպե տևողությամբ կոմպոզիցիա:
Դուդուկահարի կարծիքով, նման մեծամասշտաբ միջոցառմանը մասնակցելը մեր մարզիկներին ոգևորելու, ինչպես նաև  աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած մարդկանց հայկական երաժշտական գործիքը ներկայացնելուլավ առիթ է: «Ամեն անգամ զգում եմ, որ մեր երկրի հանդեպ վերաբերմունքը, ուշադրությունը, հարգանքը մեծանում է նաև դուդուկի միջոցով»,- հավելեց Դաբաղյանը:
Ձմեռային 22-րդ օլիմպիական խաղերն անցկացվում են Սոչիում, փետրվարի 7-23-ը: Մարտի 7-16-ը Սոչին կհյուրընկալի ձմեռային Պարալիմպիկ խաղերի մարզիկներին: Սոչիի 2014 թվականի խաղերի ընթացքում կխաղարկվի մեդալների 98 հավաքածու, իսկ Պարալիմպիկ խաղերում` 72: Այս ձմեռային խաղերին մասնակցում է ավելի քան 2800 մարզիկ 88 երկրից: Սոչին գերազանցում է 2010 թվականի Վանկուվերի խաղերին` մասնակից երկրների թվով: Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում կայացած Օլիմպիական խաղերին մասնակցել է 82 երկրի մարզիկ:

На Сочинской олимпиаде прозвучит армянский дудук
На 7-м Международном музыкальном фестивале в рамках 22-х Зимних Олимпийских игр в Сочи впервые прозвучит армянский дудук. На национальном армянском музыкальном инструменте сыграет известный музыкант Геворг Дабагян. В беседе с Арменпресс Дабагян рассказал, что предложение выступить на фестивале он получил от известного российского альтиста и дирижера Юрия Башмета.
«Мое знакомство с Башметом состоялось пять-шесть лет назад. Мы впервые выступили вместе на одном из итальянских островов, во второй раз – в консерватории Москвы, когда исполняли произведения Ваче Шарафяна и Комитаса», - отметил музыкант.
Дабагян и Башмет постоянно общаются. Приглашение от известного россиянина совместно выступить на Олимпийских играх приятно удивило армянского музыканта. «Приглашение было неожиданным для меня, но я очень рад», - подчеркнул Дабагян.
Они исполнят композицию длительностью в 15 минут, написанную на основе произведений Ваче Шарафяна и Комитаса.
По мнению Дабагяна, участие в таком широкомасштабном мероприятии является хорошим поводом воодушевить армянских спортсменов, а также представить армянский музыкальный инструмент прибывшим из разных концов мира людям. «Каждый раз чувствую, что отношение, внимание, уважение к нашей стране увеличивается благодаря дудуку», - признался Дабагян.
Дудук является самым древним армянским инструментом. Инструмент имеет 1.900 летнюю историю и хотя на нем играют во многих странах Кавказа, дудук имеет армянское начало.
Дудук - духовой инструмент, изготовляемый из абрикосового дерева. В Армении его называют также циранапох (абрикосовая труба). Отличительной чертой звучания дудука является лиричность. Он имеет теплый, нежный звук, который образуется от вибрации двух тростниковых пластиночек, возникающей под воздействием вдуваемого воздуха.
В 2005 году музыка армянского дудука была признана шедевром Всемирного нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.