Քաջարի հերոս Արմեն Հովհաննիսյանին կհուղարկավորեն զինվորական կարգով
ԵՐԵՎԱՆ,  21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի հարձակման ժամանակ փոխհրաձգության հետեւանքով զոհված, 1994թ. ծնված կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանի հոգեհանգստի արարողությունը կկայանա  հունվարի 21-ին, իսկ հաջորդ օրը քաջարի հերոսին կհուղարկավորեն զինվորական կարգով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հուղարկավորության ժամանակ կլինի պատվո պահակախումբ,  զինվորական նվագախումբ, զորամասից եւ նախարարությունից համապատասխան բարձրաստիճան սպաներ կայցելեն  հարգանքի տուրք մատուցելու համար»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` հունվարի 20-ին ՊՆ-ից այցելել են զինծառայողի ընտանիքին: «Պաշտպանության նախարարությունը երբեք չի մոռանում հերոս զինվորներին, ում  շնորհիվ է կերտվում մեր ներկան եւ ապագան»,- ավելացրեց Հովհաննիսյանը:
Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի երկու ուղղությությամբ ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման փորձ է կատարել: ԼՂՀ զինված ուժերի առաջապահ ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի գործողությունները, երկու ուղղություններով էլ անցել են կազմակերպված պաշտպանության և, հակառակորդին պատճառելով զգալի մարդկային և նյութական կորուստ, հետ շպրտել ելման դիրքերը: Բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից` հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքում իր առջև դրված մարտական խնդիրը արիաբար կատարելու ժամանակ զոհվել է կրտսեր սերժանտ Արմեն Լևոնի Հովհաննիսյանը: Միջադեպի մանրամասները պարզելու համար տարվում է քննություն: Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել էր հրամանագիր, համաձայն որի՝ ԼՂՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար ԼՂՀ պաշտպանության բանակի N զորամասի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը հետմահու պարգեւատրվել է «Արիության համար» մեդալով։

YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS: The requiem service of the Junior Sergeant Armen L. Hovhannisyan, born in 1994, who was killed in the result of the simultaneous attempts of penetration by the Azerbaijani subversive groups on January 19-20 in the north-eastern (Jraberd) and south-eastern (Korgan) directions of the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies, will take place on January 21 and the military funerals of the brave hero will be held on January 22. The Spokesperson of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan told Armenpress about it.
“An honorary escort and military orchestra will be present during the burial service, corresponding high ranking officers from the military unit and the Ministry of Defense of the Republic of Armenia will attend the service to pay tribute to Armen Hovhannisyan”, - said Artsrun Hovhannisyan.
According to the Spokesperson, on January 20 the representatives of the Ministry visited the family of the killed soldier. “The Ministry does never forget about the hero soldiers, due to whom our present and future are formed”, - added Artsrun Hovhannisyan.
Previously it was reported that simultaneous attempts of penetration by the Azerbaijani subversive groups were recorded between 23:50 and 00:15 on January 19-20 in the north-eastern (Jraberd) and south-eastern (Korgan) directions of the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies. The front units of the Armed Forces of the Nagorno Karabakh Republic noticed the actions of the Azerbaijani subversive groups and started an organized defense in both directions. The rival was thrown back suffering palpable human and material losses. Junior Sergeant Armen L. Hovhannisyan died from the wounds he received during the exchange of fire in the north-eastern direction. On 20 January Artsakh Republic President Bako Sahakyan signed a decree on awarding posthumously NKR Defense Army’s N division's junior sergeant Armen Hovhannisyan with the "For Courage" medal for bravery shown during the defense of the NKR state border. An investigation has been launched to reveal the details of the incident.