«Ականատեսը».102-ամյա Հռիփսիմե Հաջին պատմում է Հայոց ցեղասպանության ու Սբ Ստեփանոսի հրաշագործ մասունքի մասին
«Ականատեսը».102-ամյա Հռիփսիմե Հաջին պատմում է Հայոց ցեղասպանության ու Սբ
Ստեփանոսի հրաշագործ մասունքի մասին
«Արմենպրես»-ի նոր` «Ականատեսը» նախագիծը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ` շարունակում է ներկայացնել այդ ոճրագործությունների կենդանի վկաների` վերապրածների կյանքի պատմությունները:
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռիփսիմե Հաջի Սարգսյանը 1915 թվականի Հայոց  ցեղասպանության այն ականատեսներից է, ում հիշողությունները չեն սահմանափակվում միայն լսածով: Հռիփսիմե Հաջին այս տարեսկզբին բոլորեց իր 102-ամյակը: Նա ծնվել է Արեւմտյան Հայաստանի Քյութահիա նահանգի Թավշանլի գյուղում:
Գաղթի ճանապարհը նրա ընտանիքին հասցրեց Հունաստան
«Թուրքերը հրացանով եկան մեր դուռը թակեցին, պապիկիս դուրս կանչեցին եւ սպանեցին, տատիկս լսեց այդ աղմուկը, դուրս եկավ տնից եւ նրան էլ սպանեցին: Այդպես երկու դիակ մի քանի րոպեում հայտնվեցին մեր տան բակում` կողք կողքի»,- պատմում է Հռիփսիմե Հաջին, ում հաջողվել է ընտանիքի մի քանի անդամների հետ ողջ մնալ` գաղթելով Հունաստան:
Հռիփսիմե Հաջիի հիշողության մեջ պատկերավոր հետք են թողել հատկապես այն տեսարանները, երբ գաղթի ճանապարհին իրենք տեսել են մահացող, գիտակցությունը կորցնող հազարավոր մարդկանց, չարչարված աղջիկների: «Ես, մայրս, հորաքույրս եւ նրա աղջիկները, բռնելով գաղթի ճամփան, հասանք Բուլղարիա, սակայն որոշ ժամանակ անց հորիցս լուր ստացանք, որ ինքը փախեփախ հասել է Հունաստան: Մենք էլ գնացինք Հունաստան եւ գտանք նրան»,- շարունակում է Հռիփսիմե Հաջին:
Հունաստանում ծնողների մահից հետո նրա խնամքով զբաղվում է ավագ եղբայրը, ում Հռիփսիմեն հիշում է առանձնակի սիրով: Հռիփսիմեն հայերեն գրել եւ կարդալ չգիտի, քանի որ կրություն է ստացել Հունաստանում: Հենց այստեղ էլ պատմության հերոսուհին հանդիպում է իր երկրորդ կեսին` ապագա ամուսնուն` Վաղարշակին, սիրահարվում է առաջին հայացքից եւ ամուսնանում: «Վաղարշակը տեր ու տիրական չուներ, որբ էր, տեսավ ինձ, հավանեց, ամուսնացա լավ ապրեցա նրա հետ, երեխաներ ունեցա»,-նշում է Հռիփսիմե Հաջին:
Հունաստանի հայ համայնքի թվաքանակը 20-րդ դարում պարբերաբար ենթարկվել է տատանումների։ 1923թ. այն հասել է գագաթնակետին (120 հազ. մարդ)՝ կապված դեռևս 19-րդ դարի 90-ական թթ. հայկական կոտորածների, 20-րդ դարասկզբի Հայոց ցեղասպանության եւ հույն-թուրքական պատերազմի (1919-1922թթ.) հետեւանքով հազարավոր հայերի՝ դեպի այդ երկիր զանգվածային գաղթի հետ։ Հետագայում, սակայն, նկատվել է հայ բնակչության արտահոսք Հունաստանից ինչպես Խորհրդային Հայաստան, այնպես էլ եվրոպական ավելի զարգացած երկրներ ու ԱՄՆ։ Դեպի Խորհրդային Հայաստան գաղթը պայմանավորված էր հայրենադարձության քաղաքականությամբ, որին իր ակտիվ եւ ոգեւորված մասնակցությունը բերեց Հունաստանի հայ համայնքը։ 1924-27թթ., 1932-33թթ. եւ 1946-47թթ. Մեծ հայրենադարձության տարիներին Խորհրդային Հայաստանի ճամփան բռնեցին մոտ 60 հազ. հունաստանաբնակ հայեր:
Հռիփսիմե Հաջիի ընտանիքը Հայաստան է վերադառնում է 1940-ականներին` մշտական բնակություն հաստատելով այստեղ: Ընտանիքն իր հետ հայրենիք է բերում նաեւ Արեւմտյան Հայաստանից մնացած միակ հուշը` Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու մասունքը, որի առաջ ամեն օր աղոթում է:
Արեւմտյան Հայաստանից բերված Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու մասունքը ընտանեկան ավանդույթի համաձայն հրաշագործ ուժ ունի
«Երեկոյան պարտադիր աղոթքի ընթացքում մայրս խնդրում է Սուրբ Ստեփանոսից բոլոր մարդկանց համար առողջություն, իսկ աշխարհին` խաղաղություն»,- պատմում է Հռիփսիմեի աղջիկը` Մարոն` վստահեցնելով, որ մոր հավատն առանձնակի է այդ Սուրբ մասունքի` ավանդության համաձայն ունեցած հրաշագործ ուժի հանդեպ. Սուրբ Ստեփանոսը հաջողություն եւ առողջություն է բերումՀռիփսիմեն, ծերությամբ պայմանավորված, ունի թույլ լսողություն եւ վատ տեսողություն, սակայն ամեն օր խնդրում է Սուրբ Ստեփանոսից, որպեսզի Աստված իրեն ամբողջովին չկուրացնի: Առաջիկայում ընտանիքը ցանկություն ունի մասունքը հանձնել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին:
Վարքագրական աղբյուրների համաձայն` Ստեփանոսը սերում էր Հուդայի թագավորական զարմից, Քրիստոս Աստծո ցեղակիցն ու օրինապահ ծնողների զավակ էր: Հիսուսի մահվան դատավճռի կայացման ժամանակ, դեռ պատանի լինելով, Կայիափա քահանայապետի ծառան էր: Երբ Տիրոջը տուն են տանում, Ստեփանոսն իր գլխի վարշամակը փռում է Երկնավոր Վարդապետի ոտքերի տակ եւ մոտենում նրան` ցույց տալով իր անդավաճան ու անկեղծ սերը: Բայց դա զայրացնում է քահանայապետին, եւ նա Ստեփանոսին վռնդում է: Պատանին ականատես է լինում Տիրոջ մահվանն ու թաղմանը, բայց Աստվածորդու հրաշափառ հարությամբ վերստին ուրախություն ապրում առաքյալների հետ: Ըստ Ս. Գրիգոր Տաթեւացու` սուրբը գնում է առաքյալների մոտ` մկրտվելով Պետրոս եւ Հովհաննես առաքյալների ձեռամբ: Մկրտության պահին ջրի վրա երեւում է մի լուսապսակ, որն էլ գալիս հանգչում է սրբի վրա: Այս զարմանահրաշ դեպքից հետո նրան տալիս են «Ստեփանոս» անունը, որ նշանակում է պսակավոր:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին քրիստոնեական մյուս եկեղեցիների նման սրբացրել է Ստեփանոս Նախավկային, եւ ամեն տարի դեկտեմբերի վերջին տասնօրյակում սահմանել է սրբի անմահ հիշատակի ոգեկոչման օր:
Տարիներ անց ցեղասպանություն տեսած ընտանիքի պատմությունը վերհիշելիս` Հռիփսիմեն, ամուր բռնելով ձեռքս, ասաց. «Թուրքերը շատ փիսն են, նրանց ինչպե՞ս սիրեմ...»: Հռիփսիմեն զրույցի ընթացքում մեծ ոգեւորությամբ ներկայացնում էր իր ընտանեկան լուսանկարները: Ինչպես ասում են, տարիներին չի հաջողվել խամրեցնել նրա գեղեցիկ դիմագծերը, իսկ նրա կանացիության մասին վկայում էր օժանելիքի անուշ բույրը: Ընտանիքի անդամների խոսքով` նա, չնայած տարիքին, անտարբեր չէ լավ օծանելիքի եւ ծխախոտի նկատմամբ:
Հռիիփսիմե Հաջի Սարգսյանն ունի 2  երեխա, 6 թոռ, 14 ծոռ եւ 3 կոռ, որոնց շրջապատում էլ վայելում է իր ծերությունը:

«Свидетель»: 102-летняя Рипсиме Хаджи рассказывает о Геноциде армян и чудотворной реликвии из церкви Сурб Степаноса
«Свидетель»: 102-летняя Рипсиме Хаджи рассказывает о Геноциде армян и
чудотворной
реликвии из церкви Сурб Степаноса
Новый проект Арменпресс – «Свидетель» - в преддверии 100-летия Геноцида армян продолжает представлять истории живых свидетелей этих преступлений, переживших геноцид.
Рипсиме Хаджи Саргсян – одна из тех редких свидетелей Геноцида армян 1915 года, которые знают об этом не понаслышке.  В начале этого года Рипсиме Хаджи исполнилось 102 года: она родилась в селе Тавшанли провинции Кютахия Западной Армении.
Дороги скитаний привели ее семью в Грецию
«Турки, постучав прикладом в дверь, вызвали моего деда во двор и убили. Бабушка, услышав шум, тоже вышла из дома, убили и ее.  Так, за несколько минут во дворе нашего дома  оказались два трупа», - рассказывает Рипсиме Хаджи, которой с несколькими членами ее семьи удалось остаться в живых и добраться до Греции.
У Рипсиме Хаджи запечатлелись в памяти лица тысяч беженцев уминарающих, потерявших сознание, замученных девушек «Я,моя мать, сестра отца и ее девочки, добрались до Болгарии, однако, спустя какое-то время получили весточку от отца, что он в Греции. Тогда и мы отправились в эту страну и нашли его», - продолжает Рипсиме Хаджи.
В Греции. после смерти родителей, о Рипсиме заботился ее старший брат, которого она вспоминает с особой любовью. Рипсиме не пишет и не читает по-армянски, поскольку получила образование  в Греции  Именно здесь героиня нашей сегодняшней истории и нашла свою вторую «половинку» - будущего мужа Вагаршака, влюбилась в него с первого взгляда и вышла замуж. «У Вагаршака никого не было, он сирота. Он увидел меня, я ему понравилась, мы поженились, родились дети. Мы хороши прожили вместе всю жизнь», - вспоминает Рипсиме Хаджи.
Историческая справка:
Численность армянской общины Греции в XX веке периодически колебалась. В 1923г. она достигла своего пика (120 тысяч человек), что было связано с массовой миграцией тысяч армян в эту страну вследствие армянских погромов 90-х гг. XIX века, Геноцида армян начала XX века и греко-турецкой войны (1919-22гг.).
В дальнейшем, однако, был заметен отток армянского населения из Греции в Советскую Армению, а также в более развитые европейские страны и США.
Миграция в Советский Союз была обусловлена политикой репатриации, в которой активно и воодушевленно участвовала армянская община Греции. В годы Великой репатриации (1924-27, 1932-33, 1946-47) в Армению перебрались около 60 тысяч греческих армян.
Семья Рипсиме Хаджи оказалась  в Армении в 1940-х и обосновалась здесь на постоянное жительство, привезя с собой на родину единственную сохранившуюся после бегства из Западной Армении семейную реликвию и память о церкви Сурб Степаноса, перед которой ежедневно молится.
Согласно семейным преданиям, эта реликвия обладает чудотворной силой.
«Во время вечерней молитвы моя мать обязательно просит у Сурб Степаноса даровать здоровье всем людям и мира на земле», - рассказывает дочь Рипсиме Маро. Сурб Степанос, по семейным преданиям, дарует удачу и здоровье. Семья думает спустя какое-то время передать эту ценную реликвию в Первопрестольный Св.Эчмиадзин.
Спустя многие годы, вспоминая ужасы Геноцида, Рипсиме Хаджи, крепко сжимая мою руку, сказала: «Турки очень плохие люди, как я могу их любить… Рипсиме с удовольствием показывала мне фотографии своей семьи. Время не изменило прекрасных черт ее лица, не лишило ее женственности и вкуса. По словам ее домочадцев,  она, несмотря на возраст, неравнодушна к парфюмерии и … к сигаретам.
Рипсиме Хаджи Саргсян – мать двоих детей, имеет 6 внуков, 14 правнуков и 3 праправнука., которые и лелеют ее старость.