Վրաստանի կառավարությունը հակադարձում է Սահակաշվիլիին. Չախալյանի դեպքում խոսք չի կարող լինել ծանր հանցագործության մասին
Վրաստանի կառավարությունը հակադարձում է Սահակաշվիլիին.
Չախալյանի  դեպքում խոսք չի կարող լինել ծանր հանցագործության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի պատիժների կրման և իրավական օգնության հարցերով նախարար Սոզար Սուբարին հակադարձել է երկրի նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլիի՝ Վահագն Չախալյանի վերաբերյալ հայտարարություններին և երկրի ղեկավարին մեղադրել ստախոսության մեջ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «aspny.ge» կայքը, Սուբարին հայտարարել է, որ Վահագն Չախալյանն ազատ է արձակվել համաներման մասին հրամանագրով և իր պատիժը կրել է թեթև հանցագործության համար:
«Այդ հոդվածները ներառում են զենքի անօրինական կրումը, խուլիգանությունն ու հասարակական կարգի խախտումը: Համաներումը վերաբերել է թվարկված բոլոր հոդվածներին: Այս դեպքում խոսք չի կարող լինել ծանր հանցագործության մասին, ինչի մասին ազդարարում են նախագահը, Գոգա Խաչիձեն և Վանո Մերաբիշվիլին», - ընդգծել է Սուբարին: Սուբարին նաև հետաքրքրվել է, թե ինչու Չախալյանի նկատմամբ ժամանակին ծանր հանցագործություներ կատարելու մեղադրանքներ չի առաջադրվել, եթե, Սահակաշվիլիի պնդմամբ, ակտիվիստը հարձակվել է ոստիկանության վրա, եկեղեցի է թալանել, ներխուժել է համալսարան և հարձակվել դատարանում:
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին մեղադրել է Վրաստանի վարչապետին եւ խորհրդարանին «Վրաստանի պետականության թշնամի» հայազգի Վահագն Չախալյանին ազատ արձակելու մեջ: «Սա հակապետական քայլ էր, եւ ներման է արժանացել ռուսական գլխավոր հետախուզական ծառայության գործակալ, ով աշխատում էր Վրաստանի ամբողջականության մասնատման ուղղությամբ»,- նշել էՎրաստանի նախագահը:
Վրացական իշխանությունները ձերբակալել էին Վահագն Չախալյանին դեռևս 2008-ին, իսկ 2009-ին նա դատապարտվել էր 10 տարվա ազատազրկման՝ մեղադրվելով հանրային կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումներ կազմակերպելու, խուլիգանության և զենքի պահպանման համար: Նախօրեին Չախալյանը Վրաստանի կառավարության հայտարարած համաներմամբ ազատ էր արձակվել:

Georgian government contradicts Saakashvili. In Chakhalyan’s case there is nothing about serious crime
Georgian government contradicts Saakashvili. In Chakhalyan’s case there is nothing
about serious crime
Sozar Subari, Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia, contradicted statements of Mikheil Saakashvili, Georgian President, concerning release of Vahagn Chakhalyan, and accused Head of State in lying. As reports Armenpress, referring to “aspny.ge” web site, Subari has declared that Chakhalyan was released in accordance with amnesty decree and he took the punishment for not serious crime.
“Those articles contain illegal weapons, violation of public order and act of hooliganism. Amnesty relates to all this articles,”Subari noted.
Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia also wondered why Chakhalyan wasn’t arrested in charges of serious crime, if he, according to Saakashvili, had attacked policemen, robbed church and attacked in the court.
Georgian President Mikheil Saakashvili accused Prime Minister of Georgia and Georgian Parliament in releasing Armenian Vahagn Chakhalyan, “enemy of Georgian statehood”.
He has underlined Chakhalyan doesn’t work for Armenia. “This is not about ethnic origins. We have Armenians who faithfully serve to our country. Ivanishvili has to understand that releasing a criminal on the request of Catholicos of all Armenians Karekin II is not just a mistake, it’s a crime against our statehood,” Saakashvili said.