Թբիլիսիի Սուրբ Նշան եկեղեցու հայկականությունն ապացուցող գիրք է հրատարակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի Սուրբ Նշան Սուրբ Նիկողայոսի եկեղեցու հայկական պատկանելության մասին գիրք է հրատարակվել, որտեղ ներկայացվում է եկեղեցու ստեղծման պատմությունն ու ապացուցվում հայկական լինելու փաստը:
Վրաստանն արդե տեւական ժամանակ իր տարածքում գտնվող հայկական եկեղեցիները որպես վրացական ներկայացնելու քաղաքականություն է տանում:
Ինչպես հոկտեմբերի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության ղեկավար, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը, գրքույկը հրատարակել է նշված կազմակերպությունը, որը սպառիչ պատասխան է տալիս վրացական անհիմն փորձերին:
«Գրքույկը զենք է, որի շնորհիվ մեր թեմի առաջնորդը կկարողանա ապացուցել եկեղեցու  հայկական լինելը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Կարապետյանը:
Հուշարձանագետի խոսքով՝ տարակուսանք է առաջացնում պատմագիտական բազմաթիվ աղբյուրներով հիմնավորված Թբիլիսիի Սուրբ Նշան Սուրբ Նիկողայոսի եկեղեցու հայկական պատկանելությունը վիճարկելու վրացական կողմի գործելակերպը: Կարապետյանն ընդգծեց, որ Վրաստանում գտնվող պատմական հուշարձաններից հայկական հետքերը ջնջելու նպատակաուղղված քաղաքականություն է տարվում:
Արդեն մի քանի տարի է` արծարծվում է Վրաստանում գտնվող և դեռևս 1920-1930-ական թթ-ից ի վեր բռնագրավված հայկական մի քանի եկեղեցիներն իրենց օրինական և միակ տիրոջը՝ Հայ առաքելական եկեղեցուն վերադարձնելու խնդիրը:  Վերադարձմաան պահանջ է ներկայացվել Վրաստանում գտնվող հայկական բազմաթիվ եկեղեցիներից միայն 6-ի նկատմամբ, որոնցից է Թբիլիսիի Սուրբ Նշան Սուրբ Նիկողայոսի եկեղեցին:

Опубликована книга в подтверждение армянского «происхождения» церкви Сурб Ншан в Тбилиси
Об армянской принадлежности церкви Сурб Ншан Сурб Никогайес свидетельствует и новая книга, в которой представлены история ее создания и приводятся доказательства ее армянского «происхождения». Грузия уже давно проводит политику, в соответствии с которой, находящихся на ее территории армянские церкви «выдаются» за грузинские.
Как сказал на встрече с журналистами 31 октября руководитель организации по изучению армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Карапетян, изданная им брошюра – исчерпывающий ответ на все попытки грузинской стороны «присвоить» эти памятники.
«Книга – это оружие, благодаря которому глава нашей епархии сможет доказать «армянство» этой церкви»,- сказал. как сообщает Арменпресс, Самвел Карапетян.
По его словам, вызывает недоумение позиция грузинской стороны, пытающейся оспорить факт армянской принадлежности церкви Сурб Ншан в Тбилиси, подтвержденную  научными источниками. Он подчеркнул, что в Грузии проводится целенаправленная политика с тем, чтобы стереть с исторических памятников «армянские следы»..
Уже несколько лет муссируется вопрос о возращении законному владельцу – Армянской Апостольской церкви – нескольких армянских церквей, конфискованных в 1920-1930 годах. Требование о возврате этих памятников представлено только в отношении 6 ( в их числе и церковь Сурб Ншан) из многочисленных армянских церквей, находящихся на территории Грузии.