Մարկ Բրունեն Ֆրանսիայից Հայաստան է եկել հեծանվով` բարեգործական նպատակներով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարկ Բրունե է այն ֆրանսիացու անունը, ով բարեգործական նպատակով իր հայրենիքից Հայաստան է եկել հեծանվով` անցնելով 6000 կմ տարածք: Մարկն իր հեծանվարշավը մեկնարկել է հուլիսի 21-ին` իր հայրենի Վալանս քաղաքից: Ճանապարհորդությունն անցել է ավելի քան տասը երկրներով` Շվեյցարիա, Գերմանիա, Ավստրիա, Սլովակիա, Հունգարիա, Ռումինիա, Մոլդովա, Ուկրաինա, Ռուսաստան, Թուրքիա եւ Վրաստան: Արշավի հենց սկզբից Բրունեն ճամփորդել է մենակ եւ առանց որեւէ մեկի աջակցության, քնել է իր վրանում կամ ճանապարհին հանդիպած պատահական մարդկանց տներում: Սեպտեմբերի 26-ին Բրունեն հյուրընկալվել է Իջեւանում, որը Վալանսի քույր քաղաքն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ինչպես հոկտեմբերի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Բրունեն, Հայաստանն իր համար հոգեհարազատ իրողություն է, սակայն արդեն դժվարանում է հիշել, թե առաջին անգամ Հայաստանի մասին որտեղ է լսել կամ կարդացել: «Ես հայ ժողովրդի կողմից նմանատիպ ընդունելության եւ խանդավառության մասին երազել անգամ չէի կարող: Նախնական մոտիվացիայի գաղափարը եւ շահագրգռվածությունն արդեն իսկ կար, եւ դա արդեն բավական էր»,- ասաց նա:
Մարկ Բրունեն Ֆրանսիայում ունի ձայնագրման ստուդիա, նա նաեւ սիրողական մարզիկ է: Մարկն այս ճամփորդությունը ձեռնարկել է ոչ միայն որպես սպորտի սիրահար: Նրա նպատակը մարդասիրական է` ճամփորդության ընթացքում նա միջոցներ է հայթայթել Ֆրանսիայի «Հույս Հայաստանի համար» եւ «Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցություն» կազմակերպությունների համար, որոնք արդեն 20 տարուց ավելի միասին աշխատում են Հայաստանում: Հավաքված գումարները կօգտագործվեն Շիրակամուտ գյուղի «Արեւիկ» մանկապարտեզի ջեռուցման համակարգը  հիմնանորոգելու համար: «Իմ արածը սխրանք չէ, ես միայն հեծանիվի ոտնակներն եմ սեղմել, իսկական սխրանք իրագործեցին այն մարդիկ, ովքեր տրամադրեցին այդ գումարները: Ընդհանուր առմամբ` հավաքվել է մոտ 10 հազար դոլար»,- ասաց Բրունեն: Նա չմոռացավ նշել նաեւ, որ ուղղակի հիացել է Հայաստանի բնությամբ, տեսարժան վայրերով: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն Բրունեի արածն իսկական սխրանք համարեց, իսկ իրականացրած առաքելությունը` կապող օղակ Վալանսի եւ Երեւանի միջեւ: Մարկ Բրունեն անպայմանորեն կրկին կվերադառնա Հայաստան` նորանոր բացահայտումների նպատակով:

Mark Brunet came to Armenia with charitable purposes driving a bicycle
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS: Mark Brunet is the name of the person, who came to Armenia with charitable purposes driving a bicycle from his motherland, passing territory of 6000 kilometers. Mark launched his biking tour on July 21 from his native town Valence.
The trip passed through more than ten countries: Switzerland, Germany, Austria, Slovakia, Hungary, Romania, Moldova, Ukraine, Russia, Turkey and Georgia. From the very beginning of the trip Brunet traveled alone, without anybody’s assistance. He slept in a tent or in the houses of random people that he met on his way. On September 26 Brunet reached Ijevan, which is the sister town of Valence.
According to Armenpress, as was reported by Mark Brunet at the press conference on October 1, Armenia was a very valuable fact for him, but he hardly remembered when he had read or heard about Armenia for the first time.
“I did not even think about such reception and enthusiasm expressed by the Armenian people. There was already the idea of the preliminary motivation and interest and that was enough”, - said Mark Brunet.
Mark Brunet has a recording studio in France and he is an amateur sportsman as well. He initiated this trip not only as a sports fan. His objective is humanitarian. During his trip he collected means for the organizations “Hope for Armenia” of France and “Armenian Missionary Association of America”, which have worked together in Armenia for more than 20 years. The collected means will be allocated for the restoration of the heating system of “Arevik” kindergarten.
“What I have done is not a deed. I just turned the pedals of my bike. The real deed was made by the people, who provided those money. In total about USD 10,000 was collected”, - said Brunet. He did not forget to mention as well, that he was astonished by the nature and sightseeings of Armenia.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia Henri Reynaud named the act of Mark Brunet a real deed and considered the implemented mission to be a connecting cycle between Valence and Yerevan. Mark Brunet will definitely return to Armenia with the purpose of new discoveries.