Մարկ Բրունեն Ֆրանսիայից Հայաստան է եկել հեծանվով` բարեգործական նպատակներով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարկ Բրունե է այն ֆրանսիացու անունը, ով բարեգործական նպատակով իր հայրենիքից Հայաստան է եկել հեծանվով` անցնելով 6000 կմ տարածք: Մարկն իր հեծանվարշավը մեկնարկել է հուլիսի 21-ին` իր հայրենի Վալանս քաղաքից: Ճանապարհորդությունն անցել է ավելի քան տասը երկրներով` Շվեյցարիա, Գերմանիա, Ավստրիա, Սլովակիա, Հունգարիա, Ռումինիա, Մոլդովա, Ուկրաինա, Ռուսաստան, Թուրքիա եւ Վրաստան: Արշավի հենց սկզբից Բրունեն ճամփորդել է մենակ եւ առանց որեւէ մեկի աջակցության, քնել է իր վրանում կամ ճանապարհին հանդիպած պատահական մարդկանց տներում: Սեպտեմբերի 26-ին Բրունեն հյուրընկալվել է Իջեւանում, որը Վալանսի քույր քաղաքն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ինչպես հոկտեմբերի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Բրունեն, Հայաստանն իր համար հոգեհարազատ իրողություն է, սակայն արդեն դժվարանում է հիշել, թե առաջին անգամ Հայաստանի մասին որտեղ է լսել կամ կարդացել: «Ես հայ ժողովրդի կողմից նմանատիպ ընդունելության եւ խանդավառության մասին երազել անգամ չէի կարող: Նախնական մոտիվացիայի գաղափարը եւ շահագրգռվածությունն արդեն իսկ կար, եւ դա արդեն բավական էր»,- ասաց նա:
Մարկ Բրունեն Ֆրանսիայում ունի ձայնագրման ստուդիա, նա նաեւ սիրողական մարզիկ է: Մարկն այս ճամփորդությունը ձեռնարկել է ոչ միայն որպես սպորտի սիրահար: Նրա նպատակը մարդասիրական է` ճամփորդության ընթացքում նա միջոցներ է հայթայթել Ֆրանսիայի «Հույս Հայաստանի համար» եւ «Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցություն» կազմակերպությունների համար, որոնք արդեն 20 տարուց ավելի միասին աշխատում են Հայաստանում: Հավաքված գումարները կօգտագործվեն Շիրակամուտ գյուղի «Արեւիկ» մանկապարտեզի ջեռուցման համակարգը  հիմնանորոգելու համար: «Իմ արածը սխրանք չէ, ես միայն հեծանիվի ոտնակներն եմ սեղմել, իսկական սխրանք իրագործեցին այն մարդիկ, ովքեր տրամադրեցին այդ գումարները: Ընդհանուր առմամբ` հավաքվել է մոտ 10 հազար դոլար»,- ասաց Բրունեն: Նա չմոռացավ նշել նաեւ, որ ուղղակի հիացել է Հայաստանի բնությամբ, տեսարժան վայրերով: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն Բրունեի արածն իսկական սխրանք համարեց, իսկ իրականացրած առաքելությունը` կապող օղակ Վալանսի եւ Երեւանի միջեւ: Մարկ Բրունեն անպայմանորեն կրկին կվերադառնա Հայաստան` նորանոր բացահայտումների նպատակով:

Марк Бруне приехал в Армению … на велосипеде и с благотворительной целью
Марк Бруне – именно так зовут француза, преодолевшего на велосипеде расстояние в 6000 км и приехавшего в Армению с единственной – благотворительной целью. Его  «велосипедный вояж» начался 21 июля с родного города Валанс и проходил через более чем 10 стран – Швейцарию, Германию, Австрию, Словакию, Венгрию, Румынию, Молдову, Украину, России, Турцию и Грузию. В это необычное путешествие Марк Бруне  отправился один и без какой-либо поддержки, ночевал в палатке или у кого-либо из встреченных им на своем пути случайных попутчиков. 26 сентября Бруне, наконец, добрался до Иджевана – города-побратима Валанса.
Как сообщает Арменпресс,  на встрече с журналистами 1 октября Бруне заметил, что для него Армения – «родная реальность», но затруднился вспомнить, когда и где он впервые услышал или прочитал об Армении. «О таком приеме со стороны армянского народа я не мог и мечтать. Илея начальной мотивации и заинтересованность с моей стороны уже присутствовали и этого было достаточно», - сказал Марк Бруне.
Марк Бруне имеет во Франции студию аудиозаписи, он также спортсмен-любитель. Это путешествие в Армению он предпринял с тем, что собрать пожертвования для организаций «Надежда для Армении» и  «Армянское Евангелическое общество Америки», которые уже более 20 лет работают в Армении Собранные средства будут направлены на ремонт системы отопления в детсаде «Аревик» в селе Ширакамут. «То что я делаю, это не подвиг, я только жал на педали, настоящий подвиг совершили те люди, которые пожертвовали эти суммы. В целом, собралось около 10 тысяч долларов», - сказал Бруне. Он не преминул упомянуть и о том, что восхищен природой Армении, ее достопримечательностями.
Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Анри Рено, тем не менее, считает сделанное Марком Бруне настоящим подвигом, а его миссию – связующим звеном между Валансом и Ереваном.