Թանգարանների միջազգային տարեկան գիտաժողովը կանցկացվի Երեւանում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հոկտեմբերի 20-ից 25-ը Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտում անցկացվելու է Թանգարանների միջազգային խորհրդի Կրթություն և մշակութային գործունեություն միջազգային կոմիտեի (ՍԵԿԱ) տարեկան 41-րդ գիտաժողովը: «Թանգարան և գրավոր հաղորդակցություն. ավանդույթ և նորարարություն» խորագրով գիտաժողովի նախաձեռնողներն ու կազմակերպիչներն են ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեն և «Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիա» ՀԿ-ն`  ՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբՄատենադարանից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, որ գիտաժողովն իրականացվելու է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012թ-ին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու միջոցառումների շրջանակում:
«Թանգարանը և գրավոր հաղորդակցությունը. ավանդույթ և նորարարություն» խորագրով գիտաժողովը 5 օրով կվերածվի մի ինքնատիպ մասնագիտական հարթակի, որտեղ միջազգային մակարդակով կքննարկվեն թանգարաններում ներկայացվող տարաբնույթ տեքստերին առնչվող  խնդիրներ:
Գիտաժողովի շրջանակում հայ մասնագետների համար կանկացվեն վարպետաց դասեր, որոնք կվարեն աշխարհի հեղինակավոր թանգարանների մասնագետները:
Գիտաժողովին մասնակցելու համար Երևան է  ժամանելու նաև  ԻԿՕՄ–ի նախագահ  Հանս Մարտին Հինզը:
Գիտաժողովի համար ստեղծվել է առանձին կայք՝ ceca12.icom-armenia.org, որի միջոցով տարածվում է տեղեկատվությունն ու իրականացվում մասնակիցների գրանցումը: Արդեն 30 երկրների 50 թանգարաններից գրանցվել է շուրջ 70 պատվիրակ, որոնց թիվն օր օրի ավելանում է:
Հայաստանում այս գիտաժողովի կազմակերպումը ԻԿOՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեի վերջին տարիների ակտիվ գործունեության արդյունքն է: Նախկինում ոլորտին առնչվող նման մասշտաբի ու կարևորության միջոցառում մեր երկրում չի կազմակերպվել: Գիտաժողովի ծրագիրը ներառում է գիտական զեկուցումներ, քննարկումներ, գործնական պարապմունքներ, ինչպես նաև ճանաչողական ուղևորություններ դեպի հայաստանյան թանգարաններ ու պատմամշակութային տեսարժան վայրեր: Գիտաժողովի հիմնական զեկուցողները ճանաչված մասնագետներ են ինչպես աշխարհի հեղինակավոր թանգարաններից (Լուվր, Բրիտանական թանգարան եւ այլն), այնպես էլ` Հայաստանից:
Գիտաժողովն անցկացվելու է «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի թանգարան ինստիտուտում, իսկ գործնական պարապմունքներն ու քննարկումներն ըստ համապատասխան թեմաների կկազմակերպվեն Հայաստանի մի շարք թանգարաններում: Այն նաև հեռարձակվելու է Ինտերնետ online ռեժիմով, որը հնարավորություն կընձեռնի բոլոր ցանկացողներին հեռակա մասնակցելու թանգարանային մշակույթին նվիրված այս ինքնատիպ միջոցառմանը:
Կրթության և մշակութային գործունեության կոմիտեն ԻԿՕՄ-ի կազմի մեջ մտնող ամենահին և ամենամեծ  միջազգային  կոմիտեներից է, այն ունի շուրջ 1300 անդամ, որոնք աշխարհի տարբեր թանգարանների թանգարանային կրթության, մանկավարժության և մշակութային գործունեության ակնառու մասնագետներ են: Կոմիտեի տարեկան գիտաժողովները վերջիններիս համար մասնագիտական հանդիպման առիթ են, որի ընթացքում թանգարանագիտական ոլորտում առկա տարբեր հարցեր ու խնդիրներ են քննարկվում:

Международная ежегодная конференция музеев пройдет в Ереване
20-25 октября в Ереване – в Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца «Матенадаран» - будет проходить 40-ая годичная конференция Международного комитета образования и культурной деятельности Международного совета музеев. Тема конференции - «Музей и письменное общение: традиции и инновации», инициаторы и организаторы  – Национальный комитет ИКОМ и общественная организация «Ассоциация сотрудников и друзей музеев» при содействии министерства культуры Армении и ереванской мэрии.
Как сообщили Арменпресс в Матенадаране, конференцию проводит ЮНЕСКО в рамках мероприятий, посвященных провозглашению Еревана в 2012 году «Всемирной столицей книги».
Конференция на 5 дней станет своеобразной профессиональной трибуной, с которой на международном уровне будут обсуждаться разные вопросы, касающиеся хранящихся в музеях текстов.
В рамках конференции будут организованы и мастер-классы со стороны специалистов самых престижных музеев мира.
Для участия в конференции в Ереван прибудет также президент ИКОМ Ханс Мартин Хинз.
Уже создан специальный сайт этой конференции - ceca12.icom-armenia.org, с помощью которого распространяется информация и осуществляется регистрация участников. От 50 музеев 30 стран уже зарегистрировалось около 70 делегатов, с каждым днем число заявок растет.
Проведение этой конференции в Армении – результат активной деятельности Национального комитета ИКОМ Армении последних лет. В прошлом мероприятия подобного масштаба и значимости в нашей стране не проводились.
Программа конференции включает научные доклады, обсуждения, практические занятия, а также ознакомительные посещения музеев и историко-культурных памятников Армении.
Среди докладчиков конференции – всемирно известные специалисты музейного дела - из Лувра, Британского музея и др., а также из Армении.
Конференция будет проходить в Матенадаране, а практические занятия и обсуждения по соответствующим темам - в разных музеях Армении. За ходом конференции можно будет наблюдать в интернете в режиме online, что даст возможность все желающим заочно участвовать в этом неординарном мероприятии, посвященном музейной культуре.
Комитет образования и культурной деятельности - один из самых старых и крупных  комитетов ИКОМ, он насчитывает около 1300 членов, которые являются замечательными специалистами по музейному образованию, педагогике и культуре, а годичные конференции Комитета - для них повод встретиться и обсудить разные проблемы этой сферы.