Սարկոզիի հետ հանդիպմանը ֆրանսահայ համայնքը կներկայացնի օրինագծի հետ կապված իր դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ համայնքի բոլոր հոսանքների ներկայացուցիչները ներկա կգտնվենՖրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հետհանդիպմանը:Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Հայ դատի Ֆրանսիայի գրասենյակի տնօրեն Հրաչ Վարժապետյանը,հանդիպումը հայ համայնքի հետ նախատեսվում է փետրվարի 2-ին` օրվա երկրորդ կեսին:
«Կքննարվեն խնդիրներ, որոնք վերաբերում են Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականցնող օրիանգծին: Նաեւ հարցեր, որոնք առնչվում են հայ համայնքի կեցվածքին եւ Սահմանադրական խորհրդի հնարավոր որոշմանը»,-ասաց Վարժապետյանը:
Հանդիպումը նպատակ ունի համակարգել ընդհանուր աշխատանքները: Մեծ է հավանականությունը, որ լուծումներ կառաջարկվեն օրինագծի հետ կապված:
Ֆրանսիայի Սենատում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն ընդունվել է հունվարի 23-ին: Պատգամավոր Վալերի Բուայեի հեղինակած օրինագիծը նախատեսում է մեկ տարվա ազատազրկում եւ 45 հազար եվրո տուգանք այն անձանց համար, ովքեր հերքեն Հայոց ցեղասպանության փաստը: Այն ներկայացվել էր նախագահի ստորագրմանը, սակայն ֆրանսիացի մի խումբ սենատորներ եւ պատգամավորներ դիմեցին Սահմանադրական խուրհուրդ` վիճարկելով օրինագծի համապատասխանությունը մայր օրենքին:

Сегодня ожидается встреча представителей армянской общины Франции с президентом Николя Саркози
Представители всех слоев армянской общины Франции намерены присутствовать на встрече с президентом Николя Саркози.
Как сказал в беседе с Арменпресс директор парижского офиса «Ай Дата» (Армянский вопрос) АРФ «Дашнакцутюн» Грач Вардапетян, встреча запланирована 2 февраля - во второй половине дня.
«Мы обсудим вопросы, касающиеся законопроекта, предусматривающего наказание за отрицание Геноцида армян. Есть также вопросы, касающиеся позиции армянской общины и возможного решения Конституционного совета», - сказал он.
Цель этой встречи – координация работ в этом направлении. Велика вероятность, что будут предложены решения, связанные с этим законопроектом.
Напомним, что законопроект, разработанный депутатом Национального Собрания Валери Буайе и принятый Сенатом Франции 23 января, предусматривет наказание за отрицание Геноцида армян - 1 год лишения свободы и штраф в 45 тыс.евро. Законопроект был представлен на подписание президенту Франции, однако, группа сенаторов и депутатов обратилась в Конституционеный суд, опротестовывая соответствие этого законопроекта Основному закону страны.