Վրաստանի խորհրդարանն սկսել է «օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի վրա նախագահի դրած վետոյի հաղթահարման ընթացակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի իրավական հարցերի հանձնաժողովն սկսել է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի վրա նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի դրած վետոյի հաղթահարման ընթացակարգը։ Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը։
Որպես զեկուցող հանդես է գալիս նախագահի խորհրդարանական քարտուղար Գեորգի Մսխիլաձեն։ Նա պատգամավորներին ծանոթացրել է օրենքի վերաբերյալ Զուրաբիշվիլիի պատճառաբանած դիտողությունների հետ։ Նախագահը, մասնավորապես, պահանջում է, որ օրենքն ուժի մեջ մտնելու հաջորդ օրն անմիջապես չեղարկվի։ Սա Զուրաբիշվիլիի միակ դիտողությունն է.
Հանձնաժողովի նիստին մասնակցում են նաև ընդդիմության ներկայացուցիչներ։ Վետոյի քննարկումն ընթանում է ընդդիմադիր պատգամավորների և իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության ներկայացուցիչների միջև բուռն քաղաքական բանավեճերի ֆոնին։
Եթե ​​հանձնաժողովը հավանություն տա նախագահի վետոյի հաղթահարմանը, ապա հարցը քվեարկության կդրվի լիագումար նիստում, որը կկայանա մայիսի 28-ին:
Օրենքի ընդունման դեմ Վրաստանում բազմահազարանոց ցույցեր են տեղի ունեցել։ Օրենքին դեմ են արտահայտվել նաև Վրաստանի արևմտյան գործընկերները։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է Վրաստանի համար վիզային սահմանափակումներ մտցնելու քաղաքականության և ԱՄՆ-Վրաստան համագործակցության վերանայման մասին՝ ի պատասխան «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի ընդունման:

Парламент Грузии начал процедуру преодоления вето, наложенного президентом на закон об иностранных агентах
Комитет парламента Грузии по юридическим вопросам начал процедуру преодоления вето, наложенного президентом Саломе Зурабишвили на Закон “О прозрачности иностранного влияния”. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
В качестве спикера выступает парламентский секретарь президента Георгий Мсхиладзе. Он ознакомил депутатов с аргументированными замечаниями Зурабишвили по поводу закона. В частности, президент требует отменить закон немедленно, на следующий день после его вступления в силу. Это единственное замечание Зурабишвили.
В заседании комиссии также участвуют представители оппозиции. Обсуждение вето происходит на фоне напряженных политических дебатов между оппозиционными депутатами и представителями правящей партии “Грузинская мечта - Демократическая Грузия”.
Если комитет одобрит преодоление вето президента, вопрос будет вынесен на голосование на пленарном заседании, которое состоится 28 мая.
В Грузии прошли многотысячные демонстрации против принятия закона об иноагентах. Западные партнеры Грузии также выразили свое несогласие с этим законом. Госсекретарь США Энтони Блинкен объявил о введении визовых ограничений для Грузии и пересмотре сотрудничества США и Грузии в ответ на принятие Закона о прозрачности иностранного влияния.