Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն կողմ է քվեարկել ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակող օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատը մայիսի 14-ին միաձայն (74 կողմ ձայն՝ 74 ներկա պատգամավորներից) հավանություն է տվել յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ը «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր» հռչակող օրենքի նախագծին, որը պետական բոլոր հեռուստա և ռադիոալիքներին պարտավորեցնում է յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին միաժամանակ անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության թեմային:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնում է DiarioArmenia-ն։
Նշվում է, որ այս նախաձեռնությունը Սենատի կողմից հավանության էր արժանացել մայիսի 7-ին, ուստի, եթե Գործադիրի կողմից որևէ դիտարկում չլինի, այն որպես օրենք կհրապարակվի առաջիկա օրերին։
Հավանության արժանացած օրինագիծն իր միակ հոդվածով սահմանում է, որ յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 24-ը հայտարարվում է «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր»՝ ռադիոյի և բաց հեռուստատեսության տեսալսողական բովանդակության հեռարձակման, բաժանորդների համար՝ հեռուստատեսության սեփական ազդանշաններով և հեռուստատեսային ծառայություններով։
Նախագիծը ներկայացրել են խորհրդարանականներ Նազմի Կամարգոն, Մարիա Եվգենիա Ռոսելոն, Խուան Մարտին Ռոդրիգեսը և Միկաելա Մելգարը:
Պատգամավորներ Պեդրո Ջիսդոնյանը, Կառլոս Վարելան, Ռաֆայել Մենենդեսը, Իվան Պոսադան, Մարիա Եվգենիա Ռոսելոն, Ֆելիպե Ալգորտան, Ուգո Կամարան, Ուբալդո Այտան և Խուան Մարտին Ռոդրիգեսը մասնակցել են խորհրդարանական բանավեճին՝ հօգուտ նախագծի։
Իրենց ելույթների ընթացքում նրանցից մի քանիսը դատապարտել են այն ձևը, որով Թուրքիայի ժխտողականությունը և նրա անպատժելիությունը խթանել են Ադրբեջանի հանցագործությունները Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների նկատմամբ վերջին տարիներին, ներառյալ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը:
Ըստ աղբյուրի՝ երկու պալատների կողմից հաստատված նախագիծը հիմնված է Ավետարանական եկեղեցու դոկտոր Գուստավո Վանեսկահյանի նախաձեռնության վրա, որը հրապարակային դառնալուց հետո ստացել է հայ համայնքի տարբեր հաստատությունների, այդ թվում՝ Ուրուգվայի Հայ դատի խորհրդի աջակցությունը:
Ուրուգվայի Սենատորների պալատը մայիսի 7-ին միաձայն կողմ էր քվեարկել յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ը «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր» հռչակող օրենքի նախագծին, որը պետական բոլոր հեռուստա և ռադիոալիքներին պարտավորեցնում է յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին միաժամանակ անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության թեմային:

Палата представителей Уругвая единогласно проголосовала за законопроект, объявляющий 24 апреля Днем памяти жертв Геноцид
Палата представителей Уругвая единогласно проголосовала за законопроект,
объявляющий 24 апреля Днем памяти жертв Геноцид
14 мая Палата представителей Уругвая единогласно (74 голоса из 74 присутствующих депутатов) проголосовала за законопроект, объявляющий 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян. Законопроект обязывает все государственные теле- и радиоканалы ежегодно 24 апреля освещать тему Геноцида армян.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает DiarioArmenia.
Отмечается, что данная инициатива была одобрена Сенатом 7 мая, поэтому, если со стороны исполнительной власти не будет замечаний, она будет обнародована как закон уже в ближайшие дни.
Проект представили национальные представители Назми Камарго (Кабилдо Аберто), Мария Евгения Росельо (партия Колорадо), Хуан Мартин Родригес (Национальная партия) и Микаэла Мельгар (Фронт Амплио).
Депутаты Педро Хисдонян, Карлос Варела, Рафаэль Менендес, Иван Посада, Мария Евгения Росселло, Фелипе Альгорта, Уго Камара, Убальдо Айта и Хуан Мартин Родригес приняли участие в парламентских дебатах в пользу проекта.
В ходе своих выступлений некоторые из них осудили отказ Турции признать геноцид и подчеркнули, что безнаказанность подпитывает и преступления Азербайджана против народа Армении и Нагорного Карабаха в последние годы, включая уничтожение армянского культурного наследия.
Одобренный обеими палатами проект основан на инициативе доктора Густаво Ванескагяна из Евангелической церкви, которая после обнародования получила поддержку различных институтов армянской общины, в том числе и Армянского совета Уругвая.
7 мая Палата сенаторов Уругвая единогласно проголосовала за законопроект об объявлении 24 апреля  Днем памяти жертв Геноцида армян.