Հայոց ցեղասպանությունը պետք է քննարկվի որպես դաս ներկայի ու ապագայի համար. ԵԽ պատգամավոր
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երիտթուրքերի կողմից նախապես կազմակերպված, համակարգված ու կյանքի կոչված Հայոց ցեղասպանությունը, ըստ Եվրոպական խորհրդարանի Կիպրոսը ներկայացնող պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսի, մարդկության ամենասարսափելի վայրագություններից է, որի ընթացքում 1․5 միլիոն մարդ բնաջնջվեց ամենադաժան ձեւով՝ այդ թվում երիտասարդներ, ծերեր, կանայք ու երեխաներ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մավրիդեսն ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի հստակ դիրքորոշումը Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ եւ վերահաստատել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, պատմական ճշմարտությունն ու արդարությունը, ինչպես նաեւ հայ ժողովրդի պայքարը պաշտպանելու իր պատրաստակամությունը։
«Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը մարդկության դեմ կատարվող հանցագործության ընդլայնումն է և, միևնույն ժամանակ, պաշտոնական քաղաքականություն, որը ապագայում նման հանցագործությունների կրկնության համար սերմ է։ Դեռևս վերջերս մենք ականատես ենք եղել Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի աջակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայերի էթնիկ զտումներին, ինչին հաջորդել է այնտեղ գտնվող ցանկացած քրիստոնեական և հայկական ժառանգության մշակութային ցեղասպանությունը։ Հետեւաբար, Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն պետք է քննարկվի որպես պատմական հիշողության իրադարձություն, այլ որպես դաս ներկայի ու ապագայի համար», - ասել է եվրախորհրդարանական Կոստաս Մավրիդեսը՝ հավելելով, որ հարցը միայն Ցեղասպանությունը իրադարձությունից հետո դատապարտելը չէ, այլ անել անհրաժեշտ ամեն ինչ դրա կրկնությունը կանխելու համար։

Геноцид армян следует рассматривать в качестве назидания сегодня и в будущем: депутат Совета Европы
Геноцид армян, заранее организованный, скоординированный и воплощенный в жизнь младотурками, по словам депутата Европейского парламента от Кипра Костаса Мавридеса, является одним из самых ужасных зверств человечества. В дни геноцида в Османской империи самым жестоким образом были уничтожены 1,5 миллиона человек - молодые люди, старики, женщины и дети.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» в Брюсселе Костас Мавридес подчеркнул четкую позицию Европарламента относительно Геноцида армян и подтвердил готовность защищать память жертв Геноцида, историческую правду и справедливость, также и борьбу армянского народа.
«Отрицание Турцией Геноцида армян является продолжением преступления против человечности и в то же время официальной политикой, которая является семенем для повторения подобных преступлений в будущем. Совсем недавно мы стали свидетелями этнической чистки коренных армян Нагорного Карабаха, проведенной Азербайджаном при поддержке Турции, за которой последовал культурный геноцид христианского и армянского наследия. Поэтому Геноцид армян следует обсуждать не только как событие исторической памяти, но и как назидание сегодня и в будущем», - заявил депутат Европарламента Костас Мавридес, добавив, что вопрос заключается не только в том, чтобы осудить Геноцид после его проведения, но и сделать все необходимое, чтобы предотвратить его повторение.