Եկել եմ Հայաստան՝ վերականգնելու հին ընկերությունը․ Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի նորընտիր քաղաքապետն այցելել է Հայաստան
Եկել եմ Հայաստան՝ վերականգնելու հին ընկերությունը․ Ֆրանսիայի Վիլյորբան
քաղաքի նորընտիր քաղաքապետն այցելել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի նորընտիր քաղաքապետ Սեդրիկ Վան Սթիվենդաելը այցելել է Հայաստան՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս նպաստել հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Վիլյորբանի քաղաքապետն ընդգծեց, որ նախորդ քաղաքապետը նույնպես ակտիվ է եղել, նախկինում եղել է պատգամավոր, որը Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում իր ներդրումն է ունեցել։
GEV_1870.JPG (757 KB)
«Նախ կասեմ, թե ինչու եմ ես այստեղ։ Ես Վիլյորբան քաղաքի նորընտիր քաղաքապետն եմ։ Առաջին անգամ եմ ընտրվել։ Եկել եմ Հայաստան՝ վերականգնելու հին ընկերությունը․․․»,- ասաց քաղաքապետն՝ ընդգծելով, որ Ֆրանսիայի բոլոր քաղաքապետները պետք է այցելեն Հայաստան։
Սեդրիկ Վան Սթիվենդաելը, խոսելով Հայաստան կատարած այցի նպատակների մասին, նշեց, որ Վիլյորբանը և Աբովյանը քույր քաղաքներ են դեռևս 1992 թվականից։
«Եկել ենք հռչակագիր ստորագրելու՝ երկու քաղաքների միջև կապն ավելի խորացնելու համար։ Աբովյանի համայնքապետարանի թիմի հետ նախօրեին ստորագրել ենք այդ հռչակագիրը»,- ասաց նա։
Նա հստակեցրեց, որ որոշում է կայացրել այդ հռչակագիրը վերաստորագրել հենց այս օրերին, քանի որ հետևել է Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին և հասկացել, որ Հայաստանն  ունի օժանդակության կարիք, և որքան շատ լինեն օժանդակողներն, այնքան հեշտ կլինի լուծել ծագած խնդիրները։
GEV_1838.JPG (556 KB)
«Ֆրանսիայում ՏԻՄ մարմինները շատ զգույշ են քաղաքականության մասին խոսելիս և որոշումներ կայացնելիս, որպեսզի չմիջամտեն այլ հարցերին և օժանդակեն Հայաստանին քաղաքային իշխանությունների մակարդակով»,- ասաց քաղաքապետը։
Սթիվենդաելը, խոսելով Հայաստան կատարած այցի մյուս պատճառների մասին, հիշեցրեց․ «Վիլյորբան քաղաքը նաև լավ կապերի մեջ է եղել Շուշի քաղաքի հետ, որի հետ ևս ունեինք ստորագրված հռչակագիր, և որը վերահաստատվել է 2020 թվականից հետո՝ մեկ ուրիշ խմբի այցելությամբ։ Մեր պատվիրակությունը 2021 թվականին եկել էր Լեռնային Ղարաբաղ և Ստեփանակերտում հանդիպել Շուշիի քաղաքապետին»,- ասաց նա՝ մեծ կարևորություն տալով իր այցի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մարդկանց հետ ունեցած հանդիպումներին։
Նա նաև նշեց, որ Վիլյորբան քաղաքը միշտ ակտիվ գործունեություն է ծավալել՝ ԼՂ-ի հարցը բարձրացնելու առումով։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղից հայերի բռնի տեղահանության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից նրանց ընդունելու մասին՝ քաղաքապետը, մասնավորապես, նշեց․ «Մեզ ապշեցրել է, որ Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, 5 օրում կարողացավ տեղավորել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հարյուր հազար հայերի։ Մենք հասկացանք, որ Հայաստանի հայերն իրենց քույրերին և եղբայրներին միայնակ չեն թողել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան ևս մենակ չի թողել բռնի տեղահանվածներին և իր աջակցությունն է տրամադրել։
«Ֆրանսիան օժանդակության հարցով 3 անգամ ՄԱԿ-ում հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Ֆրանսիան ներկայում ևս շարունակում է օգնություն տրամադրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին՝ 30 միլիոն դոլար տրամադրելով Հայաստանին»,- հիշեցրեց նա։
GEV_1842.JPG (541 KB)
Նա նաև մատնանշեց, որ այս և ընդհանրապես հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առումներով ճիշտ է համարում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի վարած քաղաքականությունը։
Վիլյորբանի քաղաքապետը կարևորեց Հայաստանում գործող ԵՄ դիտորդների գործունեությունը, ինչպես նաև վերջերս կնքված պաշտպանական համաձայնագրերը Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև, որոնք աննախադեպ էին։
Անդրադառնալով իր այցի շրջանակներում ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների հետ  ունեցած հանդիպումներին՝ նա նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը փորձում է ամեն ինչ անել, որպեսզի բռնի տեղահանված հայերը մնան այստեղ և չհեռանան Հայաստանից։
«Շատ արցախցիներ կապված են իրենց հողի հետ և հանդիպումների ընթացքում մեզ խնդրում են միջազգային ատյաններում բարձրացնել իրենց՝ հայրենիք վերադառնալու իրավունք ստանալու հարցը»,- ընդգծեց Սթիվենդաելը՝ հավելելով, որ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք մնան Հայաստանում, որպեսզի հետագայում հեշտ լինի ցանկացողներին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձնելը։
Անդրադառնալով նրան, թե ո՞ր ոլորտներում կարող է զարգանալ Վիլյորբան և Աբովյան քաղաքների միջև համագործակցությունը՝ քաղաքապետը նշեց, որ հիմնական ուղղություններն են կրթությունը, ֆրանսերենի տարածումը, կադրերի փոխանակման և նրանց որակավորման հարցերը:
GEV_1831.JPG (551 KB)
«Քիչ առաջ մենք ֆրանսիական մի դպրոցում էինք և փորձում էինք հասկանալ, թե ինչպե՞ս կարող ենք մեր ծրագրերում ներգրավել նաև Աբովյան քաղաքում ապաստան գտած շուրջ 6000 արցախցիներին»,- ընդգծեց նա:
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Սեդրիկ Վան Սթիվենդաելը կիսվեց Հայաստան կատարած այցի տպավորություններով․ «Ես հիմա հասկացա, թե ինչու են նախկին քաղաքապետները միմյանց հետ վիճում, որպեսզի այցելեն Հայաստան: Պետք է գալ Հայաստան. դուք մի շատ սիրալիր ու բարեհամբույր, սրտաբաց ժողովուրդ եք, որի հետ ուզում ես ընկերություն անել: Այս բառերը ես չեմ ասում ուղղակի հաճոյանալու համար և չեմ ասում պարզապես շողոքորթելու համար, բայց այստեղ մարդիկ շատ սրտաբաց են»:

Я приехал в Армению, чтобы восстановить старую дружбу: мэр французского города Виллербан
Седрик Ван Стивендаль, недавно избранный мэр французского Виллербан, посетил Армению с целью внести как можно больший вклад в укрепление армяно-французских дружественных отношений.
В беседе с «Арменпресс» мэр Виллербана подчеркнул, что предыдущий мэр также был активным, он был депутатом, который способствовал признанию Францией Геноцида армян.
«Вначаля я скажу вам, почему я здесь. Я недавно избранный мэр Виллеррбана. Меня избрали впервые. Я приехал в Армению, чтобы восстановить старую дружбу» - сказал мэр, подчеркнув, что все мэры Франции должны посетить Армению.
Говоря о целях своего визита в Армению, Седрик Ван Стивендаль отметил, что города Виллербан и Абовян являются городами-побратимами с 1992 года.
«Мы приехали подписать декларацию об углублении связи между двумя городами. Вчера мы подписали ее вместе с администрацией Абовяна», - сказал он.
Он уточнил, что принял решение повторно подписать эту декларацию именно в эти дни, поскольку следит за событиями, происходящими вокруг Армении, и понимает, что Армения нуждается в поддержке, и чем больше будет поддерживающих, тем легче будет решить возникшие проблемы.
«Органы местного самоуправления во Франции очень осторожны при обсуждении политики и принятии решений, чтобы не вмешиваться в другие вопросы и поддерживать Армению на уровне городских властей», - сказал мэр.
Говоря о других причинах своего визита в Армению, Стивендаль напомнил: «Город Виллербан поддерживал хорошие отношения и с городом Шуши, с которым также была подписана декларация. Она была подтверждена визитом другой группы после 2020 года. В 2021 году наша делегация приезжала в Нагорный Карабах и встречалась с мэром Шуши в Степанакерте», - сказал он, придав большое значение встречам, которые он провел с людьми, насильственно перемещенными из Нагорного Карабаха, во время своего визита.
Он отметил, что город Виллербан всегда активно поднимал вопрос Нагорного Карабаха.
Говоря о принудительном перемещении армян из Нагорного Карабаха и их принятии Республикой Армения, мэр особо отметил: «Мы были удивлены тем, что Армения, будучи маленькой страной, смогла за 5 дней разместить 100 000 армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Мы поняли, что армяне Армении не оставили в беде своих братьев и сестер», - сказал он, добавив, что Франция также оказала им свою поддержку.
«Франция трижды выступала в ООН по вопросу оказания помощи. Франция продолжает оказывать помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха, предоставив Армении 30 миллионов долларов», - напомнил он.
Он также отметил, что в этом и в целом в плане армяно-французских отношений считает правильной политику, проводимую президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Мэр Виллербана подчеркнул беспрецедентную деятельность наблюдателей ЕС в Армении, а также недавно подписанные оборонные соглашения между Арменией и Францией.
Касаясь встреч, которые он провел с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха в рамках своего визита, он отметил, что Республика Армения старается сделать все, чтобы вынужденные переселенцы остались здесь и не покинули Армению.
«Многие арцахцы привязаны к своей земле, и во время встреч они просят нас поднять в международных инстанциях вопрос об их праве на возвращение на родину», - подчеркнул Стивендала, добавив, что необходимо сделать все, чтобы они остались в Армении, и тем, кто захочет вернуться в Нагорный Карабах, было легче возвратиться.
Касаясь сфер, в которых может развиваться сотрудничество между городами Виллербан и Абовян, мэр отметил, что основными направлениями являются образование, распространение французского языка, обмен кадрами и вопросы их квалификации.
«Недавно мы побывали во французской школе и пытались понять, как мы можем привлечь к нашим программам 6 000 арцахцев, нашедших убежище в городе Абовян», - подчеркнул он.
В конце беседы Седрик ван Стивендаль поделился впечатлениями от визита в Армению. «Теперь я понимаю, почему бывшие мэры спорят друг с другом за возможность посетить Армению. Нужно приезжать в Армению. Вы очень добрые, дружелюбные, открытые люди, с которыми хочется подружиться. Я говорю эти слова не для того, чтобы угодить, и не для того, чтобы польстить, у здешних людей очень открытые сердца».