Եկել եմ Հայաստան՝ վերականգնելու հին ընկերությունը․ Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի նորընտիր քաղաքապետն այցելել է Հայաստան
Եկել եմ Հայաստան՝ վերականգնելու հին ընկերությունը․ Ֆրանսիայի Վիլյորբան
քաղաքի նորընտիր քաղաքապետն այցելել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Վիլյորբան քաղաքի նորընտիր քաղաքապետ Սեդրիկ Վան Սթիվենդաելը այցելել է Հայաստան՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս նպաստել հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Վիլյորբանի քաղաքապետն ընդգծեց, որ նախորդ քաղաքապետը նույնպես ակտիվ է եղել, նախկինում եղել է պատգամավոր, որը Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում իր ներդրումն է ունեցել։
GEV_1870.JPG (757 KB)
«Նախ կասեմ, թե ինչու եմ ես այստեղ։ Ես Վիլյորբան քաղաքի նորընտիր քաղաքապետն եմ։ Առաջին անգամ եմ ընտրվել։ Եկել եմ Հայաստան՝ վերականգնելու հին ընկերությունը․․․»,- ասաց քաղաքապետն՝ ընդգծելով, որ Ֆրանսիայի բոլոր քաղաքապետները պետք է այցելեն Հայաստան։
Սեդրիկ Վան Սթիվենդաելը, խոսելով Հայաստան կատարած այցի նպատակների մասին, նշեց, որ Վիլյորբանը և Աբովյանը քույր քաղաքներ են դեռևս 1992 թվականից։
«Եկել ենք հռչակագիր ստորագրելու՝ երկու քաղաքների միջև կապն ավելի խորացնելու համար։ Աբովյանի համայնքապետարանի թիմի հետ նախօրեին ստորագրել ենք այդ հռչակագիրը»,- ասաց նա։
Նա հստակեցրեց, որ որոշում է կայացրել այդ հռչակագիրը վերաստորագրել հենց այս օրերին, քանի որ հետևել է Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին և հասկացել, որ Հայաստանն  ունի օժանդակության կարիք, և որքան շատ լինեն օժանդակողներն, այնքան հեշտ կլինի լուծել ծագած խնդիրները։
GEV_1838.JPG (556 KB)
«Ֆրանսիայում ՏԻՄ մարմինները շատ զգույշ են քաղաքականության մասին խոսելիս և որոշումներ կայացնելիս, որպեսզի չմիջամտեն այլ հարցերին և օժանդակեն Հայաստանին քաղաքային իշխանությունների մակարդակով»,- ասաց քաղաքապետը։
Սթիվենդաելը, խոսելով Հայաստան կատարած այցի մյուս պատճառների մասին, հիշեցրեց․ «Վիլյորբան քաղաքը նաև լավ կապերի մեջ է եղել Շուշի քաղաքի հետ, որի հետ ևս ունեինք ստորագրված հռչակագիր, և որը վերահաստատվել է 2020 թվականից հետո՝ մեկ ուրիշ խմբի այցելությամբ։ Մեր պատվիրակությունը 2021 թվականին եկել էր Լեռնային Ղարաբաղ և Ստեփանակերտում հանդիպել Շուշիի քաղաքապետին»,- ասաց նա՝ մեծ կարևորություն տալով իր այցի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մարդկանց հետ ունեցած հանդիպումներին։
Նա նաև նշեց, որ Վիլյորբան քաղաքը միշտ ակտիվ գործունեություն է ծավալել՝ ԼՂ-ի հարցը բարձրացնելու առումով։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղից հայերի բռնի տեղահանության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից նրանց ընդունելու մասին՝ քաղաքապետը, մասնավորապես, նշեց․ «Մեզ ապշեցրել է, որ Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, 5 օրում կարողացավ տեղավորել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հարյուր հազար հայերի։ Մենք հասկացանք, որ Հայաստանի հայերն իրենց քույրերին և եղբայրներին միայնակ չեն թողել»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան ևս մենակ չի թողել բռնի տեղահանվածներին և իր աջակցությունն է տրամադրել։
«Ֆրանսիան օժանդակության հարցով 3 անգամ ՄԱԿ-ում հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Ֆրանսիան ներկայում ևս շարունակում է օգնություն տրամադրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին՝ 30 միլիոն դոլար տրամադրելով Հայաստանին»,- հիշեցրեց նա։
GEV_1842.JPG (541 KB)
Նա նաև մատնանշեց, որ այս և ընդհանրապես հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առումներով ճիշտ է համարում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի վարած քաղաքականությունը։
Վիլյորբանի քաղաքապետը կարևորեց Հայաստանում գործող ԵՄ դիտորդների գործունեությունը, ինչպես նաև վերջերս կնքված պաշտպանական համաձայնագրերը Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև, որոնք աննախադեպ էին։
Անդրադառնալով իր այցի շրջանակներում ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների հետ  ունեցած հանդիպումներին՝ նա նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը փորձում է ամեն ինչ անել, որպեսզի բռնի տեղահանված հայերը մնան այստեղ և չհեռանան Հայաստանից։
«Շատ արցախցիներ կապված են իրենց հողի հետ և հանդիպումների ընթացքում մեզ խնդրում են միջազգային ատյաններում բարձրացնել իրենց՝ հայրենիք վերադառնալու իրավունք ստանալու հարցը»,- ընդգծեց Սթիվենդաելը՝ հավելելով, որ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք մնան Հայաստանում, որպեսզի հետագայում հեշտ լինի ցանկացողներին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձնելը։
Անդրադառնալով նրան, թե ո՞ր ոլորտներում կարող է զարգանալ Վիլյորբան և Աբովյան քաղաքների միջև համագործակցությունը՝ քաղաքապետը նշեց, որ հիմնական ուղղություններն են կրթությունը, ֆրանսերենի տարածումը, կադրերի փոխանակման և նրանց որակավորման հարցերը:
GEV_1831.JPG (551 KB)
«Քիչ առաջ մենք ֆրանսիական մի դպրոցում էինք և փորձում էինք հասկանալ, թե ինչպե՞ս կարող ենք մեր ծրագրերում ներգրավել նաև Աբովյան քաղաքում ապաստան գտած շուրջ 6000 արցախցիներին»,- ընդգծեց նա:
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Սեդրիկ Վան Սթիվենդաելը կիսվեց Հայաստան կատարած այցի տպավորություններով․ «Ես հիմա հասկացա, թե ինչու են նախկին քաղաքապետները միմյանց հետ վիճում, որպեսզի այցելեն Հայաստան: Պետք է գալ Հայաստան. դուք մի շատ սիրալիր ու բարեհամբույր, սրտաբաց ժողովուրդ եք, որի հետ ուզում ես ընկերություն անել: Այս բառերը ես չեմ ասում ուղղակի հաճոյանալու համար և չեմ ասում պարզապես շողոքորթելու համար, բայց այստեղ մարդիկ շատ սրտաբաց են»:

I came to Armenia to restore the old friendship: Newly elected mayor of Villeurbanne visits Armenia
YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. Cédric Van Styvendael, the newly elected mayor of Villeurbanne, France,has visited Armenia with the aim of bolstering Armenian-French friendly relations as much as possible.
In an interview with "Armenpress" the mayor of Villeurbanne emphasized that the previous mayor was also active; as a member of parliament, he contributed to the Armenian Genocide recognition by France.
“First of all, I will tell you why I am here. I am the newly elected mayor of Villeurbanne, elected for the first time. I came to Armenia to restore the old friendship..." said the mayor, emphasizing that all mayors from France should visit Armenia.
Speaking about the goals of his visit to Armenia, Cedric Van Stevendael mentioned that Villeurbanne and Abovyan have been sister cities since 1992.
"We have come to sign a declaration to deepen the connection between the two cities. Yesterday, we signed that declaration with the team of the Abovyan community hall," he said.
He clarified that he decided to re-sign the declaration only recently, stating that he monitored events in Armenia and understood the country's need for assistance. He emphasized that having more supporters would facilitate the resolution of the challenges.
"In France, Local Self-Governments are very careful when talking about politics and making decisions, so as not to interfere in other issues and assist Armenia at the level of municipal authorities," said the mayor.
Speaking about other reasons for his visit to Armenia, Styvendael recalled: "The city of Villeurbanne had also maintained good relations with the city of Shushi, with which we had a signed declaration. This relationship was reaffirmed after 2020 with another group's visit. In 2021, our delegation traveled to Nagorno Karabakh and met the mayor of Shushi in Stepanakert," he said, underscoring the significance of the meetings he had with individuals forcibly displaced from Nagorno-Karabakh during his visit.
He also mentioned that the city of Villeurbanne has always been active in raising the issue of Nagorno-Karabakh.
Speaking about the forcibly displaced of Armenians from Nagorno-Karabakh and their acceptance by the Republic of Armenia, the mayor specifically mentioned: "We were surprised that Armenia, being a small country, was able to accommodate one hundred thousand Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh in just 5 days. We understood that the Armenians did not leave their brothers and sisters alone," he said, adding that France has not abandoned the forcibly displaced people and  continues providing its support.
"France has made three statements at the UN regarding aid. It continues to support those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, allocating $30 million to Armenia," he emphasized.
He also highlighted his endorsement of French President Emmanuel Macron's policy to be correct in terms of this and in Armenian-French relations overall.
The mayor of Villeurbanne emphasized the role of EU observers in Armenia and highlighted the significance of the recently signed defense agreements between Armenia and France, noting their unprecedented nature.
Referring to the meetings he had with forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh during his visit, he noted that the Republic of Armenia is making every effort to ensure that the forcibly displaced Armenians stay in Armenia and do not leave.
"Many Nagorno-Karabakh residents are deeply attached to their land, and during our meetings, they ask us to advocate for their right to return to their homeland in international courts," emphasized Styvendael, adding that everything should be done so that they stay in Armenia, so that it will be easier for those who want to return to Nagorno-Karabakh.
Touching on the areas in which cooperation between the cities of Villeurbanne and Abovyan can be developed, the mayor highlighted that the main focus areas include education, the promotion of the French language, personnel exchange, and addressing qualification issues.
"Not long ago, we visited a French school, where we explored ways to engage the 6,000 Nagorno-Karabakh citizens who found refuge in the city of Abovyan in our programs," he emphasized.
Concluding his speech, Cédric Van Styvendael shared his impressions of his visit to Armenia: "Should come to Armenia. The people here are very kind, friendly, and open-hearted, and I would like to be friends with them. I'm not saying these words just to please or flatter; the people here are genuinely open-hearted."