ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչը մասնակցել է ԱՊՀ անդամ երկրների ԶՈՒ շտաբի պետերի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 04 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Տաջիկստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները մասնակցում են Մոսկվայում ընթացող գլխավոր շտաբների պետերի կոմիտեի նիստին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Նշվում է, որ նիստի ընթացքում Ռուսաստանի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը գործընկերներին տեղեկացրել է, որ նախորդ նիստին հաջորդած ժամանակահատվածում կոմիտեի կազմում փոփոխություններ են տեղի ունեցել․ Ղազախստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ է նշանակվել Սուլթան Քամալետդինովը, իսկ Ղրղզստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ է դարձել Ռուսլան Մուկամբետովը։
Գերասիմովը ներկայացրել է նաև նիստի մյուս մասնակիցներին․ «Նրանք են՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ադրբեջանական բանակի գլխավոր շտաբի պետ Քերիմ Վելիևը, ՀՀ ԶՈՒ ներկայացուցիչ Արտակ Տոնոյանը, Բելառուսի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության առաջին փոխնախարար Վիկտոր Գուլևիչը, Տաջիկստանի պաշտպանության առաջին փոխնախարար, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Էմոմալի Սոբիրզոդան, Ուզբեկստանի պաշտպանության առաջին փոխնախարար, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Շուհրատ Խալմուհամեդովը»,-հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Նշվում է, որ նիստի մասնակիցները քննարկել են անօդաչու թռչող սարքերի դեմ պայքարի ժամանակակից մեթոդները և  հատուկ ռազմական օպերացիաների ժամանակ ականազերծման փորձը։
Նիստի մասնակիցները որոշումներ են ստորագրել՝ ուղղված ռազմական ոլորտում բազմակողմ համագործակցության համակարգի զարգացմանը։

Представитель ВС РА принял участие в совещании начальников штабов ВС стран- участниц СНГ
ЕРЕВАН, 04 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Представители вооруженных сил стран Сотрудничества Независимых Государств (СНГ), в том числе Армении, Азербайджана и Таджикистана, принимают участие в заседании Комитета начальников генеральных штабов в Москве.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Минобороны РФ.
Отмечается, что в ходе заседания начальник Генштаба России Валерий Герасимов проинформировал коллег, что в период после предыдущего заседания произошли изменения в составе комитета. Султан Камалетдинов назначен первым заместителем министра обороны Казахстана – начальником Генерального штаба Вооружённых Сил, а Руслан Мукамбетов – первым заместителем министра обороны – начальником Генерального штаба Вооружённых Сил Кыргызстана.
Герасимов также представил остальных участников заседания. «Это первый заместитель министра обороны Азербайджана, начальник Генерального штаба азербайджанской армии Керим Велиев, представитель Вооруженных сил Армении Артак Тоноян, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Беларуси, первый заместитель министра обороны Виктор Гулевич, первый заместитель министра обороны Таджикистана, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Эмомали Собирзода, первый заместитель министра обороны Узбекистана, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Шухрат Халмухамедов».
Отмечается, что участники заседания обсудили современные методы борьбы с беспилотниками и опыт разминирования в ходе специальных военных операций.
Участники заседания подписали резолюции, направленные на развитие системы многостороннего сотрудничества в военной сфере.