Ֆրանսիան անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է նաև տարբեր հեռահարության հրթիռներ տրամադրել Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուն հայտարարեց, որ ոչ ոք չի կարող քննադատել Հայաստանին բանակի կարողությունները զարգացնելու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարը նշեց, որ Հայաստանն ու Ֆրանսիան շարունակելու են զարգացնել համագործակցությունը ռազմական ոլորտում։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Փարիզ կատարած այցի ժամանակ ստորագրել են Հայաստանի կողմից սպառազինության ձեռքբերման փաստաթղթեր։
Նախարարը նշեց, որ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին տրամադրվող սպառազինությունը պաշտպանական նշանակություն ունի՝ շեշտելով, որ կարևոր է և՛ Հայաստանի բնակչության, և՛ սահմանների պաշտպանվածության ապահովումը։
Լըկորնյուն հիշեցրեց, որ Հայաստանի հետ ստորագրված փաստաթղթերը ենթադրում են նաև ՀՀ-ին ՀՕՊ համակարգերի մատակարարում։
«Ոչ ոք չի կարող քննադատել Հայաստանին բանակի կարողությունները զարգացնելու համար։ Եթե Հայաստանը կարիք ունենա, կարճ, միջին և երկար հեռահարության հրթիռները նույնպես մաս կկազմեն պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը»,- ավելացրեց նախարարը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի զինված ուժերի զարգացման տեսակետից կարևոր բաղադրիչ է նաև վերապատրաստումը ։
Նախարարը հավելեց, որ հայկական զինված ուժերի վերապատրաստման վերաբերյալ ևս փաստաթուղթ են ստորագրել, որի շրջանակներում Ֆրանսիայում վերապատրաստում կանցնեն ՀՀ ԶՈՒ սպաները։
«Ֆրանսիայի ռազմական դպրոցները ձեր տրամադրության տակ են, որպեսզի կրթեք սպայական անձնակազմը։ Մենք շատ արագ սկսելու ենք վերապատրաստման բոլոր գործընթացները»,- ընդգծեց Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարը։

Франция готова в случае необходимости предоставить Армении и ракеты различной дальности
Министр Вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню заявил, что никто не может осуждать Армению за развитие возможностей армии.
Как передает «Арменпресс», на пресс-конференции министр обороны Франции заявил, что Армения и Франция продолжат развивать сотрудничество в военной сфере.
Он напомнил, что во время визита министра обороны Армении Сурена Папикяна в Париж были подписаны документы о приобретении Арменией ряда вооружений.
Министр отметил, что вооружение, предоставляемое Францией Армении, имеет оборонное значение, подчеркнув важность обеспечения защиты как населения Армении, так и ее границ.
Лекорню напомнил, что документы, подписанные с Арменией, предполагают и поставку систем противовоздушной обороны Армении.
«Никто не может осуждать Армению за развитие возможностей армии. Если Армении понадобятся ракеты малой, средней и большой дальности, они также станут частью развития ее оборонного потенциала», - добавил министр.
Он подчеркнул, что с точки зрения развития Вооруженных сил Армении переподготовка также является важной составляющей.
Министр добавил, что они подписали документ о переподготовке армянских военнослижащих, в рамках которой офицеры ВС Армении будут проходить переподготовку во Франции.
«Военные учреждения Франции в вашем распоряжении для обучения офицерского состава. Мы очень быстро начнем все процессы обучения», - подчеркнул министр Вооруженных сил Франции.