Մակրոնն Ադրբեջանին կոչ է արել ապահովել ԼՂ վերադառնալ ցանկացող անձանց անվտանգ ու անարգել վերադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ադրբեջանին կոչ է արել ի կատար ածել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշումը, որի համաձայն նա պետք է ապահովի, անցած տարվա սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղը լքած այն անձանց անվտանգ ու անարգել վերադարձը, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Մակրոնը հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը։
«Մենք կոչ ենք անում ի կատար ածել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշումը։ Համաձայն այս որոշման՝ Ադրբեջանը պետք է ապահովի, որպեսզի այն անձինք, ովքեր լքել են Լեռնային Ղարաբաղը 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից և ովքեր ցանկանում են վերադառնալ, կարողանան դա անել անվտանգ, անարգել ու արագորեն»,-ասել է Մակրոնը։

Макрон призвал Баку обеспечить безопасное и беспрепятственное возвращение тех, кто хочет вернуться в Нагорный Карабах
Президент Франции Эммануэль Макрон призвал Азербайджан выполнить решение Международного Суда от 17 ноября 2023 года, согласно которому необходимо обеспечить безопасное и беспрепятственное возвращение покинувших Нагорный Карабах после 19 сентября прошлого года лиц, которые выразят желание вернуться. Как сообщает Арменпресс, Макрон сказал об этом во время совместных заявлений с премьер-министром Армении Николом Пашиняном для представителей СМИ.
“Мы призываем к выполнению решения Международного Суда от 17 ноября 2023 года. Согласно этому решению, Азербайджан должен обеспечить, чтобы те люди, которые покинули Нагорный Карабах после 19 сентября 2023 года и хотят вернуться, могли сделать это безопасно, беспрепятственно и быстро”, - сказал Макрон.