ԵՄ դեսպանը հույս է հայտնել, որ Վրաստանն արագ կանցնի ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի հաջորդ փուլ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությանը Վրաստանի անդամակցության շուրջ բանակցությունները կսկսվեն, երբ երկիրն առաջընթաց գրանցի դրա համար անհրաժեշտ ինը պայմանների կատարման հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել է Թբիլիսիում ԵՄ դեսպան Պավել Հերչինսկին։
«Եվրահանձնաժողովը սահմանեց ինը քայլ և դա 27 անդամների հետ համաձայնեցրեց դեկտեմբերյան պատմական գագաթնաժողովում, որտեղ Վրաստանին տրամադրվեց թեկնածուի կարգավիճակ: Այժմ մենք պետք է առաջ շարժվենք... Սա միայն քրտնաջան աշխատանքի սկիզբն է դեպի Եվրամիություն Վրաստանի անդամակցության ճանապարհին: Հուսով ենք, որ աշխատանքը կարագացվի, որ տեղի կունենա Վրաստանի ներառական, կառուցողական գնահատում։ Եվ ես հուսով եմ, որ մենք արագ կանցնենք հաջորդ փուլ, մասնավորապես՝ անդամակցության բանակցությունների մեկնարկին», - Հերչինսկիի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
2023 թ․ դեկտեմբերին Բրյուսելում Եվրամիության առաջնորդների գագաթնաժողովում որոշում ընդունվեց Վրաստանին ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրել։ ԵՄ-ին անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսելու համար Վրաստանը պետք է շարունակի կատարել տասներկու կետերից ևս ինը, այդ թվում՝ բարեփոխումներ օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների ոլորտներում, ԶԼՄ-ների ազատությունը։

Посол ЕС выразил надежду, что Грузия быстро перейдет к следующему этапу процесса членства в ЕС
Переговоры о вступлении Грузии в Европейский союз начнутся, когда страна добьется прогресса в выполнении девяти необходимых для этого условий. Как передает «Арменпресс», об этом журналистам сообщил посол ЕС в Тбилиси Павел Герчинский.
«Еврокомиссия установила девять шагов и согласовала это с 27 членами на историческом саммите в декабре, на котором Грузии предоставили статус кандидата. Сейчас мы должны двигаться дальше... Это всего лишь начало тяжелого труда на пути членства Грузии в Евросоюз. Надеемся, что работа будет ускорена, что произойдет инклюзивная, конструктивная оценка Грузии. И надеюсь, что мы быстро перейдем к следующему этапу, в частности на начало переговоров по членству. Повторюсь, это произойдет на основании достигнутого прогресса в связи с девятью шагами», - заявил Герчински.
В декабре 2023 года на саммите лидеров Европейского Союза в Брюсселе было принято решение предоставить Грузии статус кандидата на вступление в ЕС. Чтобы начать переговоры о вступлении в ЕС, Грузия должна продолжить выполнение еще девяти из двенадцати пунктов, включая реформы в области верховенства закона, прав человека, свободы СМИ.