Գալիք տարվա համար նույնպես կանխատեսում ենք սոլիդ տնտեսական աճ. ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի կարծիքով՝ բոլորի մոտ կա այն ընկալումն ու գիտակցումը, որ գնաճը չարիք է, հետևաբար ԿԲ-ն իր ամբողջ գործիքակազմով մշտապես պայքարելու է, որպեսզի Հայաստանում գնաճը լինի ցածր ու կառավարելի, որովհետև դա է այն գլխավոր նախապայմանը, որի առկայության դեպքում երկրներն ունենում են կայուն և դինամիկ զարգացող տնտեսություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամլո ասուլիսում Գալստյանը նշեց, որ ցածր, կայուն և կանխատեսելի գնաճային միջավայրը թույլ է տալիս ներդրումներ կատարել և նման պայմաններում հնարավորություն է ընձեռվում նաև աշխատավարձերի պարբերաբար վերանայման համար, հետևաբար ցածր ու կանխատեսելի գնաճ ունենալը գերնպատակ է։
Գալստյանը տեղեկացրեց, ԿԲ խորհուրդն այսօրվա նիստում որոշել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն իջեցնել 0,25 տոկոսային կետով՝սահմանելով 9,25 տոկոս։ 2023 թվականի նոյեմբերին 12-ամսյա գնաճը նվազել է՝ նախորդ ամսվա վերջին կազմելով -0,5 տոկոս, իսկ 12-ամսյա բնական աճը հոկտեմբերին կազմել է 0։ Չորրորդ եռամսյակում համաշխարհային և ՀՀ-ի հիմնական գործընկեր երկրների տնտեսական ակտիվությունը շարունակում է դանդաղել։
«Դա արտահայտվում է միջազգային ապրանքահումքային շուկաներում գների և համաշխարհային գնաճի տեմպերի նվազմամբ։ Նման իրավիճակում գործընկեր երկրների Կենտրոնական բանկերն առաջիկայում կպահպանեն հարաբերականորեն զսպող դրամավարկային պայմանները։ Արդյունքում արտաքին հատվածից Հայաստանի տնտեսության վրա ակնկալվում են գնանկումային ազդեցություններ։ Չորրորդ եռամսյակում Հայաստանում կպահպանվի բարձր տնտեսական ակտիվություն, ինչին նպաստում են շինարարության և ծառայության ճյուղերի բարձր աճի տեմպերը։ Արտաքին պահանջարկը դանդաղում է, իսկ ներքին պահանջարկը շարունակում է մնալ բարձր։ Վերջինս հիմնականում արտահայտվում է մասնավոր սպառման բարձր աճով։ Արտաքին հատվածից թույլ գնանկումային ազդեցությունների պարագայում և իրականացված զսպող դրամավարկային քաղաքականության պայմաններում պահպանվում է ցածր գնաճային միջավայր, ինչն արտահայտվում է նաև աշխատաշուկայում աշխատավարձերի աճի տեմպի և գնաճային սպասումների որոշակի նվազմամբ»,- ասաց ԿԲ նախագահը։
Գալստյանի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում ԿԲ խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։ Խորհուրդը համարժեք գործողություններով հետևողական է լինելու, որպեսզի ապահովի պահանջարկի կարգավորում և գնաճային սպասումների կայունացում։ Դրամավարկային քաղաքականության նախանշված սցենարում 12-ամսյա գնաճն առաջիկայում կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում, այնուհետև աստիճանաբար կավելանա և միջնաժամկետում կկայունանա նպատակային չորս տոկոս ցուցանիշի շուրջ։ ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ նախանշված ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը հիմնականում հավասարակշռված են, ռիսկերի որևէ ուղղության դրսևորման պարագայում խորհուրդը համարժեքորեն կարձագանքի և կապահովի գների կայունացման գործառույթը։
«Ընթացիկ տարվա համար տնտեսական աճին առնչվող մեր կանխատեսումները որոշակիորեն ավելի բարձր են, քան մենք նույնիսկ ակնկալում էինք նախորդ կանխատեսումների ժամանակ և տարվա կտրվածքով տնտեսական աճը կլինի 8,3 տոկոս։ Իսկ ինչ վերաբերում է հաջորդ տարվան, ապա 2024 թվականի համար ևս բավականին սոլիդ աճ ենք սպասում՝ 6,1 տոկոս։ Հիմնական շարժիչ գործոնները շարունակում են կապված լինել պահանջարկի հետ։ Խոսքը հիմնականում սպառման մասին է։ Օրինակ՝ մանրածախ առևտրի մասով 12-ամսյա կտրվածքով հոկտեմբերին 17 տոկոսով աճ է գրանցվել։ Ընդհանուր առմամբ՝ մյուս տարվա վերջին գնաճն ավելի մոտ կլինի մեր նախանշված թիրախին»,- ասաց Գալստյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ արտերկրից ընդհանուր դրամական փոխանցումների մասով կա որոշակի նվազում, այսինքն՝ նվազել են այն փոխանցումները, որոնք կատարվում են ոչ առևտրային նպատակով բանկային համակարգի միջոցով։  ԿԲ խորհուրդը վերջին նիստում անդրադարձել է նաև զբոսաշրջության բնագավառի ցուցանիշներին, որոնց համաձայն՝ տարեսկզբից ավելի քան 40 տոկոսի աճ է գրանցվել։ Սակայն այդ ֆոնին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ նկատվել է նաև աճի տեմպի դանդաղում 4 տոկոսի չափով։ Անցյալ տարի հիմնական շարժիչ գործոնն արտաքին պահանջարկն էր, սակայն ընթացիկ տարում նկատվում է արդեն ներքին պահանջարկի ակտիվացում, ինչը պայմանավորված է նաև պետական ծախսերով ու մեր հայրենակիցների կողմից վարկային միջոցների ներգրավմամբ։
Գալստյանի դիտարկմամբ՝ սովորաբար շինարարական բումին հաջորդում է ապրանքների ներմուծումը, ինչը պայմանավորված է շենք-շինությունները կահավորելու անհրաժեշտությամբ։ Այդ տեսանկյունից ընթացիկ տարում արձանագրվել է բավականին սոլիդ սպառողական վարկերի աճ, մինչդեռ այդ ցուցանիշը նախորդ տարում այդքան էլ մեծ չէր, քանի որ բանկերի գործունեությունը միտված էր ոչ  վարկային պրոդուկտների միջոցով շահույթների ձևավորմանը։ Այս տարի բնականոն բանկային գործունեությունը ևս բարձրացել է և արդեն տեսանելի է, որ ներքին պահանջարկը որոշակիորեն ավելանում է, ինչը նաև ակնառու է տնտեսական աճի ցուցանիշներում։ Այս միտումն ընկած է եղել ԿԲ-ի որոշման հիմքում, ըստ որի՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցվել է 0,25 կետով։
«2020 թվականից մեկնարկեց դրամավարկային քաղաքականության խստացման քաղաքականությունը։ Այդ ժամանակ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 4,25 էր։ Խստացման ցիկլի ընթացքում առավելագույն ցուցանիշին եկել ենք այս տարվա երկրորդ եռամսյակում, երբ ցուցանիշը 10,75 տոկոս էր, սակայն բարձրացումն ամբողջությամբ չի արտացոլվել վարկային տոկոսների մեջ, որոնց աճն ամբողջ ընթացքում եղել է շատ ավելի մեղմ։ Հետևաբար, հետադարձ քայլերը, որոնք պետք է տոկոսադրույքի նվազեցմանը հաջորդեն, լինելու են ավելի սահուն։ Բոլորն էլ հասկանում են, որ դա արվում է ոչ թե բանկերի, այլ Հայաստանի քաղաքացիների համար, քանի որ Կենտրոնական բանկը Սահմանադրությամբ իրեն տրված մանդատի համաձայն՝ նախևառաջ պետք է ապահովի գների կայունություն»,- եզրափակեց ԿԲ նախագահը։

Прогнозируем солидный экономический рост и в следующем году: председатель ЦБ Армении
Председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян считает, у каждого есть ощущение и осознание того, что инфляция – это зло, поэтому ЦБ всегда будет всеми своими инструментами бороться за то, чтобы инфляция в Армении была низкой и управляемой, потому что это главное условие, при выполнении которого страны имеют стабильную и динамично развивающуюся экономику.
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции Галстян отметил, что низкая, стабильная и предсказуемая инфляционная среда позволяет осуществлять инвестиции, и в таких условиях также предоставляется возможность регулярного пересмотра зарплат, поэтому наличие низкой и предсказуемой инфляции является первоочередной целью.
Галстян сообщил, что на сегодняшнем заседании Совет Центробанка принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,25 процентных пунктов, установив ее на уровне 9,25 процента. В ноябре 2023 года 12-месячная инфляция снизилась, составив -0,5 процента на конец предыдущего месяца, а 12-месячный естественный прирост в октябре составил 0. В четвертом квартале экономическая активность в мире и основных странах-партнерах Армении продолжает замедляться.
“Это выражается в снижении цен и глобальной инфляции на международных товарных рынках. В такой ситуации центральные банки стран-партнеров в ближайшее время будут сохранять относительно ограничительные монетарные условия. В результате ожидается дефляционное воздействие на экономику Армении со стороны внешнего сектора. В четвертом квартале в Армении сохранится высокая экономическая активность, чему способствуют высокие темпы роста строительства и сферы услуг. Внешний спрос замедляется, тогда как внутренний спрос остается высоким. Последнее выражается главным образом в высоких темпах роста частного потребления. В случае слабых дефляционных эффектов со стороны внешнего сектора и в условиях реализуемой сдерживающей денежно-кредитной политики сохраняется низкая инфляционная среда, что выражается также некоторым снижением темпов роста заработной платы и инфляционных ожиданий на рынке труда”, - сказал председатель ЦБ.
По словам Галстяна, в сложившейся ситуации Совет ЦБ считает целесообразным снизить ставку рефинансирования. Совет будет последователен в адекватных действиях по обеспечению регулирования спроса и стабилизации инфляционных ожиданий. В предусмотренном сценарии монетарной политики 12-месячная инфляция в ближайшее время останется ниже целевого уровня, затем постепенно увеличится и в среднесрочной перспективе стабилизируется около целевых четырех процентов. В Совете ЦБ оценивают, что риски отклонения инфляции от заданного курса в основном сбалансированы, в случае какого-либо проявления рисков Совет будет адекватно реагировать и обеспечивать функцию стабилизации цен.
“Наши прогнозы экономического роста на текущий год несколько выше, чем мы даже ожидали в предыдущих прогнозах, и экономический рост по итогам года составит 8,3%. А что касается следующего года, то в 2024 году мы ожидаем достаточно солидный рост на уровне 6,1%. Основные движущие факторы по-прежнему связаны со спросом. В основном речь идет о потреблении. Например, по розничной торговле в октябре за 12 месяцев зафиксирован рост на 17%. В целом инфляция в конце следующего года будет ближе к целевому показателю”, - сказал Галстян.
Он сообщил, что наблюдается определенное снижение объемов общих денежных переводов из-за границы, то есть уменьшились переводы, которые осуществляются в некоммерческих целях через банковскую систему. На прошлом заседании Совета ЦБ также коснулся показателей туристической сферы, по которым с начала года зафиксирован рост более чем на 40%. Однако на этом фоне по сравнению с аналогичным периодом прошлого года также произошло замедление темпов роста на 4%. В прошлом году основным движущим фактором был внешний спрос, но в этом году уже увеличивается внутренний спрос, что обусловлено, в том числе, государственными расходами и заимствованием кредитных средств нашими соотечественниками.
По словам Галстяна, строительный бум обычно сопровождается импортом товаров, что связано с необходимостью обустройства зданий. С этой точки зрения в текущем году зафиксирован достаточно солидный рост потребительских кредитов, тогда как в прошлом году этот показатель был не столь велик, поскольку деятельность банков была направлена ​​на получение прибыли за счет некредитных продуктов. В этом году нормальная банковская деятельность также возросла, и уже сейчас видно, что внутренний спрос в некоторой степени увеличивается, что видно и по показателям экономического роста. Эта тенденция легла в основу решения ЦБ, согласно которому ставка рефинансирования была снижена на 0,25 пункта.
“Политика ужесточения монетарной политики началась в 2020 году. На тот момент ставка рефинансирования составляла 4,25. В ходе цикла ужесточения мы достигли максимального показателя во втором квартале этого года, когда показатель составлял 10,75%, однако повышение не в полной мере отразилось на процентных ставках по кредитам, рост которых на протяжении всего периода был гораздо более мягким. Таким образом, шаги по развороту, которые должны последовать за снижением процентной ставки, будут более плавными. Все понимают, что это делается не для банков, а для граждан Армении, потому что Центральный банк, согласно мандату, данному ему Конституцией, должен в первую очередь обеспечивать стабильность цен”, - заключил глава ЦБ.