Վարչապետը և ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարը քննարկել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել վարչապետի աշխատակազմը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Երևանում անցկացվող ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին, օրակարգային հարցերին, ՀՀ կառավարության և ԵԱՀԿ-ի միջև համագործակցությանը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցերի:
Շեշտվել է 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has met with OSCE Secretary General Helga Schmid in Yerevan.
Pashinyan and Schmid discussed the ongoing OSCE PA session in Yerevan, its agenda items, as well as cooperation between Armenia and the OSCE, the Prime Minister’s Office said in a readout.
Issues related to the humanitarian problems of over 100,000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing, as well as the Armenian government’s measures in the direction of overcoming these problems were discussed.
Issues pertaining to the Armenia-Azerbaijan normalization process were also discussed.
The importance of continuing the peace process based on the principles agreed as a result of the May 14 and July 15, 2023 Brussels trilateral meetings was underscored.
Views were exchanged around regional peace and stability, as well as other issues of mutual interest.