Տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի հարցերով գլխավոր տնօրինության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի նիստը ՝ երկուստեք քննարկելու առաջընթացը և առկա մարտահրավերները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանությունը։
«Այս համաձայնագրի հիմնական նպատակն է դյուրացնել քաղաքացիների և բիզնես համայնքների միջև շփումները: Վերջին վիճակագրության համաձայն՝ Հայաստանի քաղաքացիներին տրամադրված ԵՄ մուտքի արտոնագրերի թիվն ավելացել է․ 2021 թվականի ընթացքում տրամադրվել է 62 000 մուտքի արտոնագիր, որից 41 տոկոսը՝ բազմակի մուտքի համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Состоялось заседание Совместного комитета по упрощению визового режима Армения-ЕС
С участием представителей Генерального директората по миграции и внутренним делам Европейской комиссии состоялось заседание Совместного комитета по упрощению визового режима Армения-ЕС, на котором обсуждался прогресс в этом процессе и существующие проблемы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Делегации ЕС в Армении.
«Основной целью этого соглашения является облегчение контактов между гражданами и бизнес-сообществом. Согласно последней статистике, количество виз ЕС, выданных гражданам Армении, увеличилось. В 2021 году было выдано 62 000 разрешений на въезд, из них 41 % - на многократный въезд», - говорится в сообщении.