Մարզպետը ՀՀ նախագահին է ներկայացրել Սյունիքում ԼՂ-ից տեղահանվածներին օգնության ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հոկտեմբերի 13-ին ընդունել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, մարզպետը նախագահին մանրամասներ է ներկայացրել մարզում տիրող ընդհանուր իրավիճակի, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության կարիքների գնահատման, շարունակաբար իրականացվող հումանիտար օգնության ծրագրերի և հետագա անելիքների վերաբերյալ:
Ըստ աղբյուրի՝ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել մարզպետին ճգնաժամային իրավիճակում մարզում կատարված հսկայածավալ աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման, ծանր պայմաններում հետևողականության, համերաշխության մթնոլորտի լիարժեք պահպանության համար: Իր խոսքում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ նման մասշտաբային հիմնախնդրին համարժեք դիմակայությունը հնարավոր է դարձել կառավարության կառուցողական ու գործուն քայլերի և պետական գերատեսչությունների միասնական ու համակցված աշխատանքի շնորհիվ, ինչը նաև դրական արձագանքների է արժանացել միջազգային դիտորդների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչների կողմից։
Նշվում է, որ մարզպետն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և գնահատանքի խոսքերի համար և նշել, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչությանն աջակցելու աշխատանքները կազմակերպվել են արտակարգ ռեժիմում՝ մեծաթիվ կամավորների աջակցությամբ, բռնի տեղահանվածների առաջնային անհրաժեշտության խնդիրները հրատապ լուծումներ ստանում են և ներկայիս ծրագրերն առավելապես միտված են բնակարանային կարիքների և աշխատատեղերի ապահովմանը:

Губернатор представил президенту проводимые в Сюнике программы помощи вынужденным переселенцам из НК
Губернатор представил президенту проводимые в Сюнике программы помощи
вынужденным переселенцам из НК
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял губернатора Сюникской области Роберта Гукасяна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, губернатор представил президенту подробности общей ситуации в регионе, в частности, оценку потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, реализуемые программы гуманитарной помощи и дальнейшие действия.
Президент Ваагн Хачатурян поблагодарил губернатора за эффективную организацию проводимых в области в кризисной ситуации масштабных работ, за полное сохранение атмосферы последовательности и солидарности в сложных условиях. В своем выступлении президент подчеркнул, что адекватное противостояние столь масштабной проблеме стало возможным благодаря конструктивным и эффективным шагам правительства и сплоченной и слаженной работе государственных ведомств, получившей также положительную реакцию со стороны международные наблюдатели и представители организаций.
Губернатор, в свою очередь, поблагодарил за прием и слова признательности и отметил, что работа по поддержке вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха организована в экстренном режиме при поддержке многих волонтеров, решаются проблемы первоочередных нужд вынужденных переселенцев, все проблемы получают срочные решения, и текущие программы в основном сосредоточены на потребностях в жилье и обеспечении рабочих мест.