Ֆրանսիայից ստացված բժշկական պարագաները հնարավորություն կտան հոգալ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 250 ծանր վիրավորների կարիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի գործընկերներին՝ բժշկական պարագաներից և դեղերից բաղկացած մարդասիրական օգնություն Հայաստան ուղարկելու համար։
«Այսօր մենք այստեղ ենք՝ դիմավորելու Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը նվիրված դեղորայքի ու բժշկական պարագաների բեռը։ Ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել Ֆրանսիայի մեր գործընկերներին ու բարեկամներին, ովքեր օգնում են մեզ՝ այս դժվար օրերը հաղթահարելու և հիվանդներին անհրաժեշտ բժշկական պարագաներով ապահովելու հարցում»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ընդունելով մարդասիրական բեռը՝ ասաց նախարարի տեղակալը։
Լենա Նունուշյանի հետ օդանավակայան էր մեկնել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դեկոտինին, ով իր խոսքում նկատեց, որ Ֆրանսիայից ստացված բժշկական պարագաները հնարավորություն կտան հոգալ 250 ծանր վիրավորների կարիքները։
«Ինչպես բոլորդ գիտեք, Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարավոր հայեր լքել են իրենց տներն ու հողերը։ Նրանք ստիպված են եղել հեռանալ։ Սա հումանիտար ողբերգություն է և շատ բարդ իրավիճակ։ Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Մենք հենց նոր Ֆրանսիայից ստացանք բժշկական պարագաներ, որոնք հնարավորություն կտան հոգալ 250 ծանր վիրավորների կարիքները, ինչպես նաև 40 բժշկական արկղ ՝ դեղորայքով և բժշկական սարքավորումներով։ Նման իրավիճակում, կարծում եմ, սա շատ կարևոր քայլ է»,- նշեց դեսպանը։
«Արմենպրես»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ Ֆրանսիան ԼՂ-ից բռնի տեղահանված քաղաքացիների համար 5 տոննա (բժշկական պարագաներ և դեղեր) մարդասիրական օգնություն է ուղարկել Հայաստան։)

France donates 5 tons of medical supplies to Armenia for forcibly displaced persons from NK
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The French government has sent 5 tons of humanitarian aid to Armenia for the forcibly displaced persons who’ve arrived from Nagorno-Karabakh.
The plane carrying the aid (medical items and medications) landed in Yerevan’s Zvartnots airport Friday evening.
Armenia’s Deputy Minister of Healthcare Lena Nanushyan and French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies personally inspected the transfer.
“We are here today to receive the cargo of medications and medical equipment donated by France to Armenia,” Nanushyan said. “I’d like to thank our partners and friends in France who are helping us overcome these difficult days and ensure the necessary medical items for the patients.”
French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies said the aid will allow to meet the needs of 250 gravely wounded persons.
“As you know, nearly 100,000 Armenians of Nagorno-Karabakh have already left their homes. They were forced to leave. This is a humanitarian tragedy and a very difficult situation. France supports Armenia and the Armenian people. We just received medical items from France, which will allow to meet the needs of 250 gravely wounded persons, as well as 40 medical kits, with medicine and medical equipment. I believe this is a very important step in a situation like this,” the French ambassador said.