ԼՂ իշխանություններն ընդունել են կրակի դադարեցման վերաբերյալ ՌԴ խաղաղապահ առաքելության առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության իշխանություններն ընդունում են ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի նախագահի աշխատակազմը։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը սեպտեմբերի 19-ից հռթիրահրետանային և ավիացիոն զանգվածային հարվածներ հասցնելուն զուգընթաց անցել է լայնածավալ հարձակման Արցախի Հանրապետության հետ շփման գծի ողջ երկայնքով։
Ադրբեջանի ԶՈՒ գործողությունների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջադրված է Արցախը մասնատելու և նրա կենսունակությանն անդառնալի վնաս հասցնելու խնդիր։ Երկու օր տևած համառ մարտերի ընթացքում Արցախի ԶՈւ ստորաբաժանումները հերոսաբար պաշտպանում են կենդանի ուժով և զինտեխնիկայով մի քանի անգամ գերազանցող թշնամուց՝ պատճառելով նրան մեծագույն կորուստներ:
Դժբախտաբար, կորուստներ և վիրավորներ ունի նաև արցախյան կողմը, իսկ որոշ հատվածներում թշնամուն հաջողվել է մխրճվել ՊԲ մարտական դիրքեր, տիրանալ մի շարք բարձունքների և ռազմավարական ճանապարհային հանգույցների:
Ստեղծված իրադրությունում անբավարար են միջազգային հանրության գործողությունները՝ պատերազմի դադարեցման և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով այս ամենը Արցախի Հանրապետության իշխանություններն ընդունում են ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ»:

Власти Нагорного Карабаха приняли предложение российской миротворческой миссии по прекращению огня
Власти Республики Арцах приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространил Аппарат президента Арцаха.
«С 19 сентября Азербайджанская Республика начала широкомасштабное наступление по всей линии соприкосновения с Республикой Арцах наряду с массированными артиллерийскими и авиационными ударами.
Анализ действий Вооружённых сил Азербайджана показывает, что поставлена задача расчленить Арцах, и нанести непоправимый ущерб его жизнедеятельности. В течение двух дней упорных боев подразделения Вооруженных сил Арцаха героически оборонялись от нападений противника, превосходившего в несколько раз в живой силе и военной технике, нанося ему наибольшие потери.
К сожалению, арцахская сторона также имеет погибших и раненых, на некоторых участках противнику удалось прорваться к боевым позициям Армии обороны, взять под свой контроль ряд высот и стратегические узлы дорог.
В сложившейся ситуации действия международного сообщества в направлении прекращения войны и урегулирования ситуации недостаточны.
Принимая во внимание все это, власти Республики Арцах принимают предложение командования российской миротворческой миссии относительно прекращения огня.