Արցախցիները փակ են պահում Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհը՝ մերժելով Բաքվի կեղծ մարդասիրությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բազմաթիվ արցախցիներ շարունակում են փակ պահել Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհը, որով Ադրբեջանը ցանկանում է իբր «հումանիտար օգնություն» ուղարկել Արցախ։
Ճանապարհը փակած արցախցիները  նշում են, որ իրենք մարդասպան պետությունից ոչ մի օգնություն չեն ցանկանում ստանալ, իրենց համար դա անընդունելի է և կարմիր գիծ։
Նրանք վստահեցնում են, որ Ադրբեջանը խաղաղասիրական օրակարգ չունի և երբեք չի ունեցել, ինչի ապացույցն են Ադրբեջանից պարբերաբար հնչող հայատյաց հայտարարությունները։
«Այս ճանապարհի բացումը չի կարելի թույլ տալ, որովհետև դա նշանակում է արցախցիների մահ։ Եթե ադրբեջանցին, թեկուզ այսպես կոչված հումանիտար օգնության անվան տակ մտավ Արցախ, նրա դեմն առնել չի լինելու։ Այս ճանապարհը բացելու իրավունք չունենք, դա մեզ մահ է բերելու, մենք կամաց-կամաց թողնելու ենք Արցախը դրա հետևանքով»,- հայտարարել է հավաքի մասնակիցներից մեկը։
Ասկերանի նախկին քաղաքապետ Ալյոշա Գաբրիելյանը «Արցախ» լրատվականի հետ զրույցում ասել է, որ ադրբեջանցիներն անցել են ՌԴ խաղաղապահների անցակետն ու փորձում են վրաններ տեղադրել: «Ադրբեջանցիների հետ 200-400 մետր հեռավորության վրա ենք գտնվում: Մենք այստեղ ենք խոչընդոտելու` «հումանիտար բեռի» մուտքն Արցախ: Նրանց ուղարկած օգնությունը մեզ պետք չէ: Թող բացեն Քաշաթաղի (խմբ․ Լաչինի) միջանցքը»,-ասել է Գաբրիելյանը:
Արցախի տեղեկատվական շտաբի լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանն էլ հայտնել է, որ Ասկերանի վարչակազմի ղեկավար Հրայր Ապրեսյանը հանդիպել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչներից մեկի հետ, ով այս պահին գտնվում է ադրբեջանցիների մոտ։
«Խաղաղապահների ներկայացուցիչը հավաստիացրել է Հրայր Ապրեսյանին, որ ոչ մի դեպքում թույլ չեն տալու ադրբեջանցիներին առաջ շարժվել»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ղահրամանյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ ճանապարհը փակած արցախցիները վրաններ են տեղադրում այդ հատվածում։
ՌԴ խաղաղապահների արգելափակոցի դիմաց էլ, որտեղ կանգնած են ադրբեջանական բեռնատարները, վրաններ են տեղադրել նաև Ադրբեջանի ներկայացուցիչները։
Ադրբեջանն օգոստոսի 29-ին հայտարարել էր, որ Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհով 40 տոննա ալյուր է ուղարկում Լեռնային Ղարաբաղ։ Լաչինի միջանցքն արգելափակելու եղանակով ԼՂ-ում հումանիտար աղետ ստեղծած և այդ հումանիտար աղետը պարբերաբար հերքող Ադրբեջանը որոշել է մարդասեր երևալ ու իբր «մարդասիրական ժեստ» անել։ Պաշտոնական Ստեփանակերտն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի կողմից առաջարկվող «հումանիտար բեռն» ընդունելու վերաբերյալ Արցախի իշխանությունների հետ որևէ պայմանավորվածություն չի եղել, այն ընդունելու որոշում էլ չկա։

Жители Арцаха держат закрытой дорогу Агдам-Степанакерт, отвергая ложную благотворительность Баку
СТЕПАНАКЕРТ, 30 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Многие жители Арцаха продолжают закрывать дорогу Агдам-Степанакерт, по которой Азербайджан хочет отправить в Арцах «гуманитарную помощь».
Перекрывшие дорогу жители Арцаха говорят, что не хотят получать никакой помощи от государства-убийцы, для них это неприемлемо и красная линия.
Они уверяют, что у Азербайджана никогда не было и не было пацифистской повестки дня, о чем свидетельствуют регулярные арменоненавистнические заявления из Азербайджана.
«Открытие этой дороги нельзя допустить, потому что это означает гибель народа Арцаха. Если азербайджанец въедет в Арцах, пусть даже под видом так называемой гуманитарной помощи, противодействия ему не будет. Мы не имеем права открывать эту дорогу, это принесет нам смерть, в результате этого мы медленно покинем Арцах", - заявил один из участников собрания.
Бывший мэр Аскерана Алеша Габриелян сообщил агентству "Арцах", что азербайджанцы пересекли блокпост российских миротворцев и пытаются установить палатки. «Мы находимся в 200-400 метрах от азербайджанцев. Мы здесь, чтобы не допустить попадания «гуманитарных грузов» в Арцах. Нам не нужна помощь, которую они посылают. Пусть откроют Кашатагский (ред.: Лачин) коридор», - сказал Габриелян.
Фотограф информационного штаба Арцаха Давид Каграманян также сообщил, что глава администрации Аскерана Грайр Апресян встретился с одним из представителей российских миротворческих войск, который в настоящее время находится с азербайджанцами.
"Представитель миротворцев заверил Грайра Апресяна, что они ни при каких обстоятельствах не позволят азербайджанцам двигаться вперед", - написал Каграманян на своей странице в Facebook.
Он также сообщил, что перекрывшие дорогу арцахцы устанавливают на этом участке палатки.
Перед блоком российских миротворцев, где стоят азербайджанские грузовики, представители Азербайджана также установили палатки.
29 августа Азербайджан заявил, что отправит в Нагорный Карабах 40 тонн муки по дороге Агдам-Степанакерт. Азербайджан, который создал гуманитарную катастрофу в Нагорном Карабахе, заблокировав Лачинский коридор, и регулярно отрицает эту гуманитарную катастрофу, решил выглядеть гуманным и якобы сделать «гуманитарный жест». Официальный Степанакерт позже заявил, что не было никакой договоренности с властями Арцаха относительно принятия предложенного Азербайджаном «гуманитарного груза» и не было решения о его принятии.