Ցավում եմ և դատապարտում շրջափակումը․ Մակրոնը՝ ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը ֆրանսիական Le Point ամսագրին տված հարցազրույցում խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման մասին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Լեռնային Ղարաբաղի հարցում նա ընդգծել է Ֆրանսիայի դերը, որը ճնշում է գործադրում մարդասիրական հասանելիությունը երաշխավորելու համար։
Ստորև ներկայացված է հարցազրույցից մի հատված․
- Դուք խոսեցիք ավելի լայն Եվրոպայի մասին՝ ընդհուպ մինչև Կովկաս… 2020 թվականին դուք հայտարարում էիք, որ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերանվաճումն անթույլատրելի է։ Ութ ամիս է, ինչ Ադրբեջանը շրջափակում է իրականացնում այս տարածաշրջանի նկատմամբ։ ՄՔԴ-ի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն շրջափակումը որակում է որպես ցեղասպանություն սովի միջոցով: Իսկ Դուք ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկում այս ուղղությամբ։
- Մեր դիվանագիտությունը պարզ է, բայց այժմ դիվանագիտության ժամանակը չէ։ Ես ցավում եմ և դատապարտում եմ այդ շրջափակումը։ Մենք միշտ ասել ենք, որ կանգնած ենք ժողովուրդների ինքնիշխանության կողքին։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը բարդ է։ Այս հարցում ես չեմ կարող կրկնել արտահայտված ամենակոշտ դիրքորոշումները: Ֆրանսիան հստակորեն դատապարտել է 2020 թվականի պատերազմը և կազմակերպել բազմաթիվ մարդասիրական գործողություններ։ Այսօր մենք անում ենք ամեն հնարավորը, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գտնվի մի համաձայնություն, որը թույլ կտա տևական խաղաղություն հաստատում և ժողովուրդների ու մշակույթների պաշտպանություն: Այս խաղաղության պայմանագիրն անհրաժեշտություն է, բայց այն պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքին։
- Չնայած նրան, որ միջազգային փորձագետները փաստում են ցեղասպանական գործընթացի առկայությունը․․․
- Ես ձեռնպահ կմնայի այդքան արագ այդ ձևակերպումն օգտագործելուց։ Մենք գործ ունենք անընդունելի հումանիտար իրավիճակի հետ, հատկապես՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ։ Ֆրանսիայի դերը հումանիտար հասանելիության նպատակով գործադրվող ճնշումը պահպանելն է և մենք մեր առավելագույն ջանքերն ենք գործադրում այդ ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ մենք շարունակում ենք նախաձեռնություններով հանդես գալ, որպեսզի սննդամթերք և դեղորայք հասցվի Լեռնային Ղարաբաղ և ազատ մուտքն այնտեղ պահպանվի։ Բացի այդ, այսօր Հայաստանը վտանգված է նաև սեփական սահմաններին։

YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. French President Emmanuel Macron has said that France is making maximum efforts to restore humanitarian access to Nagorno-Karabakh.
In an interview with Le Point newspaper, Macron said France is doing everything possible in order for Armenia and Azerbaijan to reach an agreement allowing lasting peace.
Asked to specify what actions his administration is taking in response to the Azeri blockade, described by the former ICC chief prosecutor as genocide through starvation, Macron said, “Our diplomacy is clear, but now is not the time for diplomacy. I regret and condemn this blockade. We’ve always said that we support the sovereignty of peoples. The Nagorno-Karabakh issue is a complicated matter. I can’t repeat the strongest positions expressed over this issue. France has unambiguously condemned the 2020 war and has organized numerous humanitarian actions. Today we are doing everything possible in order for an agreement to be found between Armenia and Azerbaijan that would allow to establish lasting peace and protection of peoples and cultures. This peace treaty is a necessity, but it must comply with international law.
Again asked on international experts’ conclusion that the Azeri actions constitute genocide, Macron said, “I’d refrain from using that wording so quickly. We are dealing with an unacceptable humanitarian situation, especially around Lachin Corridor. France’s role is to maintain the current pressure for humanitarian access and we are making our maximum efforts in this direction. In particular, we continue to present initiatives so that food and medication gets delivered to Nagorno-Karabakh and that free access gets maintained. Besides, today the state borders of Armenia are also threatened.”