Նագասակիում նշում են ատոմային ռմբակոծության 78-րդ տարելիցը․ ՄԱԿ-ը միջուկային զինաթափման կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշն աշխարհին միջուկային զինաթափման կոչ է արել և այդ նպատակն անվանել է ՄԱԿ-ի ամենամեծ առաջնահերթությունը զինաթափման ոլորտում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է նրա ուղերձում, որը հրապարակվել է Նագասակիի ատոմային ռմբակոծության 78-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Գլխավոր քարտուղարը միջուկային զենքի վերացումը հայտարարել է զինաթափման ոլորտում ՄԱԿ-ի ամենամեծ առաջնահերթությունը… Չնայած 1945 թ.-ի սարսափելի դասերին, մարդկությունը սպառազինությունների նոր մրցավազքի է բախվել։ Միջուկային զենքերն օգտագործվում են որպես ճնշման միջոց… Միջուկային աղետի վտանգն այժմ Սառը պատերազմից ի վեր ամենաբարձր մակարդակի վրա է… Միջուկային վտանգը վերացնելու միակ միջոցը միջուկային զենքերի վերացումն է», - նշված է հայտարարության մեջ։
Իր հերթին Նագասակիի քաղաքապետը ատոմային ռմբակոծության 78-րդ տարելիցի միջոցառմանը միջուկային զենք ունեցող երկրներին կոչ է արել «խիզախություն ցուցաբերել» և հրաժարվել միջուկային զսպման մոտեցումից։ Ինչպես նշում է Kyodo գործակալությունը, միջոցառումն առաջին անգամ անցել է բավական փոքր մասշտաբներով՝ երկրում մոլեգնող հզոր թայֆունի պատճառով։ Միջոցառմանը ներկա չեն գտնվել Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան և միջազգային հյուրեր։
Նագասակիում ամերիկյան ռմբակոծիչն ատոմային ռումբ է նետել 1945 թ. օգոստոսի 9-ին՝ Հիրոսիմայի ատոմային ռմբակոծությունից երեք օր անց։ Ռմբակոծության հետևանքով մինչև նույն տարվա վերջը քաղաքում շուրջ 74 000 մարդ էր զոհվել, շատերն էլ տարիներ շարունակ տառապում էին դրա հետևանքով առաջացած առողջական խնդիրներից։

В Нагасаки отмечают 78 годовщину атомной бомбардировки: ООН призвала к ядерному разоружению
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал мир к ядерному разоружению и назвал эту цель важнейшим приоритетом ООН в области разоружения. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в его послании, опубликованном по случаю 78-й годовщины атомной бомбардировки Нагасаки.
«Генеральный секретарь объявил ликвидацию ядерного оружия высшим приоритетом Организации Объединенных Наций в области разоружения... Несмотря на страшные уроки 1945 года, человечество столкнулось с новой гонкой вооружений. Ядерное оружие используется как средство принуждения… Угроза ядерной катастрофы сейчас находится на самом высоком уровне со времен холодной войны… Единственный способ устранить ядерную угрозу - ликвидировать ядерное оружие», – говорится в послании.
Мэр Нагасаки на мероприятии, посвященном 78-й годовщине атомной бомбардировки, обратился к странам, обладающим ядерным оружием: «Единственный способ по-настоящему обезопасить себя - это избавиться от ядерного оружия на Земле. Я обращаюсь к лидерам государств, обладающих ядерным оружием или находящихся под ядерным зонтиком. Настало время принять мужественное решение об отказе от опоры на ядерное сдерживание». Как отмечает агентство Kyodo, мероприятие из-за бушующего в стране мощного тайфуна впервые было провено в небольшом масштабе. На нем не присутствовали премьер-министр Японии Фумио Кисида и гости из других стран.
Американский бомбардировщик сбросил атомную бомбу на Нагасаки 9 августа 1945 года, через три дня после атомной бомбардировки Хиросимы. В момент взрыва в городе погибло 70 000 человек, многие умерли позднее от последствий облучения.