Ադրբեջանը փորձում է հայ գերիներին օգտագործել որպես քաղաքական սակարկության գործիք. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի վերադարձնում հայ գերիներին, քանի որ փորձ է անում նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկության, Հայաստանի վրա ճնշման գործիք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին հայտարարել է հուլիսի 25-ի ասուլիսի ընթացքում։
«Ադրբեջանը փորձ է անում գերիներին օգտագործել որպես քաղաքական սակարկության գործիք, ընդ որում՝ ոչ թե կոնկրետության մեջ, այլ Հայաստանի վրա ճնշման գործիք»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը պարզաբանեց, թե ինչու է հայկական կողմը 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքների ականապատման քարտեզները տրամադրել ադրբեջանական կողմին։
«Միջազգային հանրությունը մեզ կոչ էր անում միակողմանի քայլեր ձեռնարկել վստահությունը մեծացնելու ուղղությամբ: Եվ մենք այդ քայլն արել ենք՝ որպես մարդասիրական քայլ՝ ի ցույց դնելով մեր անկեղծությունը խաղաղության ջանքերում»,-նշեց նա:

Pashinyan accuses Azerbaijan of trying to use POWs as bargaining chip
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has accused Azerbaijan of trying to use Armenian prisoners of war as a bargaining chip.
Speaking at a press conference on Tuesday, Pashinyan said that Azerbaijan refuses to release Armenian prisoners of war because it tries to use them as a tool to pressure Armenia.
“Azerbaijan is trying to use the captives as a political bargaining chip, moreover not in specificity but as a tool to pressure Armenia generally ,” Pashinyan said.
He also explained why Armenia agreed to provide Azerbaijan with the minefield maps of the territories that went under Azeri control after the 2020 war.
“The international community was urging us to take steps to increase trust. And we made this step as a humanitarian step, to show our sincerity in the peace efforts,” Pashinyan said.