Ադրբեջանը փորձում է հայ գերիներին օգտագործել որպես քաղաքական սակարկության գործիք. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի վերադարձնում հայ գերիներին, քանի որ փորձ է անում նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկության, Հայաստանի վրա ճնշման գործիք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին հայտարարել է հուլիսի 25-ի ասուլիսի ընթացքում։
«Ադրբեջանը փորձ է անում գերիներին օգտագործել որպես քաղաքական սակարկության գործիք, ընդ որում՝ ոչ թե կոնկրետության մեջ, այլ Հայաստանի վրա ճնշման գործիք»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը պարզաբանեց, թե ինչու է հայկական կողմը 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքների ականապատման քարտեզները տրամադրել ադրբեջանական կողմին։
«Միջազգային հանրությունը մեզ կոչ էր անում միակողմանի քայլեր ձեռնարկել վստահությունը մեծացնելու ուղղությամբ: Եվ մենք այդ քայլն արել ենք՝ որպես մարդասիրական քայլ՝ ի ցույց դնելով մեր անկեղծությունը խաղաղության ջանքերում»,-նշեց նա:

Азербайджан пытается использовать армянских пленных в качестве инструмента политических торгов: Пашинян
Азербайджан пытается использовать армянских пленных в качестве инструмента
политических торгов: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Азербайджан все еще не возвратил армянских пленных, поскольку пытается использовать их как инструмент политических торгов и давления на Армению.
Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян заявил на пресс-конференции 25 июля.
«Азербайджан пытается использовать пленников как инструмент политического торга, и не конкретно, а как инструмент давления на Армению», - сказал Пашинян.
Премьер-министр пояснил, почему армянская сторона предоставила азербайджанской стороне минные карты территорий, перешедших под контроль Азербайджана после 44-дневной войны.
«Международное сообщество призвало нас к односторонним шагам по укреплению доверия. И мы сделали этот шаг как гуманитарный шаг, показав нашу искренность в мирных усилиях», - сказал он.