ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը Շուշիի անկման մասին իրեն զեկուցել է նոյեմբերի 7-ի կեսօրին, ինքը հրամայել է հետ վերցնել, մինչև եռակողմ հայտարարության ստորագրման պահն իրեն զեկուցել են, որ Շուշիի մի մասը ՊԲ վերահսկողության ներքո է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն այս մասին ասաց 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի դռնբաց նիստում:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ ԱՄՆ միջնորդությամբ հոկտեմբերի 26-ին ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի համաձայնությունը, ինչպես և նախորդները, ևս չի պահվել Ադրբեջանի կողմից:
«Առաջնագծի 90 տոկոսում մեր զորքերը հաջողությամբ դիմակայում էին գրոհները, սակայն մենք լրջագույն խնդիր ունեինք 9-րդ պաշտպանական շրջանում, որի պաշտպանական դիրքերը հակառակորդը ճեղքել էր դեռ հոկտեմբերի 4-ին և հասել Ջաբրայիլի մատույցներին: Բանակի առջև խնդիր էր դրված՝ կանգնեցնել Ադրբեջանի գրոհները, թույլ չտալ նրա առաջխաղացումը, քանի որ պատերազմը կանգնեցնելու փորձերը ցույց էին տալիս, որ մինչև ի վիճակի չլինենք կանգնեցնել Ադրբեջանին, հրադադարի հասնելու բոլոր փորձերն անարդյունք են լինելու, կամ էլ պետք է գնանք ցավոտ լուծումների»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց՝ պատերազմը կանգնեցնելու նախորդ բոլոր փորձերը հենց սա են ցույց տվել, դա է եղել պատճառը, որ 2020թ. հոկտեմբերի 26-ին իր «Ֆեյսբուք»-ի էջի ուղիղ եթերում խոսել է ցավոտ փոխզիջումների մասին:
«Բայց ինչքան էլ հասկանայի ցավոտ փոխզիջումների պոտենցիալ անհրաժեշտությունը, ինձ համար կարմիր գիծ էր Շուշին և խաղաղապահների տեղակայումը Մեղրիում: Մյուս կողմից՝ քանի դեռ կանգնուն էր Շուշին, պայքարը ուներ շատ կոնկրետ նպատակ ու մոտիվացիա»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց՝ մյուս կողմից էլ վերը նշված բանակցություններից ակնհայտ է դարձել, որ Ադրբեջանի հաջորդ նպատակը հենց Շուշին է՝ կրկին ոչ միայն խորհրդանշական իմաստով, այլ որովհետև, Շուշին վերցնելով, ադրբեջանցիները փակելու էին Լաչինի ճանապարհը, հնարավորություն էին ստանալու գրոհել Ստեփանակերտը և արդեն ոչ միայն ճակատից, այլ նաև թիկունքից գրոհել ՊԲ-ի 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ պաշտպանական շրջանները, նաև Հաթերք-Սոթք հատվածը:
«Շուշիի անկման պատմությունը, իմ հետադարձ հայացքով, հետևյալն է․ հասկանալով, որ Շուշիի անկյունաքարային նշանակությունն էլ ավելի է ընդգծվել, բոլոր հրահանգները Շուշին ամրացնելու, Շուշիի պաշտպանությունը կազմակերպելու վերաբերյալ էին: Ի վերջո, հաստատվեց տպավորություն, որ ամեն անհրաժեշտն արված է: Բայց այդ նախապատրաստական գործողություններից շատ չանցած լուր եկավ, թե ադրբեջանցիների մի խումբ Զառիսլի գյուղի հատվածում ճեղքել է մեր պաշտպանությունն ու կանգնել Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին, այսինքն, ըստ էության, փակել ճանապարհը: Լուրն ինձ հաղորդեց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը, սակայն զինված ուժերի գլխավոր շտաբը չէր հաստատում այդ տեղեկատվությունը: Սա, ի դեպ պատերազմի ընթացքում արդեն մոտ մեկ տասնյակ անգամ կրկնված իրավիճակ էր, երբ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը լուր էր հաղորդում, գլխավոր շտաբը չէր հաստատում լուրը, անգամ հերքում էր, իսկ որոշ ժամանակ անց ստիպված էր խոստովանել, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի տված տեղեկատվությունն է ճիշտ: Այս անգամ էլ այդպես եղավ, երբ լուր եկավ, թե ադրբեջանցիները կրակել են Ստեփանակերտ-Լաչին ճանապարհով շարժվող քաղաքացիական ավտոմեքենայի վրա: Ըստ էության, այս կետից սկսվեց Շուշիի սողացող անկումը: Շուշիից անընդհատ ահագնացող լուրեր էին գալիս, սկսեցին լուրեր գալ, որ հակառակորդի առաջին խումբն է մտել Շուշի, հետո՝ երկրորդ, հետո՝ այդպես շարունակ: Ի վերջո, նոյեմբերի 7-ի կեսօրին գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն ինձ զեկուցեց Շուշիի անկման մասին: Որքան էլ Շուշիի իրավիճակի բացասական դինամիկայի մասին տեղեկացված էի, սա ծանր լուր էր ինձ համար, որովհետև իմ բոլոր խոսակցություններում, հրահանգներում, խորհրդակցություններում ասել էի, որ Շուշին պետք է պահվի, և ստացել էի հավաստիացում, որ կպահվի»,-ասաց վարչապետը:
Շուշիի անկման լուրը լսելով՝ Փաշինյանի առաջին պահանջն է եղել քաղաքը հետ վերցնել:
«Ի վերջո, ինձ զեկուցեցին հակագործողությունների մասին, հետո՝ ինչ-որ հաջողությունների մասին, հետո ասացին, որ օպերացիան հաջող է ընթանում, հետո ասացին, որ մենք Շուշիի ներսում ենք: Մինչև եռակողմ հայտարարության ստորագրման պահն ինձ զեկուցում էին, որ Շուշիի մի մասը Պաշտպանության բանակի վերահսկողության տակ է: Հետո եղավ եռակողմ հայտարարության ստորագրումը, հետո՝ նոյեմբերի 9-ի, լույս 10-ի հարձակումը կառավարության շենքի վրա: Եվ, երբ 1-2 օրից վերադարձա լիարժեք աշխատանքի, ինձ ասացին, որ մենք Շուշիում ոչ մի զինվոր չունենք»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ Շուշիի անկման դրվագի, ինչպես նաև պատերազմի այլ հանգամանքների հետ կապված քրեական գործեր են հարուցված, և այս հանգամանքները դեռ սպասում են և պետք է արժանանան մանրամասն պարզաբանման:

До подписания Трехстороннего заявления мне докладывали, что часть Шуши находится под контролем Армии обороны: Пашинян
До подписания Трехстороннего заявления мне докладывали, что часть Шуши
находится под контролем Армии обороны: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что о падении Шуши днем ​​7 ноября ему доложил  начальник Генерального штаба ВС Армении Оник Гаспарян.  Он приказал вернуть его, до подписания Трехстороннего заявления ему докладывали, что часть Шуши находится под контролем Армии обороны.
Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр рассказал на открытом заседании следственной комиссии НС по изучению обстоятельств 44-дневной Арцахской войны.
Премьер-министр напомнил, что достигнутое 26 октября при посредничестве США соглашение о прекращении огня по гуманитарным соображениям, как и предыдущие, не было соблюдено Азербайджаном.
«На 90 процентах линии фронта наши войска успешно отражали атаки, но наиболее серьезная проблема у нас была в 9-м оборонительном районе, оборонительные позиции которого противник прорвал 4 октября и вышел на окраину Джебраила. Задача армии состояла в том, чтобы остановить атаки Азербайджана, предотвратить его продвижение, потому что попытки остановить войну показали, что пока мы не сможем остановить Азербайджан, все попытки добиться прекращения огня будут бесплодны, иначе нам придется идти к принятию болезненных решений», - сказал Пашинян.
Он добавил, что все предыдущие попытки остановить войну показали именно это, поэтому 26 октября 2020 года он в прямом эфире на своей странице в Facebook сказал о болезненных компромиссах.
«Но насколько я понимал потенциальную необходимость болезненных компромиссов, Шуши и ввод миротворцев в Мегри были для меня красной чертой. С другой стороны, пока Шуши стоял, борьба имела вполне конкретную цель и мотивацию», - сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что с другой стороны, из вышеупомянутых переговоров стало очевидно, что следующей целью Азербайджана является Шуши, опять же не только в символическом смысле, а потому, что, взяв Шуши, азербайджанцы перекроют дорогу на Лачин и смогут напасть на Степанакерт не только с линии фронта, но и с тыла, завоевав 2-й,3-й,4-й,5-й,6-й,7-й оборонительные районы Армии обороны, а также участок Хатерк-Сотк.
«История падения Шуши, оглядываясь назад, такова. Понимая, что краеугольное значение Шуши еще больше подчеркивалось, все указания сводились к тому, чтобы укрепить Шуши, организовать оборону Шуши. Наконец-то подтвердилось впечатление, что все необходимое сделано. Но вскоре после этих подготовительных действий пришло известие, что группа азербайджанцев прорвала нашу оборону в районе села Зарисли и встала на дороге Лачин-Степанакерт, то есть фактически перекрыла дорогу. Об этом мне сообщил президент Нагорного Карабаха, но Генштаб ВС не подтвердил эту информацию. Кстати, такая ситуация повторялась с десяток раз во время войны, когда президент Нагорного Карабаха сообщал новости, генштаб не подтверждал их, даже опровергал, а через какое-то время был вынужден признать, что предоставленная информация была правильной. Так случилось и в этот раз, когда пришло известие о том, что азербайджанцы обстреляли гражданский автомобиль, движущийся по дороге Степанакерт-Лачин. По сути, отсюда и началось падение Шуши. Из Шуши приходили известия о том, что в Шуши вошла первая группа противника, затем вторая и так далее. Наконец, днем ​​7 ноября начальник Генштаба Оник Гаспарян доложил мне о падении Шуши. Как бы я ни был информирован о негативной динамике положения Шуши, для меня это была тяжелая новость, потому что во всех моих беседах, наставлениях, консультациях я говорил, что Шуши надо сохранить, и получил заверения, что он будет сохранен», - сказал премьер-министр.
Услышав известие о падении Шуши, Пашинян первым делом потребовал возвратить город.
«В конце концов, мне рассказали о контрмерах, потом об успехе, потом сказали, что операция идет хорошо, потом сказали, что мы в Шуши. Перед подписанием Трехстороннего заявления мне сообщили, что часть Шуши находится под контролем Армии обороны. Потом было подписание Трехстороннего заявления, потом штурм здания правительства 9 и 10 ноября. А когда я через день, два вышел на полную работу, мне сказали, что у нас в Шуши нет ни одного солдата», - сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что возбуждены уголовные дела, связанные с падением Шуши, также и с другими обстоятельствами войны, и эти обстоятельства должны удостоиться подробного разъяснения.