Ռուսաստանը 1,3 միլիարդ եվրոյի պետական ​​վարկ կհատկացնի Իրանում Ռեշտ- Աստարա երկաթգծի շինարարության համար
Ռուսաստանը 1,3 միլիարդ եվրոյի պետական ​​վարկ կհատկացնի Իրանում Ռեշտ-
Աստարա երկաթգծի շինարարության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը 1,3 միլիարդ եվրոյի միջպետական ​​վարկ կհատկացնի Ռեշտ-Աստարա երկաթգծի շինարարության համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Интерфакс» գործակալությունից, այս մասին Թեհրանում լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը:
Նախագծի ընդհանուր արժեքը, նրա խոսքով, կազմում է 1,6 միլիարդ եվրո։
Նովակը հավելել է, որ ՌԴ-ն և Իրանը մտադիր են մինչև 2030 թվականը երկաթուղով տարանցումը հասցնել 15 միլիոն տոննայի: Նա պարզաբանել է, որ անցյալ տարի երկրների միջև բեռնաշրջանառության ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 5 մլն տոննա՝ հաշվի առնելով ավտոմոբիլային տրանսպորտը և մյուս երթուղիները։
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ միայն երկաթուղով այս նախագծի իրագործումից հետո մեր ընդհանուր բեռնաշրջանառության ընդհանուր ծավալը տարեկան կկազմի առնվազն 15 միլիոն տոննա», - ասել է նա։
«Այսօր նաև պայմանագիր կստորագրվի առևտրային ընկերությունների միջև այս նախագծի իրագործման համար, կսկսվի նախագծումը և, համապատասխանաբար, կարծում եմ, որ նախագծման ավարտից հետո (դա կտևի մոտավորապես մեկ տարի) կսկսվի շինարարությունը», - ասել է Նովակը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Էբրահիմ Ռայիսին այսօր մասնակցել են ԻԻՀ-ում Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային հատվածի ստեղծման համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը։ Ռուսաստանի ղեկավարը դրան միացել է տեսակապով։ Ռուսական կողմից արարողությանը ներկա է նաև փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը։

Россия выделит госкредит в размере 1,3 миллиарда евро на строительство железнодорожной ветви Решт - Астара в Иране
Россия выделит госкредит в размере 1,3 миллиарда евро на строительство
железнодорожной ветви Решт - Астара в Иране
Российская Федерация выделит межгосударственный кредит в размере 1,3 млрд евро на строительство железнодорожной ветви Решт - Астара. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение агентства «Интерфакс», об этом журналистам в Тегеране сообщил вице-премьер России Александр Новак.
Общая стоимость проекта, по его словам, составляет 1,6 миллиарда евро.
Новак добавил, что Россия и Иран намерены к 2030 году увеличить железнодорожный транзит до 15 млн тонн. Он пояснил, что в прошлом году общий объем грузооборота между странами составил около 5 млн тонн с учетом автомобильного транспорта и других маршрутов.
«Мы договорись о том, что у нас общий объем грузооборота после реализации этого проекта только железной дорогой составит не менее 15 млн тонн в год», - сказал он.
«Сегодня будет подписан также контракт между коммерческими компаниями на реализацию этого проекта, начнется проектирование и соответственно, я думаю, что после окончания проектирования - это примерно год займет - начнется строительство», - сказал Новак.
Как ранее сообщал «Арменпресс», президенты Российской Федерации и Ирана Владимир Путин и Эбрагим Раиси сегодня приняли участие в церемонии подписания соглашения о создании железнодорожного участка Решт - Астара в Иране. Глава Российского государства присоединился к церемонии по видеосвязи. С российской стороны на церемонии также присутствовал вице-премьер Александр Новак.